Burmistrz chce, by radni unieważnili swoją własną uchwałę dotyczącą budowy rurociągu dla kolskiej Geotermii!

Autor: kurier-kolski.pl | 28.03.2017

mapa-temperaturTyle zabiegów, tyle spotkań, rozmów i ustaleń, tak wiele szumu medialnego przez ostatnie 2 lata w sprawie budowy w naszym mieście Geotermii, a konkretniej Elektrociepłowni Geotermalnej, że wielkie zdziwienie może teraz budzić fakt, iż pod obrady środowej sesji Rady Miejskiej burmistrz Stanisław Maciaszek dał swój projekt uchwały, zgodnie z którym w środę radni mieliby wyrazić zgodę na uchylenie uchwały dającej firmie Geothermal Energy Resources Sp. z o.o. z Krakowa służebność przesyłu dla rurociągu planowanej Elektrociepłowni. W uzasadnieniu do projektu uchwały burmistrz przyznaje się także do tego, że z końcem wrześnie 2016 r. rozwiązał umowę z tą firmą na dzierżawę działek pod budowę samej Geotermii! Nie wyjaśnia tam jednak skąd tak nagły zwrot! Czyżby firma wycofywała się ze swoich deklaracji i nie chciała już budować w Kole Geotermii??? A przecież miasta nie stać na samodzielne sfinansowanie tak potężnej inwestycji! Co się stało? Czy podczas sesji padną wyjaśnienia?

 

Od wielu lat jeździmy na termy do Uniejowa i trochę po cichu zazdrościmy im, że mają tam tak wspaniały kompleks geotermalny, a senne i biedne niegdyś miasteczko tętni życiem i bogaci się na turystyce, ale niewiele młodych osób w naszym mieście wie o tym, że władze samorządowe Koła już 20 lat temu czyniły bardzo zaawansowane starania, by u nas  także wydobywać gorące wody geotermalne z wnętrza Ziemi, które chciano zagospodarować w celu budowy w naszym mieście  uzdrowiska (sanatorium), budowy pływalni ogrzewanej gorącymi źródłami, oraz stworzenia pod Kołem – ogromnego kompleksu szklarń ogrzewanych tymi wodami oraz w celu ogrzewania mieszkań tańszą energią geotermalną.

Przez ponad 10 lat robiono opracowania naukowe na temat rozpoznania zasobów wód geotermalnych w rejonie miasta Koła oraz zabiegano o pozyskanie środków finansowych, szczególnie z Ministerstwa Ochrony Środowiska oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Szczególnie intensywne działania przypadły na kadencję kolskiego samorządu w latach 1998-2002, gdy burmistrzem miasta był Jerzy Przybylski, a jego zastępcą Florian Olejniczak, wieloletni kolski radny, także obecnej kadencji. To właśnie Florian Olejniczak był głównym motorem działań na rzecz budowy Kolskiej Geotermii.

I w roku 2002, na koniec kadencji samorządu, wszystko było już gotowe do rozpoczęcia inwestycji i zrobienia pierwszych odwiertów, którymi miała popłynąć woda o temperaturze blisko 100 stopni C, nastąpiła zmiana władz miasta. Niestety, nowy burmistrz ani nowi radni nie wykazali zainteresowania geotermą i nie przystąpili do rozruchu inwestycji. Przepadło wiele milionów złotych, które miasto miało otrzymać z Warszawy w formie dotacji!!! Jak mówią osoby, które są rozeznane w tym temacie, w Kole zabrakło tylko jednego urzędniczego podpisu, by wszystko mogło ruszyć pełną parą. Nie ruszyło nic… A przyczyniło się to potem w konsekwencji do coraz większego bezrobocia i biedy w mieście.

Florian-OlejniczakNależy przypomnieć w tym miejscu, że – jak wspomina radny Florian Olejniczak (na zdjęciu obok) – były już wówczas nawet firmy chętne wybudować tuż pod Kołem, na wielohektarowej działce, ogromny kompleks szklarń ogrzewanych wodami geotermalnymi. Ile mogło tam pracować bezrobotnych obecnie mieszkańców Koła? Możliwe, że nawet kilkuset! Do tego doszłyby miejsca pracy w uzdrowisku (także był inwestor prywatny chętny je w Kole wybudować), a więc kolejnych wiele miejsc pracy.

Jednak przez kolejne lata dwóch burmistrzów w Kole nie robiło nic, albo podejmowali nieskuteczne działania, by Kolska Geotermia mogła zaistnieć.

W lipcu 2015 roku w kolskim Ratuszu burmistrz Stanisław Maciaszek podpisał w bardzo uroczysty sposób list intencyjny z firmą Geothermal Energy Resources z Krakowa w sprawie budowy Geotermii. Zgodnie z ówczesnymi zapewnieniami, obecnie już powinny istnieć oba odwierty geotermalne, a cała inwestycja powinna powoli zbliżać się do końca. Tymczasem nic jeszcze nawet nie ruszyło!!! Co więcej, podpisane wcześniej umowy z krakowską firmą są rozwiązywane!

wody_fig2-783x1024

W uzasadnieniu do projektu uchwały burmistrza, która jest dana na środową sesję Rady Miejskiej w Kole, możemy przeczytać:

„Zgodnie z umową dzierżawy zawartą w dniu 6 kwietnia 2016 r. firma Geothermal Energy Resources Sp. z 0.0. z siedzibą w Krakowie ul. Kołowa 5/3 stała się dzierżawcą działek stanowiących własność Gminy Miejskiej Koło oznaczonych nr 406/7 i nr 413/3, położonych we wsi Chojny, na których miała być wybudowana Elektrociepłownia. W dniu 04.04.20l6 r. firma ta złożyła wniosek o ustanowienie służebności przesyłu dla projektowanego do umieszczenia w działkach nr 41511, 415/2 w obrębie Chojny oraz w działkach nr 1/5 i 1/6 ark. mapy 25 w obrębie Miasta Koła rurociągu tłocznego łączącego elektrociepłownię z odwiertem GT-2, wraz z przewodami infrastruktury towarzyszącej obejmującej podziemny przewód geotermalny oraz sygnałowy na szerokości 3m i długości ok. 788m w celu wpisania w księgach wieczystych obciążenia w/w działek służebnością przesyłu, a w przyszłości dostępu do własnych instalacji i urządzeń, w celu dokonywania ich konserwacji lub remontów. Zgodnie z art. 49 § l kodeksu cywilnego instalacje i urządzenia energetyczne po wybudowaniu stanowią własność wyżej wymienionej spółki. W dniu 27 kwietnia 2016 r. Rada Miejska w Kole wyraziła zgodę na ustanowienie w/w służebności i podjęła uchwałę nr XXIII/236/2016.

W dniu 29.09.2016 r. nastąpiło rozwiązanie umowy dzierżawy z dnia 6.04.2016 r. na mocy porozumienia stron i w związku z tym postępowanie administracyjne w sprawie ustanowienia służebności przesyłu stało się bezprzedmiotowe, a uchwała z dnia 27 kwietnia 2016r winna być uchylona.”

Z tego możemy wywnioskować, że w dniu 29 września 2016 roku burmistrz Maciaszek rozwiązał umowę dzierżawy działek miejskich z firmą z Krakowa, na co wcześniej wyrazili zgodę radni, na których miała stanąć Geotermia (w tym także baseny geotermalne!), a teraz wnioskuje do radnych o unieważnienie uchwały dającej firmie geotermalnej możliwość wybudowania na gruntach miejskich rurociągu na potrzeby Elektrociepłowni Geotermalnej. Co się dzieje???

Czy więc w Kole powstanie Geotermia czy jest to już jej koniec? Zapewne przekonamy się o tym już podczas środowej sesji, gdzie padną wyjaśnienia w tym temacie. Na naszym portalu zamieścimy linka do retransmisji z sesji Rady. Zostańcie z nami!

Prosimy o Wasze komentarze, opinie i uwagi. Do sprawy na pewno będziemy jeszcze wracać wiele razy w najbliższej przyszłości, bo to istotny temat.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
hanibal
hanibal
7 lat temu

Opracowanie „Przygotowanie projektu robót geologicznych wiercenia geotermalnego, otworu badawczo-eksploatacyjnego Koło GT-1” za 73.800 zł przygotowała firma Pro-Invest Solutions Sp. z.o.o. Sp komandytowa.
Umowa z burmistrzem została podpisana 26.09.2016r.

Judex
7 lat temu

Szanowny gościu Ta spółka jest nikomu nie potrzebna ,ale ci sami panowie założyli następna spółkę ale z inną nazwa .Spółka ta prawdopodobnie na zlecenie miasta opracowała nowy kosztorys na pierwszy odwiert na około18 mil zł. Takie samo opracowanie istnieje na stronie NFOŚ.Konin zrobił odwiert za 12mil zł.Podejrzewam że takie opracowanie nie było robione za darmochę .Ciekawy jestem ile to kosztowało.

hanibal
hanibal
7 lat temu

A jaki to był sukces! (przedreferendalny)
120 mln zł za darmo!!!!!, od jednego z najbogatszych ludzi w kraju, baseny jak w Uniejowie, jedyny taki projekt innowacyjny w Polsce – produkcja też energii elektrycznej, podłączone teoretycznie już prawie wszystkie osiedla, a jak ktoś nie podłączony to miałby ciepło dostarczone w innowacyjnych walizkach. Na koniec fabryka na 150 pracowników.

Monika
Monika
7 lat temu

Nawet jeśli NFOŚ da pieniądze na jeden odwiert i zrobi go miasto, to co z drugim odwiertem, który przecież jest niezbędny? Na drugi odwiert nie będzie pieniędzy w formie 100% dotacji, miasto będzie musiało albo wyłożyć wkład własny (liczony zapewne w milionach) albo sfinansować to w inny sposób, który oczywiście będzie wiązał się z zaciągnięciem zobowiązań finansowych

Ulka
Ulka
7 lat temu

Sprawy sądowe i niszczenie życia ludziom bo taka jest czyjaś wizja , nie liczą się kompetencje , lata pracy .

Yogi
Yogi
7 lat temu

A co da miastu jeden odwiert? Co dadza nawet dwa?
A co z calym ciagiem technologicznym czyli wlasciwa geotermią?

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Ja nie wierze że będzie geotermia, przez 2,5 roku tylko zwolnienia, odprawy, odszkodowania i sprawy sądowe, które jeszcze przez 5 lat będą się ciągły. Wspomnicie moje słowa. Co zostało zrobione: pozamiatano miasto i powoli niszczy się ludzi, upokarza sprawami sądowymi.

Tom Bombadil
Tom Bombadil
7 lat temu

Gość nie ośmieszaj się

yyyyy
yyyyy
7 lat temu

Tak szanowni państwo się zdarzy .

Gosć
7 lat temu

Widzę, że wielu nie słucha tego co Burmistrz powiedział, albo źle interpretuje jego słowa. Działania związane z geotermią nadal są realizowane, ale przez Urząd Miejski w Kole. Gmina Miejska będzie realizować teraz tą inwestycję w związku z tym uchwałą dotycząca służebności dla firmy Geothermal Energy Resources Sp. z o.o nie jest nikomu potrzebna, dlatego trzeba ją unieważnić. Gmina Miejska Koło złożyła wniosek do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o sfinansowanie pierwszego odwiertu w miejscowości Chojny ( na terenie działki miejskiej za ogródkami działkowymi na Chojnach ) gdzie czeka na decyzję ostateczną na temat dofinansowania. Z informacji, które przekazywał Burmistrz środki mają być przyznane niebawem i wkrótce nastąpi podpisanie umowy o dofinansowanie. Burmistrz pewnie na dzisiejszej sesji poinformuje o szczegółach tej inwestycji.

Koziolek_Matolek
Koziolek_Matolek
7 lat temu

Ministerstwo Środowiska a nie Ministerstwo Ochrony Środowiska

ALa
ALa
7 lat temu

Szkoda słów , jakie koszty poniosło miast w związku z ta decyzją ( zaświadczania , mapki , delegacje , pewnie opracowania ).

bezstronnie
bezstronnie
7 lat temu

Pamiętne słowa ” gdybym został burmistrzem toby geoterma w Kole była” ale oczywiście nie została to był przeciw potem? Albo: po co w Kole skoro już jest w Uniejowie i robią odwierty w Koninie… Są nagrania sesji i można słowa sprawdzić co kto mówił i kiedy. Czasami brakuje słów . Są ludzie co sobie słowa radnych zapisują choćby po to aby się przy kawie potem na imieninach pośmiać. Dokładnie tak. Tylko, że nam nie do śmiechu jest.Ludzie nie zapominają. Zastanawiające jest to, że: jak nie było ludzie krzyczeli żeby była, jak miała być to krzyk,że nie bo nie stać itd, teraz będzie krzyk ,że nie bedzie. Panowie zastanówcie się nad tym co mówicie bo ludzie pamiętają. Jeden były młody radny jak zbierał podpisy pod referendum na Kolejowej starej i nowej udawadniał, że nie może być geotermii w Kole. Bo za drogo. Że padniemy od cen, że nie warto. Że Oni są przeciw. Kim Ci Oni? Szkoda, marzenie ludzi o Uniejowie rozmyte ale od dawna już. A można takim Uniejowem byłobyć nawet wcześniej od Uniejowa. Zaprzepaścili poprzednicy dawno temu szansę. A mądrować się teraz łatwo.

realista
realista
7 lat temu

Geotermia w Kole bylaby fajna rzecza.Co pan robi panie Maciaszek?Najpierw tak za tym biegal,a teraz co?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526