Przedsiębiorcy zrzeszają się, bo chcą aktywnych zmian w naszym mieście

Autor: kurier-kolski.pl | 17.02.2017

DSC0108416 lutego w Białym Fortepianie odbyło się inauguracyjne spotkanie Forum Gospodarczego „Aktywne Koło” – inicjatywy utworzonej 22 grudnia 2016 roku przez kolskich przedsiębiorców: Marka Pinkowskiego, Roberta Gajdę, Rafała Graczyka oraz Karola Chęcińskiego, która ma być alternatywą dla innych grup skupiających przedsiębiorców w naszym mieście, a które – zdaniem inicjatorów – nie działają tak jak powinny. W spotkaniu wzięło udział około 30 kolskich przedsiębiorców oraz zaproszeni goście.

 

– Forum Gospodarcze „Aktywne Koło” ma być alternatywą dla Kolskiej Izby Gospodarczej oraz Rady Przedsiębiorców działającej przy Burmistrzu – powiedział jeden z założycieli Forum Robert GajdaJak widzimy i KIG, i Rada Przedsiębiorców, są instytucjami martwymi, nie widać żadnego zaangażowania tych podmiotów w rozwój gospodarczy miasta. Dlatego stworzyliśmy to forum. Ma ono zrzeszać tych, którym sprawy rozwoju miasta są bliskie i chcą mieć realny wpływ na podejmowanie decyzji i działań w tym celu.

DSC01086

Na spotkaniu pojawiło się około trzydziestu kolskich przedsiębiorców, którzy czynnie włączali się do dyskusji. Najwięcej emocji wzbudził temat rewitalizacji terenów zdegradowanych przemysłowo. Jak wspominali twórcy Forum, nasze miasto w październiku wygrało konkurs na rewitalizację obszarów zdegradowanych i na przygotowanie projektu otrzymało prawie 100 tys. złotych, lecz projekt zgodnie z ustawą powinien zostać przygotowany do końca czerwca, a miasto nic nie robi w tej materii. Powinny być zorganizowane konsultacje społeczne oraz powołany Komitet Rewitalizacyjny, a tego nie ma. Na spotkaniu był  Naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta Robert Siwiński, który odniósł się do tych zarzutów. Wspomniał, że konsultacje zaczną się od 22 marca, a Komitet Rewitalizacyjny powoli powstaje ze względu na braki kadrowe w UM. Kolejny zarzut zebranych przedsiębiorców w kierunku Miasta dotyczył terenu, który został włączony we wstępnym projekcie, tj.: Stare Miasto, część ulicy Toruńskiej i Garncarskiej, rejon Zamku, Wieża Ciśnień oraz  teren po dawnym „Korundzie”, a nie ma tam terenów typowo przemysłowych, czyli pozostałej części ulicy Toruńskiej, rejon ulicy Sienkiewicza-Rawity Witanowskiego (po byłej cegielni) czy też ulicy Blizna. Naczelnik zapewnił, iż wszelkie te sugestie zostaną uwzględnione przy tworzeniu projektu i nikt kto będzie zainteresowany rewitalizacją, nie zostanie pominięty.

DSC01077

Poza rewitalizacją poruszany jeszcze był temat możliwości zgłaszania przez mieszkańców/przedsiębiorców z Koła pomysłów poprzez inicjatywę uchwałodawczą, propozycje i pomysły na zintegrowanie kolskich przedsiębiorców poprzez tworzenie waluty lokalnej, tworzenie mapy potrzeb dla Miasta Koła, tworzenie grup zakupowych przedsiębiorców i nawiązanie współpracy z Turecką Izbą Gospodarczą. Gościem Forum był Prezes TIG Marek Sawicki oraz konsultant TIG Ewa Kowalska, którzy zaoferowali pomoc i współpracę Kolskiemu Forum Gospodarczemu.

Źródło: Forum Gospodarcze „Aktywne Koło”

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Kolokwikkolo
Kolokwikkolo
7 lat temu

Pogubił się wodzu,rozpierdol ił wszystko !

Tom Bombadil
Tom Bombadil
7 lat temu

Ręce opadają

mieszkaniec_koła
mieszkaniec_koła
7 lat temu

Drodzy rozmówcy: zwróćcie uwagę na tekst o brakach kadrowych. Zauważyliście, gdzie są te braki?

Forum Gospodarcze
Forum Gospodarcze
7 lat temu

Do pytającego no to masz odpowiedź dlaczego powstało to Forum. Przedsiębiorcy mają dość, działania miasta pod publiczkę, dlatego trzy osoby odchodzą z Rady utworzonej przez Burmistrza .

Pytający
Pytający
7 lat temu

No ale jak to Społeczna Rada Gospodarcza spotkała się tylko 2 razy, przecież w regulaminie jest wyraźnie napisane. § 5.1. Rada obraduje na swych posiedzeniach nie rzadziej niż raz na kwartał. http://kolo.pl/pl/426/427/spoleczna-rada-gospodarcza
A można wyjaśnić dlaczego miejska spółka (wodociągi) przyczynia się do powiększania bezrobocia?

Forum Gospodarcze
Forum Gospodarcze
7 lat temu

Pan Robert Gajda jak i Pan Rafał Graczyk powiedzieli, Rada Społeczna przy Burmistrza nie działa, bo spotkała się tylko dwa razy i to nie ze względu na brak chęci przedsiębiorców, ale drugiej strony i dlatego powstaje to forum. Żadna inicjatywa w tym mieście wszystkich nie zadowoli.

kolo
kolo
7 lat temu

A co pan Robert Gajda robi w Społecznej Radzie Gospodarczej miasta Koła, że samego siebie krytykuje. Tam nic nie robi, a tu chce zdziałać cuda. Wniosek jest jeden, kampania wyborcza na stanowisko burmistrza, radnego ruszyła.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526