Kolscy radni nie chcą zadłużać miasta – po raz kolejny odrzucili emisję obligacji!

Autor: kurier-kolski.pl | 30.12.2016

sesja 2Podczas ostatniej sesji budżetowej Rady Miejskiej w Kole radni większością 12 głosów po raz kolejny odrzucili propozycję burmistrza Maciaszka wyemitowania obligacji miejskich na kwotę 8,7 mln. zł. Za pożyczką było tylko 6 radnych. Przeciwnicy obligacji argumentowali, że nie chcą przyczyniać się do dalszego obciążania i tak już bardzo zadłużonego miasta oraz nie chcą pozostawić ogromnych długów swoim następcom. Warto przypomnieć, że kilka miesięcy temu radni podnieśli rękę „za” obligacjami, ale Wojewoda Wielkopolski unieważnił tamtą uchwałę z uwagi na błędy proceduralne wynikłe z winy UM.

Kilka miesięcy temu większość kolskich radnych poparła emisję obligacji, jednak Wojewoda Wielkopolski uchylił ją i unieważnił. Powodem takiej decyzji służb Wojewody były błędy proceduralne wynikłe nie z winy radnych, ale urzędników Urzędu Miejskiego, którzy nie dopilnowali, by wraz z uchwałą o emisji obligacji na tej samej sesji były podjęte równocześnie dwie inne niezbędne uchwały – wynikłej z tego zmiany w Budżecie Miasta oraz zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej dla Miasta Koła. Niestety, mimo takiej skandalicznej sytuacji, nigdy nie wskazano winnego zaniedbań i niedopełnienia obowiązków, ani nikt nie został ukarany w związku z tym błędem.

Niedługo później burmistrz Stanisław Maciaszek ponownie wniósł pod obrady radnych projekt uchwały mający umożliwić emisję obligacji, jednak już wtedy większość radnych nie poparła go i projekt upadł. Radni tłumaczyli się tym, że z jednej strony byli zdegustowani powstałym wcześniej błędem proceduralnym, z drugiej, że poczuli, iż włodarz traktuje ich niemal jak „maszynkę do głosowania”, a po trzecie sprawę „na chłodno” przemyśleli i doszli do wniosku, że nie powinni zadłużać bardziej naszego miasta, bo są przecież jeszcze wcześniej zaciągnięte wielomilionowe kredyty do spłacenia.

Podczas ostatniej sesji Rady burmistrz po raz kolejny próbował przeforsować swoje koncepcje. Mimo, że wcześniej sam wiele razy krytykował swojego poprzednika za zaciągnięcie dużych kredytów i zasłużenie miasta, znów chciał przekonać radnych do poparcia emisji obligacji na kwotę 8,7 mln. zł. z przeznaczeniem na inwestycje.

Warto w tym miejscu jeszcze raz podkreślić – obligacje to forma kredytu bankowego, który trzeba spłacić! A przecież wiemy, że nieraz warto żyć nieco skromniej i bez rozrzutności, a nie zadłużyć się ponad miarę. Tym bardziej, że – jak podkreślali także radni – wśród propozycji inwestycyjnych burmistrza, które miały być zrealizowane z obligacji były również takie jak np. przebudowa ulicy Cegielnianej za kwotę 1,8 mln. zł. Na jedną ulicę miasto musiałoby wydać tak ogromne pieniądze, podczas gdy jest ona od lat wyłożona płytami betonowymi, które może nie są komfortowe, za to samochody i mieszkańcy tego rejonu nigdy nie toną w błocie jak mieszkańcy wielu innych nieutwardzonych ulic w Kole. Poza tym za kwotę 1,8 mln. zł. można by zrobić 3-4 mniejsze ulice na terenie naszego miasta.

Innym argumentem, który podnosili radni podczas dyskusji, a w szczególności Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów radny Tomasz Sobolewski, było to, że radni chętnie wyraziliby zgodę na zaciągnięcie takiego kredytu, ale tylko w sytuacji, gdyby te pieniądze były konieczne na dołożenie, czyli jako wkład własny niezbędny do uzyskania darmowych środków zewnętrznych, a więc dotacji unijnych, a w przypadku obligacji proponowanych obecnie przez burmistrza takie przesłanki nie zachodzą.

Zdjęcie poglądowe – archiwalne

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
mieszkaniec
mieszkaniec
6 lat temu

Teraz już wiadomo że jest dotacja na budowę bloku komunalnego po Goplanie, nie zgadzając się na obligację na ostatniej sesji teraz Radni wezmą dużo droższy kredyt na wkład własny czy jednak będą za obligacjami ?!

GOSC
6 lat temu

Panie Mariuszu,zamieścił Pan nieaktualną fotkę z naszej sesji.
Pani Darii juz z nami nie ma no i oczywiście Pani Bogusi Szczecińskiej.
No nie wypada tak robić !

Grzechu
Grzechu
6 lat temu

Bardzo dobrze! wreszcie się obudzili! a pan Burmistrz coś jakby się miotał!?

Szelagowski
Szelagowski
6 lat temu

Brawo radni,w porę!!! PiS zadziera z Unią,mogą więc zostać wstrzymane dotacje na nowe projekty.Istnieje też ryzyko, konieczności zwrotu dofinansowania i kar za niedotrzymanie umów(chodzi o kasę na gimnazja). Liczenie ,zatem na dotację ,jest najwyższym stopniem nieodpowiedzialnośći!!! Nie potrzeba nam nieodpowiedzialnych wariatów,którzy chcą budować ,,zamki na lodzie”.Don Kichot niech się bawi ale za …swoje!!! I u siebie!!!

Ola
Ola
6 lat temu

Nasi radni zaczynają analizować sytuacje finansową miasta .

fhg
fhg
6 lat temu

Bardzo mądra decyzja. Dziekujemy.

kolanka23
kolanka23
6 lat temu

Widziałem stary artykuł (mam go), w którym jeśli chodzi o obligacje jest wręcz odwrotny punkt widzenia.
Bo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Portal ostatnio „obudził się” i spogląda bardziej krytycznie na plany burmistrza.
W związku jednak z wcześniejszymi półtorarocznymi peanami na rzecz naszego menedżera – dla mnie ten portal nie jest wiarygodny.
Krytyka biuletynu urzędu miasta, a dlaczego?
Bo ktoś inny juz go nie prowadzi???
Biuletyn to nie gazeta wychodząca z tygodnia na tydzień w której muszą być wiadomości na czasie.
Niektóre samorządy wydają takie biuletyny raz, dwa razy w roku i w nich zawierają wszystkie informacje. Panie redaktorze biuletyn urzędu to nie tygodnik.
Pozdrawiam

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526