Biel i czerwień naszej Ojczyzny – droga do Niepodległości

Autor: kurier-kolski.pl | 11.11.2016

img_2023W Specjalnym Ośrodku Szkolno- Wychowawczym w Kole 11 listopada to szczególny dzień. Jak co roku, w minioną środę, uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali barwne widowisko artystyczno- historyczne z bogatą scenografią i ilustracją wokalną. Na uroczystość przybyło wielu znamienitych gości, wśród nich także nasz Poseł na Sejm RP Leszek Galemba.

 
W tym dniu zaszczyciło szkołę wielu znamienitych gości:
– Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Leszek Galemba wraz z pracownikiem biura poselskiego Agnieszką Chojnacką
Ojciec Oswald  – Gwardian Ojców Bernardynów w Kole
Waldemar Jednoróg – dyrektor Szkoły Muzycznej „Yamaha” w Kole
– W imieniu Starosty Kolskiego Urszula Polewska – dyrektor PCPR wraz ze współpracownikiem Katarzyną Barczykowską
– Dyrektor firmy „Andre” Zbigniew Gajda
– Przedstawiciele Kolskiego Klubu Kibica  „Lech Poznań”: Magdalena Nowakowska i Krzysztof Gołembski
– oraz Rodzice i Rodziny uczniów.

img_1895

img_1904

img_1937

img_1956

Po powitaniu wszystkich przez Dyrektor Elżbietę Budzińską i odśpiewaniu Hymnu Państwowego rozpoczęło się wzruszające widowisko. Uczniowie wraz z nauczycielami wprowadzili wszystkich w atmosferę wydarzeń poprzedzających dzień 11 listopada 1918 roku. Pokazana została sytuacja polityczna kraju przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Ukazano ducha narodu polskiego, który po 123. latach niewoli odrodził się w walce za Ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład bezimiennych bohaterów tamtych czasów. Śpiewane przez uczniów pieśni patriotyczne pozwoliły zrozumieć uczucia i rozterki walczących o wolność.

img_1972

img_1990

Harcerze ze szkolnej drużyny Nieprzetartego Szlaku przygotowali montaż słowno- muzyczny nawiązujący do powyższej tematyki i podkreślający znaczenie relacji międzyludzkich w życiu każdego człowieka. Wszyscy obecni wraz z zaproszonymi gośćmi i rodzicami z zainteresowaniem, w skupieniu i z ogromnym wzruszeniem obejrzeli i wysłuchali tej szczególnej lekcji historii.

Po wrażeniach artystycznych nadszedł moment uroczystego ślubowania klas pierwszych. Wszyscy goście dziękując twórcom patriotycznego przedstawienia podkreślili jego wartość wychowawczą i artystyczną. Byli również pod wrażeniem umiejętności uczniów SOSW, chwalili perfekcję wykonania i emocjonalne zaangażowanie młodych aktorów oraz docenili ogrom pracy nauczycieli.

img_2035

Kolski Klub Kibica oraz Stowarzyszenie „Przyjaciele Św. Mikołaja” ufundowali wyprawki szkolne dla pierwszoklasistów. Dyrektor Urszula Polewska obdarowała uczniów słodyczami, a Poseł Leszek Galemba długopisami i ołówkami z logo poselskim.

img_2027

Po zakończeniu uroczystości nadszedł czas na pamiątkowe zdjęcia z zaproszonymi gośćmi.

Tekst: Hanna Kapuścińska, Joanna Pietrzak 
Zdjęcia: Aneta Brdyś

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526