Dla uczczenia jubileuszu stulecia emisji kolskich banknotów zastępczych, SKO działające w Szkole Podstawowej nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole wraz z Muzeum Technik Ceramicznych w Kole oraz kolskim oddziałem PKO BP postanowili zorganizować konkurs plastyczny na projekt współczesnego banknotu lokalnego. Konkurs będzie trwać do 10 marca br.
Obchodzimy stulecie wyemitowania przez nasze miasto banknotów lokalnych. Dla uczczenia tej rocznicy nasze kolskie Muzeum zorganizowało wystawę – „Zwiastun Niepodległości – Kolski Bon Miejski – W Stulecie Emisji”. Na tej ekspozycji można było obejrzeć unikalne eksponaty ze zbiorów Pana Rafała Marciniaka.
Podczas I Wojny Światowej, z powodu braku drobnych pieniędzy, wiele miast emitowało tzw. pieniądz zastępczy. Tak też uczynił Magistrat Miasta Koła emitując serię banknotów lokalnych o nominale 10, 20 i 40 groszy, zdobionych ryciną królewskiego zamku kolskiego. Właśnie nominał określony w groszach odróżniał kolskie drobne od innych emisji miejskich, które – w zależności od zaboru – określały nominał w kopiejkach lub fenigach. Ta kolska emisja groszowa była znakiem nadziei na nadejście niepodległości, której symbolem były przecież narodowe nominały walutowe.
W 1918 r., już w Polsce Niepodległej kolskie bony zostały uznane za jedne z najatrakcyjniejszych wojennych walorów numizmatycznych. W bardzo cenionym przez kolekcjonerów albumie „Pamiątki Wojenne” (Warszawa 1918) o emisji tej napisano: „Magistrat miasta Koła, idąc za ogólnym prądem walki z brakiem drobnych, wypuścił dwie edycje znaków pieniężnych. Pochlebna dbałość miasta o wygląd dokumentów, zaopatrzonych jego pieczęcią, w tym wypadku, służyć może za wzór. Po projekt zwrócono się do jednego z artystów malarzy, który wykonaniem powierzonego obie zadania przysłużył się miastu dając piękną i godną pamiątkę chwili”. Nazwisko projektanta bonów nie jest znane (choć po inicjałach umieszczonych na nich można się domyślać, że był nim E. Trojanowski – twórca związany z fabryką fajansu Czesława Freudenreicha), a i samych bonów kolskiej emisji zachowało się bardzo niewiele. Na rynku numizmatycznym są one wyjątkową rzadkością.
Zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym na projekt: „ Kolekcjonerskiego Bonu Miejskiego ”
Cele:
• poznanie programu edukacji finansowej i historii regionu
• poznanie przewodników po świecie finansów
• wykorzystanie cyfr i symboli związanych ze swoim miastem (regionem)
Zadanie:
Praca musi być ilustracją bonu zastępującego środek płatniczy ( promującego SKO oraz region zamieszkania)
Uczestnicy:
• uczniowie klas 4-6
Termin składania prac do 10 marca 2017 roku :)))
Regulamin.
ORGANIZATORZY :
Muzeum Technik Ceramicznych w Kole, SKO Szkoła Podstawowa nr 3 im. Marii Konopnickiej w Kole, pod patronatem Oddziału I PKO BP w Kole
UCZESTNICY: Uczniowie klas 4 – 6 Szkoły Podstawowej
Ocenie nie będą podlegać prace zespołowe.
Prace nadesłane na konkurs przechodzą ma własność Organizatora konkursu – Muzeum w Kole oraz PKO BP w Kole, nie będą odsyłane. Poprzez zgłoszenie pracy na konkurs autorzy prac bezpłatnie przenoszą na Organizatora prawa autorskie zgodnie z art. 50 ustawy z 4 lutego 1994 r. (Dz.U.1994 poz. 83) oraz jednocześnie akceptują warunki regulaminu konkursu, wyrażają zgodę na bezpłatne eksponowanie nadesłanych prac. Informacje na temat uczestników konkursu – zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych, objęte są tajemnicą – wykorzystanie zostaną jedynie w sposób określony w niniejszym regulaminie.
Pracę konkursową z podanymi: imieniem, nazwiskiem, klasą do której uczęszcza uczestnik konkursu; imieniem i nazwiskiem opiekuna; należy przesłać na adres: Muzeum Technik Ceramicznych, ul: Kajki 44, 62-200 Koło do dnia 10 marca 2017 r.
Praca może być wykonana dowolną techniką, format pracy – A4
Nagrodzone zostaną 3 prace, wyboru dokona jury powołane przez Organizatorów.
Prace zostaną zaprezentowane w siedzibie PKO Banku Polskiego Oddział I w Kole oraz w kolskim Ratuszu.
Dodatkowe informacje:e-mail: skotrojkakolo@wp.pl lub na stronie muzeum www. muzeum-kolo.pl (wystawy czasowe)
Źródło: MTC w Kole