Sąd Pracy w Koninie zawalony pozwami z Koła. Czy będą kolejne zwolnienia?

Autor: kurier-kolski.pl | 31.01.2017

maciaszek-2Sąd Pracy w Koninie przeżywa prawdziwe „oblężenie” pozwów pracowniczych, które od blisko 2 lat sypią się z Koła. W większości dotyczą one zwolnień pracowników Urzędu Miejskiego dokonanych przez burmistrza Stanisława Maciaszka, a druga część – spółek i instytucji podległych miastu. Łącznie to ponad 25 spraw, których rozprawy są już zaplanowane do połowy 2017 roku. Mimo, że wiele z nich ciągnie się już bardzo długo, także dlatego, że burmistrz nie stawiał się na wezwania Sądu, to niektóre dobiegają końca. W ostatnich dniach zakończyły się dwie sprawy i zapadły wyroki – wygrali je pracownicy, a sąd zasądził na ich korzyść spore odszkodowania. Jednak wieść gminna niesie, że podobno popadł w niełaskę trzeci już Prezes miejskiej spółki MZEC, Zbigniew Adamkiewicz (dwaj poprzedni zostali zwolnieni!), co raczej nie wróży nic dobrego...  Czy w MZEC-u dojdzie do kolejnej rewolucyjnej zmiany? Kto i z czego płaci i będzie płacić koszty sądowych starć – odszkodowania, ale też koszty obsługi prawnej wszystkich spraw? To potężne pieniądze!

 

Na sprawiedliwość w Sądzie Pracy w Koninie wszyscy czekają w długiej kolejce, bo spraw jest wiele, a rozpraw związanych z nimi jeszcze więcej. Dlatego ci, którzy mieli rozprawy w styczniu, kolejne mają zaplanowane już na kwiecień, a nawet na maj. Na wyznaczanie tak dalekich terminów ma wpływ ilość spraw związanych z kolskim samorządem i instytucjami oraz firmami mu podległymi.

Kilka wcześniejszych spraw w konińskim Sądzie Pracy zakończyło się ugodami i wypłaceniem pieniędzy zwolnionym osobom, a z końcem stycznia dobiegły końca pierwsze dwie sprawy – byłej dyrektor MDK w Kole oraz jednego ze strażników miejskich. W obu przypadkach sędziowie orzekli na korzyść zwolnionych pracowników, zasądzając dla nich spore kwoty pieniędzy.

mlotek1-300x221Odbyły się również kolejne rozprawy – innego zwolnionego strażnika miejskiego oraz byłej pracownicy MDK, która była pracownikiem administracyjnym. W pierwszym przypadku nie doszło do ugody i wyznaczono kolejny termin rozprawy, a druga sprawa nie została zakończona z powodu braku stawienia się ostatniego powołanego świadka – burmistrza Stanisława Maciaszka. Rozprawa została przełożona aż na miesiąc maj, a zniecierpliwiona sędzina stwierdziła, że jeśli tym razem kolski burmistrz zignoruje wezwanie i nie stawi się na proces, to zwróci się do Policji o doprowadzenie świadka. Reakcja była taka, gdyż na poprzednią rozprawę, pięć miesięcy temu, Stanisław Maciaszek także nie stawił się, a jego prawnik zaproponował uzgodnioną z nim ugodę, z której potem, po zakończonej rozprawie, burmistrz wycofał się i zwyczajnie nie podjął rozmów. Takie przedłużanie procesu wyraźnie nie spodobało się sądowi.

mdk 2

W lutym br. zaplanowanych jest w Sądzie Pracy w Koninie aż 5 rozpraw związanych bezpośrednio czy pośrednio z kolskim samorządem. Teraz już trzeba zacząć powoli podliczać koszty odszkodowań pracowniczych, które miasto oraz podległe mu spółki i instytucje muszą wypłacić. Do tego trzeba doliczyć wszelkie inne koszty, a więc koszty procesów zasądzone na rzecz Skarbu Państwa, koszty zatrudnienia prawników do obsługi tak wielkiej ilości spraw sądowych, a także koszty przejazdów i delegacji burmistrza i jego ludzi. Czasu straconego na wielogodzinnym siedzeniu na sali sądowej już nawet nie warto przeliczać, bo to strata niewymierna.

mzec

„Na mieście” mówi się, że popadł w niełaskę burmistrza kolejny Prezes MZEC-u , który jest już trzecim szefem tej spółki w ostatnim czasie. O ile to prawda, nie wróży to nic dobrego… Wieść gminna niesie również, że Stanisław Maciaszek zamierza dogadać się, zawrzeć ugodę, z jego poprzednikiem, który domaga się przywrócenia na to stanowisko. Czy dojdzie do tego? Czas pokaże.

A co na to nasi Czytelnicy? Prosimy o Wasze opinie i komentarze!!! Są one dla nas bardzo cenne! Po przeczytaniu zostaw po sobie ślad pod naszym artykułem.

Przypominamy, że przy pisaniu komentarzy nie ma obowiązku wypełniania rubryk „witryna internetowa” i „Email”. Wystarczy wpisać „podpis” czyli swój pseudonim, nazwę czy – jeśli ktoś woli – imię lub nazwisko (lub nie wpisywać tam nic) oraz treść komentarza.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
39 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Wyzszylevel
Wyzszylevel
7 lat temu

Poziom Anonimie ,poziom!!!!? Hahahaha!Anonimie,sięgasz tylko do poziomu wodzowego odbytu!

ted
ted
7 lat temu

Wiele razy tu na kurierze było pisane o odnawianiu elewacji i sprzataniu miasta ale to zadna łaska gdy burmistrz bierze ponad 12.000 zl co miesiac a radni niezłe diety po 1000 zł i wiecej.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Niewygodne komentarze są kasowane. Tu ma być tylko plucieplucie na burmistrza

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Msciwosc panie redaktorze prowadzi do powikłań natury psychicznej. Czekam żeby ktoś wreszcie dostrzegł że miasto czczyste że odnowione elewacje i wiele spraw innych zalatwionych. Ale cóż poziom mieszkańców jak i mediów na poziomie magla. Poziom jedna baba drugiej babie wsadzila gdzieś tam grabie

Gajowyzdabrowic
Gajowyzdabrowic
7 lat temu

No niestety,wolna amerykanka….Wespół,zespół z wodzem

Ela
Ela
7 lat temu

Każde pieniądze które wydawane są z konta instytucji są pieniędzmi budżetowymi w rozumieniu ustawy o finansach publicznych .Nie istotne czy pochodzą z dotacji czy od sponsorów .

Gal
Gal
7 lat temu

do Ignac-A z jakich pieniędzy dom kultury finansował te festyny? z dotacji?

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Słyszałem, że ma być znowu referendum także jest szansa na festyny, elektorat szanownego na pewno nie zawiedzie im wiele do szczęścia nie trzeba…

Ignac
Ignac
7 lat temu

Szkoda , że nie ma nowego referendum nie będzie festynów , darmowego jedzenia serwowanego przez dom kultury .

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Ten elektorat szanownego jak zauważyłem na fb pod „Nie idź na referendum…” liczył sobie zaledwie 300 polubień a w referendum poparło go jeszcze mniej bo tylko 150 osób. Wydaje mi się, że są to chyba osoby, które zatrudnił i może ich rodziny to wszystko wyjaśnia. To tak podobnie jak z artykułami tu kilka miesięcy temu… Może dojdzie do powtórki z maja tylko kto inny będzie kilka dni świętował w Ligranie i chyba Europie….

Antypisówka
Antypisówka
7 lat temu

Do Anonima : słownictwo w powyższym wpisie świadczy o piszącym !Mniemam ,że to elektorat najjaśniej nam panującego .

Gajowyzdabrowic
Gajowyzdabrowic
7 lat temu

…Albo raczej rację,co widać po wyrokach sądowych!

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

no cóż dawni „pracownicy ” nadal kwiczą i się skarżą,trzeba mieć tupet.

Cccccccerter
Cccccccerter
7 lat temu

Do Świder …Widać od początku poznano się na nim,bo też nic dobrego nie zrobił! A o brak współpracy oskarżył już chyba wszystkich! Ostatnio nawet dzieci ,bo nie chcą jeść szkolnych obiadów , które smakują tym,którzy ich nie jedzą…!!!!Widać ,brak mu umiejętności nawiązywania normalnych,opartych o szacunek i współpracę kontaktów!!!( delikatnie mówiąc) …To jak tępy Jasiu w klasie,który pluje na wszystkich ,wyzywa i kłamie i….ma pretensje ,że nikt nie chce się z nim bawić!!!!

Swiadomyobywatel
Swiadomyobywatel
7 lat temu

,,B.jest pracowity…”N o dobrze ,taki przydaje się ale na polu,do wykopem,czy na kolei …tacy pracowici są potrzebni!
Na szefa miasta potrzebujemy człowieka mądrego,wykształconego,kulturalnego,PRAWDOMÓWNEGO…! NIE KŁAMCZUCHA !!!przekonywującego i z charyzmą!!!

Świder
Świder
7 lat temu

Od początku Burmistrz ma tylko wstawianą krytykę i wytykane pomyłki,nic poza tym a może tak w końcu ktoś by wspomniał o tym co dobrego robi i próbuje dla naszego miasta.Ludzie opamiętajcie się ja bym nie chciała być na jego miejscu,naszych radnych ma od początku nastawionych przeciwko sobie,nikt mu nie pomaga tylko pod nim dołki kopie.Jakoś jak jego poprzednicy zadłużali miasto to nikt się tym nie interesował a teraz wymagają bóg wie co.

Opokolorew
Opokolorew
7 lat temu

Hejterzy i hejterki w akcji…!Brrr ,,PiS ośmielił lumpiarstwo….”Hej lumpy!!! Do dzieła!

Lalanietalalala
Lalanietalalala
7 lat temu

RWB!!!…Może sobie u siebie i za swoje rządzić,zapracować się po uszy i nie tylko!!! Może się nawet … żonę zwolnić lub wymienić !!! I ma do tego prawo! Może też założyć sobie firmę,spółkę z oo …lub z Alicją ,Darią,Natalią czy jaką inną bandą…!!!,i może sobie przyjmować i zwalniać ,kogo będzie chciał,siedzieć w firmie czy na Bahamach……. Nie jednak ,jako burmistrz …. !!!!tu ma obowiązki,przepisy,procedury,prawa ,oceny,kontrole,jedności działań i wydatków,zachowań! I obowiązki względem obywateli: szacunku,kultury,dbałości,odpowiedzialności! Ma pasować i odpowiadać wszystkim,reprezentować wszystkich….Bo też wszyscy !!!!!obywatele łożą na jego pensję i jego fanaberie! A tych ,obecny ,ma w totalnym nadmiarze! Za długo też niech nie siedzi w ratuszu ,bo tam tylko za dużo broni!

Anonim
7 lat temu

Ten człowiek jest po prostu pracowity, stara się wykorzystać każdą chwilę na pracę, nie traci czasu na głupoty. Ma wiele pomysłów jak słyszę na sesji, ale co z tego skoro radni nie chcą przegłosowywać jego inwestycji. W Kole można byłoby zrobić jeszcze dużo dużo więcej gdyby burmistrz miał ze sobą radę, która nie staje do niego frontem. Miasto nie jest tak zadłużone jak twierdzą radni. Można wziąć kredyt i robić dużo więcej, choć bez kredytu robi wiele: tyle remontów budynków komunalnych na Toruńskiej i Asnyka, założony monitoring miejski, chodniki przed Domem Kultury, ulice, siłownie zewnętrzne, dba o porządek i wygląd miasta. Spółki miejskie uzyskały po zmianie prezesów zupełnie inne oblicze i zaczynają prężnie działać. Te w których panował marazm zaczęły nabierać blasku i wychodzą z dołka. Widać, że miotła dobrego menadżera zrobiła trochę porządku.

Mieszkanka S. Miasta

Ludzie, nie macie krzty ambicji, tylko wylewanie pomyj. Dajcie zapracowanemu po uszy człowiekowi rządzić. Zastanówcie się dlaczego akurat dana osoba została zwolniona – widocznie bez winy nie była. Druga sprawa, że Burmistrz miał prawo wymienić kadry, bo każdy dobry manager tak robi. Zobaczcie jak jest w firmach prywatnych, korporacjach. Widzę ile godzin spędza burmistrz w ratuszu i nie spędza ich na piciu kawy, ale na przyjmowaniu interesantów i załatwianiu trudnych spraw, bo miasto ma ich wiele.

Jusex
7 lat temu

Gdyby burmistrz przegrał wszystkie sprawy to odszkodowania wyniosły by około 600000zł a może i więcej. Więc ustalić mu pobory na najniższym poziomie i kwita .Niech biedaczysko spłaca już zaległe długi.

Natorynatory
Natorynatory
7 lat temu

…Czy to prawda,że b. chce utworzyć nową RWB(Radę Wsparcia Burmistrza) taka wizja!
W skład weszli by …wierni hejterzy,znani z zebrań pokrzykiwacze i popychacze,koło…różańcowe sprzed ratusza,słynna już grupa z połamanym kołem,rada babć moherowych,rada kultury i rada nie rada!

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

MOŻE PAN BURMISTRZ NAPISZE O TYCH PRZEGRANYCH SPRAWACH I ODSZKODOWANIACH W 'WIEŚCIACH Z RATUSZA’?

ZIUTA
ZIUTA
7 lat temu

no milczy milczy a jak burmistrz wygrywal sprawy w referendum gdy obok siedziala jeszcze P.Daria ta ze znanym nazwiskiem to jezdzili do konina i wszystkjo soczyscie opisywali w superlatywach

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Pomyślcie tylko co nas może czekać po wyborach samorządowych, kiedy to PIS opanuje samorządy gmin i innych miast. Jeśli macie jakieś wątpliwości popatrzcie na to co dzieje się w pięknym mieście Kole.

Wkurwiony
Wkurwiony
7 lat temu

Do Jusex… Zgadzam się w pełni,radni od początku mieli miasto i kolan głęboko w du pie,i dalej….!,teraz ,kiedy już wszyscy mieszkańcy widzą … tylko zgliszcza !!!!, Kiedy,z dziwnym uśmiechem psychopaty niszczone i rozkradane są resztki dokonań poprzedników….,zabawa trwa:czy Wapińska powinna ,czy nie powinna…???!!! Wszyscy kręcą lody …Mniej lub bardziej ,jedni ze strachu… prawdziwego lub udawanego( bo się opłaca), inni ,żeby ustawić męża,teściową czy wnuki!!! I ta wasza ,radni zabawa przestała już być śmieszna! Jest tragicznie!!! Weżcie się konkretnie do roboty,konkretnie…! Znaczy – działać ,nie gadać!!!Albo złóżcie rezygnację!1. Zmniejszyć wynagrodzenie burmistrza …To priorytet!!!! I tu też zgadzam się zJusex! 2.Wystąpić o zmniejszenie sztucznie zawyżonych pensji w urzędzie miejskim,w podległych jednostkach,spółkach,3.zlecić kontrole, szczególnie umowy finansowe,…O pracę,zlecenia,dzieła,zakupy!!!

Flora
Flora
7 lat temu

Tak trzymać redakcjo , e kolo milczy ,dlaczego ?

Jusex
7 lat temu

Całemu zamieszaniu w mieście jest winna rada miasta . Zamiast pisać czułe majstersztyki powinna obniżyć uposażenie burmistrza o 50% i kwita .Może ten chuligan polityczny by się zastanowił i przestał by wreszcie gnębić ludzi . Trzeba wymienić całe prezydium rady a nie tylko Wapińska.

Judex
7 lat temu

Całemu zamieszaniu w mieście jest winna rada miasta . Zamiast pisać czułe majstersztyki powinna obniżyć uposażenie burmistrza o 50% i kwita .Może ten chuligan polityczny by się zastanowił i przestał by wreszcie gnębić ludzi . Trzeba wymienić całe prezydium rady a nie tylko Wapińska.

Swiadekwsprawie
Swiadekwsprawie
7 lat temu

Mowa o faktach i przepisach prawa…,które dzięki Bogu …,jeszcze! obowiązują!!! Nikt nie mówi ,że burmistrz nie mógł zwalniać.!!?? Ale do cholery…Zgodnie z prawem! W końcu zatrudnił znajomych prawników,/powiedzmy/ znających się na prawie? Niestety, większość osób została zwolniona …,z naruszeniem prawa,czy wręcz bezprawnie!!! Po zwolnieniu na siłę szukał haków,lewych świadków,którzy plątali się w fałszywych zeznaniach…Czy wręcz nie stawiali się na sprawy!. Pierdolenie dziś o tym,że redaktor GK należy gdzieś do jakiegoś stowarzyszenie czy ,że ktoś może ,,chcieć startować w następnych wyborach …Jest żałosną próbą rozmycia tematu,skierowania na inne tory!!! W sądzie liczą się fakty i … dokumenty,nagrania… Nie hejt!!! Wyroki są zatem wyrokami opartymi o fakty,dowody,dokumenty,przesłuchania stron¡!
Gdyby upublicznić przesłuchania, zobaczyli byśmy całą prawdę i niestety fatalną rolę( we wszystkim )wodza i jego świty!

koks
koks
7 lat temu

odeslac nieudacznika na kolej do zamykania szlabanow i bedzie spokoj

ZIUTA
ZIUTA
7 lat temu

airo zapominasz ze tylko krowa nie zmienia pogladow kaxdy ma prawo zrozumiec swoj bląd i chwala mu za to lepiej pozno niz wcale

airo
airo
7 lat temu

Jaka przemiana pseudo redaktorka miłość do „burmistrza” minęła? Kto pomagał w referendum? Teraz nawrócenie?

Cześć
Cześć
7 lat temu

Kaźdego moźna zwolnić ale Zgodnie z PRAWEM . Jeździ okazuje się, źe pracownicy zostali zwolnieni niezgodnie z obowiązującymi przepisami to jasne , że wszystkie koszty powinien ponieść Burmistrz . Po to wybieramy przedstawicieli by działali w naszym imieniu zgodnie z prawem i dlatego nasze.pieniądze nie mogą być użyte do spraw prowadzonych niezgodnie z prawem. Płacenie za brudy naszymi pieniędzmi.

AGATA
AGATA
7 lat temu

Powinno obniżyć się pensje dyrektorom , którzy muszą płacić odszkodowania . Dlaczego mają płacić podatnicy !

EFC
EFC
7 lat temu

Mamy to o czym marzylismy czyli Koło jest sławne dzieki p.Maciaszkowi.Nie tylko w koninie ale o wiele dalej siega sława tego pana.

Ula
Ula
7 lat temu

Tak się nie traktuje ludzi !Pan Burmistrz i jego ludzie powinni pamiętać ,że nic nie trwa wiecznie .

zadziwiona
zadziwiona
7 lat temu

Jedno mnie dziwi, ludzie wręcz wołali i domagali się gremialnie aby straż miejską zlikwidowac i jak burmistrz zaczal straznikow zwalniac zaraz krzyk, że dlaczego? Ludzie są dziwni. Najpierw podpuszczą a potem .wiadomo

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526