Powiatowa Olimpiada Wiedzy o HIV/AIDS

Autor: kurier-kolski.pl | 20.12.2016

1229W ramach obchodów „Światowego Dnia AIDS” corocznym zwyczajem Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole podjęła się w grudniu organizacji „Powiatowej Olimpiady Wiedzy o HIV/AIDS” dla uczniów z 7 szkół ponadgimnazjalnych powiatu kolskiego. Współorganizatorami tegorocznej Olimpiady byli: Starostwo Kolski, Zespół Szkół Technicznych w Kole i Zarząd Polskiego Czerwonego Krzyża w Kole. Miejscem tegorocznej Olimpiady był Zespół Szkół Technicznych w Kole.

 

Do Olimpiady przystąpiło 19 uczniów z 7-u szkół ponadgimnazjalnych powiatu kolskiego:

– Liceum Ogólnokształcące w Kole,

-Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole,

– Zespół Szkół Plastycznych w Kole,

– Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie,

– Zespół Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu,

– Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Powierciu,

– Zespół Szkół Technicznych w Kole.

Uczestnicy rozwiązywali test, który składał się z 36 pytań jednokrotnego i wielokrotnego wyboru. Zgodnie z regulaminem maksymalnie można było uzyskać 36 punktów.

1227

1236

1235

1231

Laureatami Powiatowej Olimpiady Wiedzy o HIV i AID w roku 2016 zostali:

I miejsce: Aleksandra Smolarek – Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Kole,

II miejsce: Weronika Tyl – Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Kole,

III miejsce: Magdalena Krajewska – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodawie .

Celem przeprowadzenia Olimpiady jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na ciągle aktualny problem zdrowotny jakim jest HIV/AIDS. Choroba rozszerza się w zastraszającym tempie. Na świecie żyje z HIV blisko 37 mln osób. To liczba zbliżona do liczebności populacji Polski. Od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 sierpnia 2016 r. w Polsce odnotowano już ponad 20 756 osób zakażonych wirusem HIV, 3.408 zachorowań na AIDS, a 1.348 chorych zmarło. Codziennie średnio 2 osoby dowiadują się że są nosicielami wirusa.

1230

Podczas oczekiwania na wyniki Olimpiady młodzież wysłuchała szkolenia w ramach programu „Wiem –nie biorę! Jestem bezpieczny” . Szkolenie prowadziła Anna Drynkowska mł. aspirant Komendy Powiatowej Policji w Kole – wydział prewencji. Młodzież dowiedziała się jakie zagrożenia zdrowotne i skutki prawne niesie z sobą zażywnie dopalaczy. Szkolenie urozmaicone było prezentacją krótkich filmików z udziałem sportowców i muzyków popierających projekt: „Wiem – nie biorę! Jestem bezpieczny”.

1228

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Kole prowadzi działania profilaktyczne HIV/AIDS nie tylko w dniu 1 grudnia, ale i na co dzień, wśród młodzieży szkolnej i społeczeństwa powiatu kolskiego rozpowszechniając informacje na temat choroby, sposobów ograniczania ryzyka zakażenia, możliwości testowania.

Kilka faktów o HIV

Nie można się zakazić wirusem HIV przez podanie ręki, korzystanie ze wspólnych naczyń, a także pływanie w tym samym basenie, korzystanie ze wspólnej ubikacji, pocałunek itp. Powodem tego jest prosty fakt, że wirus HIV nie może długo istnieć poza organizmem człowieka, gdyż niszczy go ciepło, wysychanie, mydło, woda, detergenty oraz wiele innych zewnętrznych czynników.

Jeżeli ktoś wie o swoim zakażeniu i podejmie leczenie antyretrowirusowe, może żyć do późnej starości, a jakość jego życia wcale nie musi ulec diametralnej zmianie.

Jeżeli kobieta wie o swoim zakażeniu i podjęła leczenie antyretrowirusowe, może urodzić zdrowe dziecko.

Nie można się zakazić od ukąszenia komara. HIV to ludzki wirus upośledzenia odporności, niezdolny do rozwoju w organizmie komara czy innego owada, w którym nie ma możliwości namnażania się m.in. z powodu braku u bezkręgowców odpowiednich do tego celu komórek.

Zakażeni wirusem HIV przy odpowiedniej kuracji mogą żyć z chorobą wiele lat. Nie poradzą sobie jednak z otaczającą obłudą.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Kole, przygotowała: Asystent Oświaty i Promocji Zdrowia w PSSE Koło – mgr inż. Beata Biskupska

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526