Od dziś w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole można zobaczyć dwie nowe ekspozycje. Pierwsza z nich jest poświęcona stuleciu wypuszczenia przez miasto Koło tzw. bonu miejskiego traktowanego jako pierwszy zwiastun nadchodzącej niepodległości. Druga to unikatowa kolekcja monet i medali związanych z postacią króla Kazimierza Wielkiego. Obie wystawy objął Patronatem Honorowym Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek.
W 2016 roku obchodzimy jubileusz stulecia wyemitowania przez Magistrat Miasta Koła banknotów lokalnych. Dla uczczenia tej rocznicy Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zorganizowało wystawę – „Zwiastun Niepodległości – Kolski Bon Miejski – W Stulecie Emisji”. Na tej ekspozycji będzie można obejrzeć unikalne eksponaty ze zbiorów Rafała Marciniaka. Towarzyszy im zainscenizowany w stylu epoki sklep kolonialny z wyposażeniem pochodzącym ze zbiorów Piotra Śniegockiego.
Podczas I Wojny Światowej, z powodu braku drobnych pieniędzy, wiele miast emitowało tzw. pieniądz zastępczy. Tak też uczynił Magistrat Miasta Koła emitując serię banknotów lokalnych o nominale 10, 20 i 40 groszy. Właśnie nominał określony w groszach odróżniał kolskie drobne od innych emisji miejskich, które – w zależności od zaboru – określały nominał w kopiejkach lub fenigach. Ta kolska emisja groszowa była znakiem nadziei na nadejście niepodległości, której symbolem były przecież narodowe nominały walutowe.
W 1918 r., już w Polsce Niepodległej kolskie bony zostały uznane za jedne z najatrakcyjniejszych wojennych walorów numizmatycznych. W bardzo cenionym przez kolekcjonerów albumie „Pamiątki Wojenne” (Warszawa 1918) o emisji tej napisano: „Magistrat miasta Koła, idąc za ogólnym prądem walki z brakiem drobnych, wypuścił dwie edycje znaków pieniężnych. Pochlebna dbałość miasta o wygląd dokumentów, zaopatrzonych jego pieczęcią, w tym wypadku, służyć może za wzór. Po projekt zwrócono się do jednego z artystów malarzy, który wykonaniem powierzonego obie zadania przysłużył się miastu dając piękną i godną pamiątkę chwili”.
Nazwisko projektanta bonów nie jest znane (choć po inicjałach umieszczonych na nich można się domyślać, że był nim E. Trojanowski – twórca związany z fabryką fajansu Czesława Freudenreicha), a i samych bonów kolskiej emisji zachowało się bardzo niewiele. Na rynku numizmatycznym są one wyjątkową rzadkością. Dzięki wystawie w kolskim muzeum można je zobaczyć.
Kolejna najnowsza wystawa kolskiego muzeum „Kazimierz Wielki – Monety i Medale” prezentuje największą w Polsce kolekcję numizmatyczną poświęconą temu wybitnemu władcy. Jej autorem jest Jarosław Janczewski.
Kazimierz Wielki był jednym z królów, który najsilniej i najbardziej pozytywnie zapisali się w dziejach Polski i – co widzieli już potomni z perspektywy zaledwie kilkudziesięciu lat, jak i dostrzegalne jest z dzisiejszego, bez mała siedmiowiekowego dystansu – położyli najtęższe podwaliny pod rozwój Rzeczypospolitej. Również i Koło jest nierozerwalnie związane z osobą ostatniego króla Piasta poprzez jego lokację w 1362 r. i wzniesienie przez niego zamku. Nic zatem dziwnego, że Kazimierz Wielki pozostaje jedną z najczęściej portretowanych postaci naszej historii. Zwiedzających ekspozycję w kolskim Muzeum zaskoczy liczba medali, plakietek i odznak z wizerunkiem Kazimierza Wielkiego, które ukazały się z okazji „powtórnego pogrzebu” władcy w 1869 r., jak i w czasach PRL-u oraz w latach nam współczesnych, szczególnie z okazji obchodzonej kilka lat temu 700. rocznicy jego urodzin. Świadczy to o tym jak żywa wciąż jest pamięć o tym, który „zostawił Polskę murowaną” i jego wysoka ocena ze strony Polaków żyjących już w XXI wieku. Ciekawym elementem wystawy jest także przedstawienie reformy monetarnej przeprowadzonej przez króla, która miała na celu wzmocnienie pozycji ekonomicznej Polski.
Obie wystawy można zwiedzać w kolskim Muzeum od poniedziałku do piątku w godz. od 8:00 do 16:00 oraz w soboty od 10:00 do 14:00.
Źródło: MTC
Foto: O.G.