Komisja Rewizyjna RM sprawdzi czy burmistrz złamał dyscyplinę finansową!

Autor: kurier-kolski.pl | 05.01.2017

burmistrz 5Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Kole radny Florian Olejniczak zgłosił wniosek, który nie spodobał się burmistrzowi Stanisławowi Maciaszkowi, bo znacznie ograniczył jego możliwości rozporządzania budżetowymi pieniędzmi. Chodzi o możliwość przesuwania ich pomiędzy paragrafami i rozdziałami w budżecie miasta. Dotychczas było tak, że  jeśli w jednym paragrafie czy rozdziale skończyły się pieniądze, burmistrz mógł sobie je wziąć z innego w ramach jednego działu – i to bez zgody radnych. Później na tym tle dochodziło do spięć, bo radni byli zdziwieni wysokością i przeznaczeniem niektórych wydatków. Szalę goryczy przelało niedawne złamanie – jak twierdzą radni – przez burmistrza dyscypliny finansów publicznych. Powiedzieli gromkie „nie”, gdy zażądał on od nich pieniędzy na pokrycie remontów, które zlecono i już wcześniej wykonano – bez wcześniejszego zabezpieczenia na to środków. Aby już nie dochodziło więcej do takich sytuacji, radni podczas ostatnich obrad większością głosów ograniczyli włodarzowi możliwość samodzielnego wydawania pieniędzy bez ich zgody.

Wniosek radnego Floriana Olejniczaka dotyczył zapisu w uchwale budżetowej, który mówił, że „upoważnia się burmistrza miasta Koła do dokonywania zmian w budżecie polegających na przeniesieniach w planie wydatków między paragrafami (w tym tworzenie nowych paragrafów w ramach wydatków bieżących) i rozdziałami w ramach działu w zakresie wydatków na wynagrodzenia ze stosunku pracy, wydatków majątkowych (między zadaniami w ramach działu oraz między paragrafami wydatków bieżących a paragrafami wydatków majątkowych w ramach działu, za wyjątkiem kreowania nowych zadań)”. Taki zapis był również w poprzednich latach dawał burmistrzowi dużą dowolność w dysponowaniu pieniędzmi.

Radni już nie raz, jak sami to określają, byli stawiani „pod murem”, gdy na ostatnią chwilę byli o czymś przez burmistrza lub jego podwładnych informowani, a bywało też tak, że o wielu wydatkach i ich wysokościach kwot dowiadywali się długo po czasie. W końcu zbuntowali się, o czym burmistrz przekonał się podczas dwóch ostatnich sesji Rady.

Radni przeciw większemu zadłużaniu naszego miasta!!!

Podczas przedostatniej sesji Rady Miejskiej, burmistrz wprowadził do proponowanych zmian w budżecie, które następnie przedłożył radnym do akceptacji, zmianę polegającą na przeznaczeniu dużej kwoty, bo aż 150.000 zł., na wydatki remontowe w KTBS. Problem w tym, że – jak się okazało – remonty zlecono i wykonano bez zabezpieczonych środków finansowych na ten cel, a już po wszystkim burmistrz zażądał od radnych  przyklepania tego. Jednak radni większością głosów nie zgodzili się stwierdzając, że jest to złamanie przez Stanisława Maciaszka dyscypliny finansów publicznych. To poważny zarzut, którego słuszność będzie w przyszłym tygodniu badana przez Komisję Rewizyjną Rady Miejskiej. Ja twierdzi przewodniczący Komisji Rewizyjnej radny Marcin Janiak, Komisja wkrótce rozpocznie kontrolę w Urzędzie Miejskim, by wyjaśnić mechanizm jaki doprowadził do takiej sytuacji i czy zarzut o złamaniu dyscypliny budżetowej przez włodarza jest słuszny.

A wracając do ostatniej sesji budżetowej oraz wniosku radnego Olejniczaka, burmistrz Maciaszek próbował ripostować twierdząc, że ustawa daje mu prawo przesuwania środków finansowych w budżecie. Po ogłoszonej przez Przewodniczącego Rady Artura Szafrańskiego przerwie, w czasie której radczyni prawna wniknęła w temat głębiej, okazało się, że racja leży jednak po stronie radnych, bo Ustawa o Finansach Publicznych stwierdza, że takie uprawnienia dla burmistrza nie są obligatoryjne, ale fakultatywne, czyli uznaniowe. Radni więc mogą przyznać burmistrzowi takie uprawnienia w uchwale lub nie.

Florian OlejniczakW głosowaniu aż 12 radnych poparło wniosek radnego Olejniczaka (na zdjęciu obok), tylko 5 było mu przeciwnych, a 2 wstrzymało się od wyrażenia opinii. Dzięki wyrzuceniu z uchwały budżetowej naszego miasta na 2017 rok tego zapisu burmistrz powinien teraz na każdą zmianę w wydatkach finansowych miasta występować o zgodę radnych. Czy będzie tak czynił? Czas pokaże.

A co o tym sądzą nasi Czytelnicy? Czy dyscyplinowanie burmistrza przez radnych jako przedstawicieli mieszkańców Koła w kwestii wydatków budżetowych jest potrzebne i zasadne? Prosimy o komentarze!

Przypominamy, że przy pisaniu komentarzy nie ma obowiązku wypełniania rubryk „witryna internetowa” i „Email”. Wystarczy wpisać „podpis” czyli swój pseudonim (lub nie wpisywać tam nic) oraz treść komentarza.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Polak
7 lat temu

Liczę ,że dla większości tego „towarzystwa” ,będzie to jedna i ostatnia kadencja.Ludzie już maja doc, Ich ciągłych sprzeciwów i fochów.A p.Burmistrz nich szykuje się na druga kadencje z nowa radą i energią do pracy i zmian.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Teraz radni się obudzili bo co niektórzy już myślą o następnej kadencji. Szkoda że za wcześniejszych Burmistrzów tak nie reagowali

ssssssss
ssssssss
7 lat temu

Piękne słówka i obrona nic nie zmienią.Warto pamiętać,że g…. zawsze wypłynie i do tego będzie śmierdzieć i już śmierdzi.

Polak
7 lat temu

Ilu w tym naszym kole jest lemingów?Nawet na tym forum się zebrali.Ale mam nadzieje,ze pójdą w dal śladem Kod-u 🙂 P.Mariuszu, pisz nadal ,, Włodarzem”bo to trafne i ładne słowo.a radni sa tylko od glosowania ,a rządzi Burmistrz.

Miastobeznadziei
Miastobeznadziei
7 lat temu

Brawo!Chociaż,,lepiej późno niż później”!Burmistrza traktuje was,nas,wszystkich mieszkańców!!! ,jak stado baranów !Tak , niestety ,dotychczas radni kochani ,zachowywaliście się!Przecież to wy tak naprawdę rządzicie miastem!!!, burmistrz jest tylko wykonawca woli radnych!!! Kiwał was 2 lata,kiwał nas wszystkich!!! To była ta ,,przejrzystość „urzędu? Sprawdźcie,co dzieje się w spółkach,podległych jednostkach!!!Toż to horror,co tam się dzieje!……..Radni,tylko od was teraz zależy,czy to miasto da się jeszcze ocalić!!! ….…….A tych 5 czy 6 radnych…pożal się Boże !!! Ech!!!

ajk
ajk
7 lat temu

Panie Redaktorze, Panie Mariuszu !!!
Uprzejma prośba!!!
Niech Pan przestanie nazywać Burmistrza – Włodarzem.
bo:
Synonimy
-włodarz (miasta, kraju) przestarz. – władca

-włodarzyć przestarz. – rządzić

Wielki słownik ortograficzny
Słownik języka polskiego
włodarzyć:
1. daw. «sprawować nad czymś władzę»
2. «kierować robotnikami folwarcznymi w dawnym majątku ziemskim»
—ten Pan nad nami władzy nie sprawuje, najwyżej w naszym imieniu…
—- jeżeli kieruje..jw. ; to tylko Ci robotnicy niech Go tak nazywają…

Wracając do tematu…chyba radni zaczęli rozumieć po co są….

tezPolakIco?
tezPolakIco?
7 lat temu

No patrzcie typowy 'Polak’ sie odezwał i zaczał wyzywac radnych od lemingów.
Mozna byc w PiS i to nie jest złe,ale nie powinno sie być ślepym tolerować glupotę i jej klakierowac przyklaskiwać i obrażac innych bez powodu.Trzeba troche myśleć samodzielnie człowieku!

mieszkanka
mieszkanka
7 lat temu

Brawo radni dosyc tej samowolki burmistrza jestescie przez mieszkancow wybrani i nas reprezentujecie wiec bardzo dobrze sie stalo ze postawiliscie na swoim .tak trzymac.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Wywieście go na taczce

Polak
7 lat temu

Większość radnych do wywalenia.Burmistrz nic dobrego dla miasta nie zrobi z nimi.To lemingi,boja eis zmian i trzymają się w grupie.

KOLANKA
KOLANKA
7 lat temu

CHOCIAŻ RAZ RADNI ODWAŻYLI SIĘ GŁOSOWAĆ ODWAŻNIE NIE ŚLEPO PRZYKLASKIWAĆ.
SZACUNEK DLA P. OLE
JNICZAKA I TYCH RADNYCH

mieszkaniec
mieszkaniec
7 lat temu

Brawo radni, jak się słucha na ulicach co mówią ludzie to są za Wami!

wdf
wdf
7 lat temu

Brawo radni ze w koncu obudzili sie i przejrzeli na oczy.Lepiej pozno niz wcale.Panie radny Janiak uaktywnij sie Pan bo chciales byc burmistrzem a potem cos cichutko skromniutko i nic raczej Pana nie widac nie slychac.Najwyzszy czas zakasac rekawy i wyjsc z cienia jest Pan szefem najwazniejszej komisji w radzie.

pppo
pppo
7 lat temu

Komisja rewizyjna powinna odbyć kontrolę w jednostkach podległych , szczególnie w tych z powołanymi dyrektorami przez włodarza .

Ola
Ola
7 lat temu

podobają mi się decyzje radnych .

lok
lok
7 lat temu

bardzo dobry zapis skruci samowole burmistrza

GOSC
7 lat temu

Zasadne , i konieczne!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526