Nie będzie Galerii? Zamiast niej mogą być bloki komunalne Mieszkanie Plus!

Autor: kurier-kolski.pl | 27.11.2016

opalkiRok temu pisaliśmy, że Spółka grupy PKP – Xcity Investment zajmująca się zagospodarowywaniem wolnych terenów, szczególnie tych blisko dworców kolejowych, opracowała projekt developerski dla naszego miasta i miała w swoich planach zrealizowanie budowy galerii handlowej w Kole na wolnym terenie wzdłuż torów od dworca PKP do terenu MZEC-u (kotłowni miejskiej) przy ul. ks. Opałki. Spółka Xcity Investment ogłosiła z ostatnim dniem października  2015 r. zaproszenia do rokowań na wybór inwestorów dla nowych projektów deweloperskich, w tym na budowę galerii handlowej w Kole. Jednak minął rok i … cisza. Nic się nie dzieje na blisko 2-hektarowej działce. Postanowiliśmy dowiedzieć się co się dzieje. I już wiemy!

 

galeria-koloPark handlowy miał mieć powierzchnię komercyjną 6.600 m.kw. na 1,65 ha gruntów. Ma tam być ciąg sklepów wzdłuż ulicy oraz parkingi i drogi wewnętrzne. Inwestycja o wartości blisko 10 MLN.EUR miała być ukończona za 4 lata. Takie były plany. Znając polskie realia, rok temu mieliśmy wątpliwości, czy tak ambitne zamierzenia uda się zrealizować… I chyba mieliśmy rację.

koo3

Zagospodarowanie tego pustego terenu wpisałoby się znakomicie w już zrealizowany remont generalny ciągu ulic ks. Opałki oraz Składowej, czyli tak zwanej „małej obwodnicy” Koła, którą przebiega obecnie najcięższy ruch ciężarowy do dzielnicy przemysłowej naszego miasta. Po latach rozjeżdżania przez ciężkie TIR-y, drogi te były w fatalnym stanie, a głębokość kolein stała się porażająca. Dlatego kolscy radni podjęli decyzję, by przeznaczyć 1.300.000 zł. z budżetu Miasta Koła na dofinansowanie remontu tego ciągu komunikacyjnego prowadzonego przez Powiat Kolski . Ogólna wartość całego remontu wyniosła blisko 5 mln.zł. Piękne drogi już są, ale pusty plac przy nich nadal stoi niezagospodarowany…

koo1

Sklepów i marketów w Kole jest już bardzo wiele, ale gdyby powstała w tym miejscu, na terenie PKP przy os. Kolejowa, nowa galeria handlowa, zniknęłyby obskurne blaszane garaże i zmieniłby swoje oblicze cały ten zaniedbany teren w tym rejonie miasta. Przejeżdżający pociągami pasażerowie mieliby też lepszy widok, a przez to na pewno lepsze zdanie o Kole i jego estetyce. Co ważniejsze, parkingi, które by licznie powstały przy galerii byłyby przecież ogólnodostępne, więc skończyłby się dotkliwy problem z parkowaniem samochodów przed kolskim dworcem PKP, który trwa od lat i jest coraz bardziej dotkliwy.

koo2

Niestety, inwestycja nie ruszyła, a mieszkańcy Koła zastanawiają się co się stało. Postanowiliśmy więc sprawdzić u źródła, w samym PKP, i wystosowaliśmy stosowne zapytanie o los budowy galerii handlowej. Odpowiedziała nam Aleksandra Grzelak – Starszy Specjalista Wydziału Prasowego Biura Komunikacji i Marketingu PKP S.A.:

– Postępowania dotyczące realizacji projektów (w tym projektu w Kole) zostały unieważnione w czerwcu br. Decyzja została podjęta w związku z pracami nad strategią PKP S.A., w tym strategią nieruchomościową. Oznacza to konieczność przeanalizowania projektów inwestycyjnych i deweloperskich pod kątem ich efektywności ekonomicznej oraz wykorzystania gruntów będących w posiadaniu PKP. Unieważnienie postępowań nie oznacza rezygnacji z nich, lecz zmianę harmonogramu ich realizacji w czasie. W tym momencie spółka nie jest jednak w stanie podać terminu ich ewentualnego ponownego uruchomienia, co nie oznacza jednak, że zostały one definitywnie zakończone.

Na zakończenie jednak uzyskaliśmy od pani z Biura Prasowego inną ważną informację, która może rzucić nowe światło na ten teren PKP i na możliwości jego zagospodarowania:

– W przypadku nieruchomości w Kole nie wykluczamy również współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

Oznacza to, że jest szansa, że w tym miejscu nie powstanie galeria handlowa, ale domy/bloki mieszkalne z mieszkaniami pod wynajem. Teren jest tu duży, bo to blisko 2 hektary ziemi, i można by wybudować w tym miejscu wiele bloków z mieszkaniami komunalnymi dla potrzebujących mieszkańców miasta Koła. Dofinansowanie inwestycji w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus byłoby gwarancją szybkiej realizacji tej inwestycji. Skończyłyby się długie kolejki oczekujących na mieszkanie komunalne.

Dajemy ten temat pod rozwagę władzom miasta, w tym naszym radnym miejskim. Warto rozmawiać z PKP i porozumieć się w tym temacie dla dobra miasta i wielu rodzin od lat oczekujących na własny dach nad głową!

A co o tym sądzą nasi Czytelnicy? Prosimy o Wasze komentarze.

Źródło: PKP S.A. oraz Xcity Investment

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
men
men
7 lat temu

Mamy w Kole już dosyć marketów i galerii. Mieszkania są ważniejsze, sklepów ci u nas dostatek , nie ma co się nad tym tematem rozwodzić.

GOSC
7 lat temu

od Biuro / Deweloper
Poziom Parter
Umeblowane Nie
Rodzaj zabudowy Apartamentowiec
Powierzchnia 43 m2
Liczba pokoi 2 pokoje
Mieszkanie w stanie deweloperskim. Brak czynszu.
Ogródek na parterze. Własne miejsce parkingowe.
Oddanie WIOSNA 2017. Lokalizacja: DABSKA 22.

ICON RESIDNECE to jedna z najnowocześniejszych rezydencji na terenie Koła, skierowana do najbardziej wymagających klientów.
Jako jedyna w Kole rezydencja posiadać będzie taras na dachu z roślinnością, grillem i strefa relaksu, z której rozpościerać będzie się niezapomniany widok na panoramę Koła.

Głównymi atutami nowych apartamentowców są nowoczesna architektura, przestronne wnętrza, innowacyjne technologie, połączone z funkcjonalnymi rozwiązaniami podnoszącymi komfort życia mieszkańcom.

Na mieszkańców czekać będą przestronne apartamenty, komfortowe loggie, ogródki na parterze, taras na dachu, miejsce parkingowe, miejsce garażowe, komórki lokatorskie, domofony cyfrowe na chip, zamki drzwiowe na linie papilarne, monitoring obiektu na smartphone online.

OSTATNIE WOLNE MIESZKANIA! Spiesz się i REZERWUJ!
NOWOCZESNY Apartament do wynajęcia-ICON RESIDENCE-Exclusive – DĄBSKA Koło – image 2
NOWOCZESNY Apartament do wynajęcia-ICON RESIDENCE-Exclusive – DĄBSKA Koło – image 3
NOWOCZESNY Apartament do wynajęcia-ICON RESIDENCE-Exclusive – DĄBSKA Koło – image 4
NOWOCZESNY Apartament do wynajęcia-ICON RESIDENCE-Exclusive – DĄBSKA Koło – image 5
NOWOCZESNY Apartament do wynajęcia-ICON RESIDENCE-Exclusive – DĄBSKA Koło – image 6
NOWOCZESNY Apartament do wynajęcia-ICON RESIDENCE-Exclusive – DĄBSKA Koło – image 7

A kogo bedzię stać na takie mieszkanie z listy oczekujących w UM?
Czynsz 1000 zł.
A przecież burmistrzowi chyba chodzi o zaspokojenie potrzeb tym najbiedniejszym.

Kolanka
Kolanka
7 lat temu

Rozliczmy naszego włodarza z obietnic !

jhg
jhg
7 lat temu

Bardzo dobry pomysł z mieszkaniami.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526