Uczniowie LO z Koła budują robota do ratowania ludzi spod gruzów!

Autor: kurier-kolski.pl | 19.01.2017

Spyder3W kolskim liceum grupa 5 uczniów buduje robota Spyder Hexapoda – przeznaczonego do ratowania ludzi z gruzowisk po trzęsieniach ziemi. Licealiści zdobyli główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie grantowym i otrzymali dofinansowanie na swój projekt – zostali jednym z laureatów prestiżowego konkursu „Projekt z klasą” wydawnictwa Nowa Era – zachwycając zarówno Jury konkursowe, jak i internautów – i otrzymali rekordowy grant w wysokości aż 7.000 zł na realizację tego ambitnego projektu! A co istotne – to nie pierwszy taki sukces, bo kolskie liceum po raz kolejny jest laureatem w konkursie Nowej Ery „Projekt z klasą”! Tym razem uczniowie zostali nagrodzeni potrójnym grantem. Gratulujemy!!!

 

Ostatnie trzęsienia ziemi we Włoszech wstrząsnęły całą Europą. Dramat mieszkańców mieszał się z nadzieją, że w gruzach włoskich miasteczek są jeszcze żywi ludzie, których zdoła się uratować. Ratownicy nie ustawali w poszukiwaniach, mimo iż zagrożenie kolejnych trzęsień było wciąż realne. Wydarzenia z października i listopada ubiegłego roku wpłynęły na życie wielu ludzi, jak się okazuje nie tylko tych, których dramat dotknął osobiście. Grupa licealistów z Koła postanowiła stworzyć robota i przystosować go do ratowania ludzi właśnie w miejscu takich katastrof. Uczniowie zostali jednym z laureatów prestiżowego konkursu „Projekt z klasą” wydawnictwa Nowa Era – zachwycając zarówno Jury konkursowe, jak i internautów – i otrzymali rekordowy grant w wysokości aż 7.000 zł na realizację tego ambitnego projektu.

W tym roku jest to niebywale spektakularne zwycięstwo, ponieważ uczniowie z LO w Kole zostali nagrodzeni potrójnym grantem! Pierwszą nagrodę przyznano za głosowanie online. Kolejną jest Nagroda Komisji Konkursowej. Natomiast trzecim, najbardziej prestiżowym grantem, jest Złoty Grant Justyny Sucheckiej (jednego z trojga jury).

– To nie jest pierwszy robot, który powstaje w naszej szkole. Dlatego chciałem, aby ten projekt poza aspektem technicznym miał także ten praktyczny. Wiedziałem, że uczniowie z którymi zamierzałem zbudować robota będą w stanie go zaprojektować i wydrukować na drukarce 3D. Dlatego zadałem im pytanie, do czego ma on służyć? – tłumaczy Bartosz Dudek, nauczyciel informatyki i koordynator nagrodzonego projektu. W odpowiedzi na zeszłoroczne trzęsienia ziemi w Europie, licealiści zdecydowali się stworzyć maszynę, która mogłaby patrolować gruzowiska w miejscu takich katastrof.
–Tak właśnie powstał projekt Spyder Hexapod – stabilny robot pająk z 6 kończynami, który mógłby swobodnie poruszać się w nieprzyjaznym terenie i szukać zasypanych ludzi. Nasz robot będzie miał także specjalne mocowanie na małą butelkę wody, którą mógłby dostarczyć potrzebującemu w miejscu katastrofy – dodaje nauczyciel.

Spyder4

Budową pająka zajmuje się pięcioosobowa grupa. W chwili obecnej uczniowie mają już gotowy m.in. projekt 3D, programiści opracowany system sterowania silniczkami, które będą umieszczone w nogach i lada moment rozpoczną drukowanie pierwszych elementów. Przyznany grant chcą wykorzystać m.in. na zakup profesjonalnych serwomechanizmów, które znacznie zwiększą możliwości robota. Dzięki dofinansowaniu będzie to możliwe!

Kolscy licealiści swoim pomysłem, zaangażowaniem, wiedzą i wrażliwością skradli serca nie tylko komisji konkursowej, ale także Justyny Sucheckiej z „Gazety Wyborczej”, która jako juror konkursu przyznała im dodatkowo Złoty Grant. – W tym projekcie widać wielkie zaangażowanie młodzieży, słychać ich głos – uzasadnia dziennikarka. – Bardzo podobało mi się prowadzenie kanałów w mediach społecznościowych i zachwycił mnie film promocyjny na YouTube. Widać, że to będzie projekt, który ma szanse wciągnąć innych uczniów, a przede wszystkim w przyszłości mogą go rozwijać kolejne grupy uczniów. Za co trzymam kciuki – dodaje.

„Wraz z naszym nauczycielem informatyki mgr inż. Bartoszem Dudkiem jesteśmy szczęśliwi i bardzo zaskoczeni, że udało nam się zostać potrójnymi laureatami – to chyba drugi taki przypadek w historii konkursu, zaraz po starszym bracie Spydera – robocie Leonardo (który także powstał w Sali 110). Cały wygrany grant chcielibyśmy przeznaczyć na zakup niezbędnych części i materiałów do budowy robota. W najbliższym czasie czeka nas wyjazd do Warszawy na spotkanie z Panią Justyną, która jest redaktorką „Gazety Wyborczej”, a co za tym idzie – wywiad do tejże gazety. Jest to ogromny sukces, osiągnięty głównie dzięki naszej współpracy i wielkiemu zaangażowaniu nie tylko naszej piątki, ale także wielu naszych kolegów i koleżanek. A to dopiero początek…” – napisali na stronie internetowej swojej szkoły nasi zwycięzcy.

Więcej informacji o sukcesie uczniów kolskiego LO na: http://www.nowaera.pl/edycja-vii/laureaci-konkursu.html oraz na fanpage Spydera na Facebooku: https://www.facebook.com/SpyderHexapod/.

Przyznanie grantów uczniom to tak naprawdę początek fascynującej przygody. Każdy laureat staje teraz przed wyjątkową szansą pomnożenia otrzymanych funduszy, dzięki współpracy z platformą crowdfundingową. – Nasi zwycięzcy często realizują ambitne i długotrwałe projekty, które wymagają dodatkowego finansowania. Dlatego wraz z naszym partnerem, serwisem PolakPotrafi.pl dajemy uczniom taką możliwość – tłumaczy Agnieszka von Mallek z Nowej Ery. – VII edycja konkursu „Projekt z klasą”  była rekordowa – zgłoszonych zostało aż 627 pomysłów, a w działania projektowe zaangażowało się ponad 13 500 uczniów. Cieszymy się, że młodzież tak chętnie wciąga się w nasz konkurs i potwierdza, że nauka i rozwój praktycznych umiejętności mogą być fantastyczną zabawą. Jesteśmy dumni, że dzięki grantom Nowej Ery młodzież będzie mogła zrealizować swoje edukacyjne marzenia, a efekty ich pracy będą służyć także kolejnym rocznikom– dodaje.

Pełna lista laureatów konkursu dostępna jest na stronie www.projektzklasa.pl. W tym roku Nowa Era  przyznała aż 23 granty o łącznej wartości 49 000 zł na projekty wybrane przez internautów, podczas obrad komisji konkursowej oraz dziennikarzy edukacyjnych zaproszonych do Jury.

Tegoroczną edycję patronatami honorowymi objęli: Minister Edukacji Narodowej, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji, a patronatami medialnymi Dyrektor Szkoły i Głos Pedagogiczny oraz portal Edulandia.pl. Partnerem konkursu został polakpotrafi.pl, platforma finansowania społecznościowego.

Zapisz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
bravo
bravo
7 lat temu

Zdolną mamy młodzież w Kole. Szkoda tylko,że często starsi nie zawsze tacy są i nie mają czym się pochwalić.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526