Czy kolejny autobus znów będzie „woził powietrze” po mieście Kole?

Autor: kurier-kolski.pl | 07.02.2017

54f4163d202d5_o,size,933x0,q,70,h,6cb946Na miejskich słupach ogłoszeniowych w Kole pojawiły się wielkie plakaty, na których burmistrz Stanisław Maciaszek „informuje jakie środki zewnętrzne zostały pozyskane w 2016 roku na rozwój naszego miasta” oraz „jakie złożone już wnioski oczekują w bieżącym 2017 roku na rozpatrzenie”. Znamy taki styl działania jeszcze z czasów poprzedniego burmistrza. I znów obecny burmistrz, podobnie jak poprzedni, „zapomina” dopisać do współautorstwa inwestycji i pozyskanych środków kolskich radnych, bez akceptacji których nie byłoby tego wszystkiego. Ale największym hitem obecnego plakatu pochwalnego jest rzekome złożenie wniosku o zakup autobusu elektrycznego „na rozwój elektromobilności w mieście”! Pamiętamy autobus, który na początku kadencji „woził powietrze” po Kole. Czy ten nietrafiony pomysł znów powróci i będzie budził powszechne rozbawienie?

 

Minęła połowa obecnej kadencji samorządu i pomimo zatrudnienia przez burmistrza w UM osób, które zajmują się wnioskami unijnymi i pozyskiwaniem środków zewnętrznych, trzeba obiektywnie stwierdzić, że jak na razie „szału nie ma”. Lista, którą burmistrz Maciaszek polecił wylepić na słupach  jest króciutka i gdyby nie ogromny format plakatu, na jakim została umieszczona wielką czcionką, nie robiłaby najmniejszego wrażenia. Tak naprawdę nie ma się zbytnio czym chwalić, bo pozyskanych dotacji jest niewiele i w większości są to niewielkie kwoty. W porównaniu do innych miast i gmin i tak pod tym względem jesteśmy daleko, daleko w tyle… Poza tym na bardzo krótkiej liście są też wrzucone wnioski z kolskich spółek MZWiK i MZUK (a więc nie składane przez UM w Kole) oraz ostatni wniosek … umieszczony bez żadnej kwoty. To sam burmistrz nie wie na jaką kwotę UM składa o dotacje?

słup

O niektórych z tych tylko 6-ciu punktów „pozyskanych” dotacji w poprzednim roku już pisaliśmy, np. o utwardzeniu ul. Kazimierza Wielkiego jako dojazdu do zamku. Budowa ul. Piaski była przygotowywana i starania w tym kierunku robiono już wiele lat do tyłu, a o pozostałych pewno jeszcze będzie okazja napisać.

20170204_162000

O wiele ciekawsze są za to wnioski oczekujące w bieżącym roku na rozpatrzenie:

W punkcie 1. jest napisane „budowa geotermii”, a przecież ta dotacja ma być na wykonanie jedynie pierwszego odwiertu – badawczego! Gdzie tu budowa całej geotermii??? To zwyczajna dezinformacja. Muszą być zrobione 2 odwierty, odpowiedni specjalny rurociąg oraz cała baza, czyli budynki technologiczne i hale, gdzie będzie cały ciąg technologiczny – i to dopiero będzie właściwa geotermia. Jeden odwiert nie czyni geotermii, a więc jest to jedynie wniosek na wykonanie jednego odwiertu, próbnego odwiertu badawczego! Nic więcej. No i gdzie w tym wszystkim firma geotermalna z Krakowa, która miała to wszystko sama robić? Czy burmistrz już zaprzestał z nią współpracy?

Punkt 2: „Budowa oczyszczalni ścieków” – wpisano kwotę prawie 43,5 mln. zł. , a przecież, zgodnie z informacjami z ubiegłego roku, które wyraźnie padały na sesjach Rady Miejskiej i były w materiałach sesyjnych, jest to cała kwota inwestycji, a nie kwota dotacji. I na dodatek to wniosek składany przez kolskie Wodociągi, a nie przez burmistrza ani UM w Kole, czemu więc chwali się nim burmistrz?

Punkt 3. – to budowa PSZOK , a więc jest to kolejny wniosek składany przez miejską spółkę MZUK, a nie przez burmistrza czy przez UM w Kole.

Punkt 4 – dotyczy wniosku na rozwój terenów zielonych w Kole poprzez odnowę parków miejskich. To bardzo piękna inicjatywa, ale czy aż tak niezbędna nam do życia? Nasze parki są naturalne, zadbane i czyste od wielu lat. Zawsze można coś upiększyć, ale w Kole o wiele bardziej potrzebne obecnie są nowe inwestycje biznesowe i nowe miejsca pracy.

Punkt 5 – „Projekt e-samorząd – elektroniczny system obsługi obywateli” – nasz burmistrz zapomniał dopisać na swoim plakacie, że jest to projekt zbiorowy. Do zadania tego przystępuje aż 17 gmin, w tym  WSZYSTKIE gminy z powiatu kępińskiego, a także gminy, ale już nie wszystkie z powiatów: ostrzeszowskiego, ostrowskiego i kolskiego. Liderem tej grupy jest Gmina Kępno.  Jak więc widać, miasto Koło jest tu tylko jedną z wielu gmin, które realizują ten projekt i przystąpiło do niego w wyniku zaproszenia do tej grupy i po akceptacji kolskich radnych. To niewielki projekt zbiorowy i wnioskuje się w nim też o niewielką kwotę.

I na zakończenie HIT – punkt 6-ty listy złożonych wniosków, które oczekują na rozpatrzenie: wniosek „na rozwój elektromobilności w mieście poprzez zakup autobusu elektrycznego”!

Niemal dokładnie 2 lata temu, bo w marcu 2015 roku, wyjechał na ulice miasta Koła specjalny autobus, który z polecenia burmistrza Maciaszka miał wozić (wcale z resztą nie za darmo) mieszkańców jako komunikacja miejska. Początkowo pomysł nawet wydawał się dobry i ciekawy, ale czas pokazał, że był całkowicie nietrafiony, bo zainteresowanie przejazdami było znikome. Śmiano się, że autobus „wozi powietrze”, a koszty wynajmu samochodu od PKS Konin z miesiąca na miesiąc rosły w górę, obciążając budżet i kieszenie podatników. Na koniec, po kilku miesiącach, pomysłodawca, czyli Stanisław Maciaszek, sam wycofał się z tego i autobus został zlikwidowany.

54f4163d202d5_o,size,933x0,q,70,h,6cb946

Teraz pojawia się podobny pomysł, a na plakacie, gdzie ujawniono te zamierzenia, nawet nie umieszczono kwoty dotacji, o jaką miasto mało by się ubiegać na ten cel. Nie świadczy to dobrze o pracy i „profesjonalizmie” kolskich władz i urzędników.

A na zakończenie warto jeszcze dodać, że mimo tego, iż przygotowywaniem wniosków i aplikowaniem o środki zewnętrzne w UM w Kole zajmuje się Wydział Rozwoju Miasta, a w jego ramach specjalnie zatrudniona pracownica, którą mają wspierać (przynajmniej teoretycznie) pozostali pracownicy Wydziału z Naczelnikiem na czele, to Urząd i tak korzysta z prywatnej firmy zewnętrznej, która zajmuje się na zlecenie burmistrza dodatkowo tym samym zadaniem. Zgodnie ze sporządzonym przez UM wykazem, tylko w ubiegłym roku firma ta wystawiła naszemu miastu za swoje usługi dwie faktury na kwoty 54.000 zł. oraz 36.900 zł., a więc łącznie 90.900 zł.!!! Jest to więcej niż miasto Koło pozyskało na niektóre z otrzymanych projektów.

A co na to nasi Czytelnicy? Prosimy o Wasze opinie i komentarze!!! Są one dla nas bardzo cenne! Po przeczytaniu zostaw po sobie ślad pod naszym artykułem.

Przypominamy, że przy pisaniu komentarzy nie ma obowiązku wypełniania rubryk „witryna internetowa” i „Email”. Wystarczy wpisać „podpis” czyli swój pseudonim, nazwę czy – jeśli ktoś woli – imię lub nazwisko (lub nie wpisywać tam nic) oraz treść komentarza.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
42 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Beata Radomska
Beata Radomska
7 lat temu

Panie Januszu, a czy to że Pan się podpisuje imieniem i nazwiskiem świadczy o tym, że Pan mówi prawdę i ma rację? Co ma piernik do wiatraka. Regulamin niniejszego portalu zezwala na pisanie komentarzy anonimowych i ich gradacja ze względu na podanie danych osobowych jest co najmniej niepoważna.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Teraz takie ataki na władzę, a jak ktoś kilka miesięcy temu pisał już negatywnie na temat geotermii i nie tylko (w czasach zwolennika włodarza) w komentarzach od autora artykułu mógł usłyszeć „obłuda i chamstwo” dobrze pamiętam a teraz jakieś olśnienie czy co..? jak nie wiesz… podobno ktoś nie był sprzedawczykiem…

Janusz Kupczak
7 lat temu

Do Beata Anonim I Ola .Szanowne mieszkanki MIASTA KOŁA ,jeżeli piszecie prawdę i macie rację to podpiszcie się swoim nazwiskiem i imieniem. Dla mnie jesteście tyle warte co wypisywane przez was bzdury.
Pisanie anonimów jest niegodne porządnych mieszkańców naszego miasta.

Ola
Ola
7 lat temu

Nie zauważa Pan sensu renowacji parków, bo najwidoczniej nie spędza w nidh Pan wolnego czasu. Ja jako matka spacerująca z dzieckiem lub jeżdżąca z dzieckiem na wycieczki rowerowe taką potrzebę widzę, chociażby w parku Słowackiego który jest najbardziej zaniedbany. Nie dość, ze plac zabaw jest nieogrodzony to alejki nie są wyposażone w jakiekolwiek oświetlenie. Trochę empatii, nie każdy wypoczywa w przydomowym ogrodzie. Ja właśnie najmocniej trzymam kciuki za otrzymanie dotacji na parki.

Anonim
Anonim
7 lat temu

Mi też się forma plakatów podoba. Uważam, że to dobry pomysł

Beata
Beata
7 lat temu

Daruj pan sobie te czcze wywody i skup się pan na tematach z zasięgu własnego kunsztu dziennikarskiego, tj. porównywania cen paliw na stacjachbenzynowych w Kole i okolicy lub akcji ratunkowej sarny.

Beata
Beata
7 lat temu

Panie Redaktorze, Pan jest niczym firana na wietrze. Fałsz i obłuda w czystej postaci.

Judex
7 lat temu

Zamiast tego autobusu niech kupi wszystkim emerytom elektryczne rowery lub deskorolki.

Anna W
Anna W
7 lat temu

taki pomysł to moim zdaniem desperacja, objaw kompleksów

jan
jan
7 lat temu

Liczą się czyny a nie plakaty .

Koleś
7 lat temu

Ludzie zamiast cieszyć się, że będzie coś nowego w mieście to tylko negacja.

Koleś
7 lat temu

Przecież mamy spółkę miejską MZUK która świadczy takie usługi, więc parki też mogą ogarnąć.

W128
W128
7 lat temu

Ja mam duży dylemat z poparciem człowieka który mówi iż miastem rządził ” alfons i złodziej „

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Prosi Pan o opinie to proszę : na tym terenie kilka miesięcy temu to już pan przez jedno nieprzemyślane posunięcie stracił obiektywność… takie wychwalanie na każdym kroku (z wiadomych ogólnie przyczyn) a teraz sama krytyka, warto było ? może tak teraz czas na „Kurier” innego sąsiedniego miasta ? no taka opinia min. w skrócie na mieście…

Wl
Wl
7 lat temu

Popieram Maciaszka.

Janusz
Janusz
7 lat temu

wy wszyscy z redaktorem zmiennym uczuciowo jak kobieta jesteście najlepszymi fachowcami i najinteligentniejszymi mieszkańcami Koła. „szacun dla was. Popieram Maciaszka

Janusz Kupczak
7 lat temu

Wygłupy tego faceta nie mają granic.

Gosć
7 lat temu

Jeśli chodzi o pkt 3 to wniosek na PSZOK był składany przez urząd Burmistrza a nie spółkę więc nie wprowadzaj ludzi w błąd. Wystarczy odsłuchać Sobie sesję dotyczącą tego tematu. Natomiast jeśli chodzi o nasze parki to wiele pozostawiają do życzenia skoro tak mało ludzi w nich spaceruje. Myślę, że każdy ogrodnik, albo osoba, która zajmuje się ogrodem chociażby przydomowym jest w stanie potwierdzić, że za pięknie to u nas nie jest w tych parkach.

Ola
Ola
7 lat temu

Jaki jest koszt wydrukowania tych plakatów + koszt czasu pracy pracownika który wylepiał owe plakaty?

gutes
gutes
7 lat temu

Fajny ten autobus i do połowy ma namalowaną panoramę Koła.

obiektywna
obiektywna
7 lat temu

A co za znaczenie ma fakt, że e-samorząd to projekt zbiorowy? Będzie gorzej funkcjonować? Niska kwota? To jaka kwota na ten cel byłaby wg Ciebie wysoka? Na całokształt oceny składają się osiągnięcia małe, duże i ogromne. Niech Cię nie toczy „robak nienawiści”.

koks
koks
7 lat temu

wywalic nieudacznika z urzedu nic nie robi i nic nie umie pisze glupoty

xxxyy
xxxyy
7 lat temu

Specjalnie nie podano kwoty, żeby sprawdzić Twoją czujność. I tu wychodzi dokładna znajomość tematu: Który autobus nie wozi powietrza?

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Taka zmiana frontu ? wydaje mi się, że kilka miesięcy temu również były tu „psalmy pochwalne”… a teraz to chyba przysłowiowy „strzał w kolano”

xxx
xxx
7 lat temu

Dezinformacje to tworzy Twoja urażona duma. A tak poza tym, jaka jest niewłaściwa geotermia?

xxx
xxx
7 lat temu

Powszechne rozbawienie to budzą Twoje niespełnione ambicje. W biuletynie artykuł o inwestycji geotermalnej za szczegółowy, za dużo informacji technicznych – na plakacie za ogólnie. Spokojna Twoja rozczochrana. I tak większość mieszkańców wie, o co chodzi. Większy problem pojawia się z dotarciem informacji do światowej klasy specjalistów…profesjonalistów!

Grzechu
Grzechu
7 lat temu

Na pohybel mu!

KOŁO NASZE
7 lat temu

PRECZ Z SOŁTYSEM

KOŁO NASZE
7 lat temu

ZRÓBMY REFERENDUM I NIE BÓJMY SIĘ NA NIE IŚĆ BO KOLEJARZ NIC NIE ZROBIŁ I NIE ZROBI DLA MIASTA.ZRÓBMY Z TYM GOŚCIEM PORZĄDEK TAK JAK Z JEGO ŚWITĄ KTÓRA SIĘ NIE NADAJE DO NICZEGO JAK ON.TO NAPISAŁ 100% CZŁOWIEK Z KOŁA

Sonia
Sonia
7 lat temu

Przypomina to jako żywo czas przed kolskim referendum , propaganda sukcesu .

Dezydery
Dezydery
7 lat temu

Format plakatu jest ogromny, żeby osoby mające problem ze wzrokiem z łatwością zauważyły przekazywaną treść.

hanibal
hanibal
7 lat temu

A ile pozyskał środków z Unii Europejskiej?
Zerooooooo !!!!!!!!
A tak krytykował poprzednika.

Stan
Stan
7 lat temu

Co tam zamek , posady dla misiewiczów i pisiewiczów .

wdf
wdf
7 lat temu

Wiadomości przekazywane przez tego pana mieszkańcom są jak niekonczące sie pasmo sukcesów dzieki którym zyje sie nam w Kole jak w raju. To pasmo jego sukcesów i tylko jego,jego, jego… On jest najwspanialszy,najmadrzejszy iwszystko jego zasługa.
Tylko że ja nie czuję by mojej rodzinie żyło sie lepiej.Wy czujecie zmiany?Niższe podatki,opłaty lokalne?Wiecej miejsc pracy?Pochwalcie sie plissssssss

Kolanka
7 lat temu

A gdzie dotacja na zamek?

Tadek
Tadek
7 lat temu

Chwalimy się faktami a nie pobożnymi życzeniami !

Sonia
Sonia
7 lat temu

Następny plakat proponuje listy zwolnionych i wysokość odszkodowań .

Ela
Ela
7 lat temu

Samochwała w kącie stała .

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526