Aż 22 uchwały Rady zawierały błędy i zostały unieważnione całe lub w części!

Autor: kurier-kolski.pl | 11.01.2017

RatuszTen temat od dawna budzi duże kontrowersje wśród kolskich radnych i nie tylko. Chodzi o uchwały Rady Miejskiej w Kole, które zawierały błędy (najczęściej rzeczowe lub prawne) i zostały w całości lub w części uchylone (unieważnione) przez organy nadzorcze, a więc służby Wojewody Wielkopolskiego lub Regionalną Izbę Obrachunkową w Poznaniu. Niektóre z nich zawierały nieprawidłowości, które nakazano usunąć. Inne zwyczajnie unieważniono – w całości lub częściowo. Dotarliśmy do wykazu tych uchwał. W ostatnich 2 latach, w tej kadencji samorządu, było ich aż 22! To więcej niż przez poprzednie kadencje samorządu w Kole. A ta żenująca i wstydliwa sytuacja nie jest bynajmniej winą radnych, bo to Urząd Miejski w Kole przygotowuje uchwały, a zatwierdzają je urzędowi prawnicy. Tyle, że docelowo wstyd spada na radnych.

 

Tak, tak, to aż niewiarygodne, ale faktem jest, że od ponad 2 lat, a więc w tej kadencji samorządu, Urząd Miejski w Kole zasłynął tym w Poznaniu, że niestety niestarannie przygotowuje teksty uchwał na potrzeby Rady Miejskiej, przez co często są one kwestionowane i uchylane przez instytucje nadzorcze w stolicy województwa. Nigdy wcześniej tak licznie nie popełniano błędów! W Poznaniu staliśmy się pośmiewiskiem wojewódzkich urzędników…

Dotarliśmy do sporządzonego w Ratuszu w dniu 9 grudnia 2016 r. wykazu takich wadliwych uchwał w tej kadencji samorządu. Nosi on nazwę „Wykaz podjętych przez Radę Miejską w Kole uchwał w kadencji 2014-2018,w stosunku do których wydane zostały rozstrzygnięcia nadzorcze”.

Na wykazie jest ich 20, a do tego dochodzą jeszcze 2 kolejne uchwały, o których przewodniczący Rady Artur Szafrański wspominał podczas ostatniej, budżetowej sesji Rady Miejskiej – i jak stwierdził – nie chciał już nawet tego faktu komentować, bo ręce opadają. Razem 22 uchwały zostały podważone przez organy nadzorcze!

Po naszym mieście krążą nieprawdziwe opowieści (chyba ktoś najwyraźniej celowo je rozpowszechnia), że błędne uchwały to wina kolskich radnych. Ale wcale tak nie jest, bo treść projektów uchwał przygotowują pracownicy i akceptują prawnicy Urzędu Miejskiego! Tekst projektów jest radnym przedkładana do prac w Komisjach Rady, a tylko w niektórych wypadkach ingerują oni w treść, zmieniając ją.

Na zakończenie owego spisu napisano uwagę, że „ponadto Regionalna Izba Obrachunkowa w ramach prowadzonej działalności informacyjnej i szkoleniowej, w zakresie objętym nadzorem i kontrolą odniosła się do podjętych w dniu 28 października 2015 roku uchwał Rady Miejskiej w Kole: Nr XV/136/2015 w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości,  Nr XV/137/2015 w sprawie określenia wysokości stawek podatku od środków transportowych, Nr XV/138/2015 w sprawie określenia wzorów formularzy informacji  i deklaracji podatkowych, w których w § 4 Rada Miejska w Kole postanowiła, że: „Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2016 r.”. Rada Miejska ustaliła zatem dwa terminy (dwie daty) wejścia w życie wymienionych wyżej uchwał, podczas gdy nie powinny być ustalane dwa różne terminy wejścia w życie tych samych przepisów uchwały. Mając powyższe na uwadze Regionalna Izba Obrachunkowa wskazała, że właściwym byłoby postanowienie o treści: „Uchwała podlega ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego i wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2016 r.”.

W wykazie nie uwzględniono pism, w których organy nadzoru informują o nieprawidłowościach dotyczących błędów pisarskich, rachunkowych, czy też innych oczywistych omyłek, których sprostowania może dokonać organ, który podjął uchwałę.”

Z tego wynika, że błędów w uchwałach było więcej, ale były one na tyle niewielkie, że organy nadzorcze nie wszczynały postępowania w stosunku do nich.

Jak takie niedbalstwo jest możliwe i jak je określić? Prosimy o komentarze naszych Czytelników.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
17 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Szchatedzef
Szchatedzef
7 lat temu

Randka z psychopatą pod parasolem….misiewicze i mafiozi w tle,sowy cwanogłowe z podsłuchami ….No wylazło! Nie dało się RADY dalej kluczyć,kłamać,kręcić,przeklinać,nienawidzić i chachmęcić….teść mocny,psychol szczwany…a pani? A pani? No cóż,zła i głupia pani…do wymiany!!!

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Najgorzej jak trafią sie takie niedouki jak Janko Muzykant i DO PITEREK,którzy nie potrafią czytać tekstu ze zrozumieniem.

DO PITEREK
DO PITEREK
7 lat temu

Najwidoczniej czytałeś jakiś inny artykuł.
Co to znaczy część uchwał, co to znaczy inne i co to oznacza pozostałe, dodaj to do siebie i sprawdz czy potraficz czytać z kartki jak pani radna.

lok
lok
7 lat temu

wina niedouczonego burmistrza oraz beznadziejnych prawnikow

Piterek
Piterek
7 lat temu

Janko Muzykant o co Ci chodzi? To co słychac jak mówi radna na sesji pokrywa sie z tym co napisano w artykule wyżej: czesc uchwał została uniewqżniona w całosci,a inne czesciowo,pozostałe maja błędy,które nakazano usunąc.Tak samo mowiła radna.

Janko Muzykant
Janko Muzykant
7 lat temu

Panie Mariuszu proszę obejrzeć niżej podany fragment sesji i powiedzieć kto mówi prawdę, chyba że ktoś źle czyta z kartki
https://youtu.be/uP9Cg4RhPek?t=18366

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
7 lat temu

Bardzo dobrze, ze istnieje Kurier Kolski.
Mamy informacyjna przeciwwage dla innych informacji.
pamietajmy, ze wlasny poglad najlepiej wyrobic na podstawie wielu przeciwstawnych opinii.
Jesli wiele opinii potrafimy „wyposrodkowac”, wowczas to my bedziemy najblizej prawdy.

GOSC X2
7 lat temu

W radzie miasta mamy kilku rozsądnych radnych ,stoją na straży ,aby burmistrz podejmował mądre decyzje.
Niestety młodzi pracownicy UM są zarozumiali i ich buta niczego dobrego nie wnosi.
Brak im kompetencji i błędne decyzje spychają nasze Koło na margines.
Wszystkim w UM brakuje pokory.
Mają służyć miastu i Mieszkańcom a nie załatwiać własne interesy.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

To co Oni-radni nie wiedza co glosują?Jak to,nie jest Ich wina?To niech się douczają.Maja przecież prawnika na sali obrad.Oni najchętniej przegłosowaliby ustąpienie Burmistrza.Gdyby tylko Im pozwolono… Lemingi jedne.

pppo
pppo
7 lat temu

Panie Mariuszu tak trzymać !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Gal
Gal
7 lat temu

ale mieszkańca Koła boli osoba redaktora Kozajdy, czyżby zazdrość że piszę mądrze i nie boi się tematów. Mieszkaniec Koła niech nadal siedzi w papciach przed telewizorem i zrzędzi…

mieszkaniec Koła
mieszkaniec Koła
7 lat temu

Rozumiemy, ze odkryto to dopieoro teraz.Wcześniej wszysto było cacy i absolutnie żadnych nieprawidłowościw funkcjonowaniu Urzędu nie było. wcześniej nuikt do nich nie dotarł ajeśli i nitk nie opisywał. To super, że redaktor wziął się za temat! I okrył teraz te nieprawdiłowości!

Gump
Gump
7 lat temu

„Poznasz głupiego po czynach jego” – Forest Gump

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Na to wyglada,że człowiek bezmyslnie kopiuje i wkleja wszedzie ten sam tekst nawet nie wiedzac w czym rzecz 🙂

Mirka
7 lat temu

„Polak” chyba nie zrozumiał treści artykułu skoro o powyższe błędy obwinia radnych.

prawdziwy Polak
prawdziwy Polak
7 lat temu

Ty jakis niby Polak ciagle wszedzie piszesz ten sam komentarz z tymi samymi glupotami.Nie masz prawa pisac sam jako 'ludzie’. Ta rada nie jest zła i jest w niej wielu mądrych radnych,a co wyprawia burmistrz napewno wiekszosc mieszkanców widzi i odopwiednio ocenia.

Polak
7 lat temu

Liczę ,że dla większości tego „towarzystwa” ,będzie to jedna i ostatnia kadencja.Ludzie już maja dość, Ich ciągłych sprzeciwów i fochów,błędnych uchwał.A p.Burmistrz nich szykuje się na druga kadencje z nowa radą i energią do pracy i zmian.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526