Czy w kolskich parkach dojdzie do kolejnej masowej wycinki drzew???

Autor: kurier-kolski.pl | 28.02.2017

20170226_202528Przynajmniej kilkadziesiąt drzew w kolskich parkach, a jeszcze więcej na terenie całego miasta, zostało zaznaczonych jaskrawą farbą w formie kropek w różnych kolorach: zielonym, niebieskim i czerwonym. Kto za to odpowiada i co to ma oznaczać? – Mam wrażenie, że w Parku 600-lecia chyba szykuje się wielka wycinka drzew. Prawie wszystkie są oznaczone czerwonymi kropkami! Sprawdźcie to proszę i nagłośnijcie tę sprawę, trzeba ratować te drzewa! – napisał do nas jeden z Czytelników. Dostaliśmy też wiele telefonów od zaniepokojonych tą sprawą mieszkańców Koła. Czy zapowiadana z wielką pompą przez władze miejskie „rewitalizacja” i uświetnienie naszych parków zacznie się totalną demolką drzew???

 

– Kilka lat temu wycięto dwa rzędy największych drzew, teraz nie zostanie już tam nic, jeśli rzeczywiście chodzi tu o wycinkę – żali się nam Czytelnik.

20170228_12004a1

Faktycznie, kilka lat temu, jeszcze za rządów poprzedniego burmistrza i poprzedniej Rady Miejskiej, zrobiono wielką wycinkę, szczególnie w Parku Miejskim przy ul. Słowackiego. Tłumaczono to koniecznością usunięcia starych i zagrażających przewróceniem się drzew. Potem usunięto wiele okazałych topoli na dużym placu przy Przedszkolu Miejskim nr 5. Argumentacja była podobna. Jednak wielu Kolan nie zgadza się z nią i protestuje! Tym bardziej, że te same drzewa kilkadziesiąt lat temu wielu z nich sadziło własnoręcznie w ramach czynów społecznych, na terenie, który wcześniej był terenem zalewowym, nieużytkiem, a nawet śmietniskiem miejskim.

tfhjf
Czyn społeczny w roku 1976 – przygotowanie terenu pod Park Miejski przy ul. Słowackiego w Kole. Foto: Adam Wilk

– Nie pozwolimy na dalszą dewastację przyrody w naszym mieście , tym bardziej po cichu i w tajemnicy przed nami – mówi nam inny, zdenerwowany Czytelnik z Koła – Będzie opór społeczny. Jak trzeba to nawet przywiążemy się łańcuchami do drzew, bo musimy ratować przyrodę, by nasze dzieci i wnuki nie żyły na betonowo-asfaltowej pustyni!

Najgorsze jest to, że urzędnicy miejscy i władze miasta podejmują istotne decyzje często praktycznie bez konsultacji społecznych z mieszkańcami, którzy potem przez to najczęściej są niemile zaskakiwani różnymi działaniami, których nie da się odwrócić. Wycinka drzew jest jednym z takich działań. Drzewo rośnie często kilkadziesiąt lat, a wycina się je, niszczy, zabija, dosłownie w kilka lub kilkanaście minut!

POD SPODEM POLECAMY WSPOMNIENIE NASZEGO ARTYKUŁU O WYCINCE DRZEW PRZEZ UM W PARKU SŁOWACKIEGO – ROK 2011:

Wycięli pół parku!

W Internecie, na stronie Zarządu Dróg Miejskich w Poznaniu, znaleźliśmy wyjaśnienie co oznaczają kolorowe kropki na korze drzew: „Na niektórych drzewach pojawiły się oznaczenia wykonane kolorową farbą. W ten sposób zostały oznaczone drzewa, które charakteryzują się pogorszeniem kondycji zdrowotnej. Zielona i niebieska kropka oznacza, że drzewo wymaga zabiegów pielęgnacyjnych. Pomarańczowa obwódka oznacza skierowanie drzewa do komisyjnego specjalistycznego przeglądu, ze wstępnym wskazaniem drzewa do wycinki z uwagi na zagrożenie wynikające z ryzyka upadku, złamania drzewa, odłamania konarów itd.”.

20170228_120225

Na prośbę naszych zaniepokojonych Czytelników wysłaliśmy e-maila z zapytaniami o te oznaczenia drzew do Zespołu ds. Ochrony Środowiska UM w Kole. O odpowiedzi jaka do nas nadejdzie niezwłocznie poinformujemy.

A co na to nasi Czytelnicy? Jakie są Wasze opinie? Prosimy o liczne komentarze!

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
kolo
kolo
7 lat temu

odwołać Maciaszka! i to migiem!!!

Yogi
Yogi
7 lat temu

Ludzie zróbmy w koncu z nimi cos bo niedługo w tym Kole juz nic nie pozostanie 🙁

Anna W
Anna W
7 lat temu

Nie dość, że w naszym mieście i tak jest bardzo mało zieleni i drzew to jeszcze wytną to, co jest, gratuluję

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

zostawić drzewa w spokoju szmaciarze!!!

KOLANKA
KOLANKA
7 lat temu

NIE POZWOLIMY NISZCZYC NASZYCH PARKÓW !! !!!

EFC
EFC
7 lat temu

Czy to jest związane z ta ostatnią zmianą przepisów co tak o niej głośno,która ułatwia wycinkę drzew? ??

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Nie nooooo………….. Nie wierze

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526