Od rezydencji do pałacu sztuki: historie Kościelca Kolskiego

Autor: kurier-kolski.pl | 07.10.2016

_dsc5399W poniedziałek, 3 października br., w murach przepięknie odrestaurowanego kościeleckiego pałacu, w którym siedzibę od 1 września znalazł Zespół Szkół Plastycznych w Kole, szkoła zorganizowała ciekawą sesję popularno-naukową pt.: „Od rezydencji do pałacu sztuki: historie Kościelca Kolskiego”. Sesja była niejako podsumowaniem wieloletniego remontu tej podkolskiej perełki architektonicznej.

 

Otwarcie we wrześniu 2016 roku zaadaptowanego i poddanego wieloletniej konserwacji pałacu w Kościelcu Kolskim jako siedziby kolskiego Zespołu Szkół Plastycznych otworzył nowy rozdział w historii dawnej rezydencji Kreutzów. Jest to również znakomita okazja do popularyzowania wiedzy o tym miejscu, różnorodnych wątkach z historii miejscowości, jak i samego zespołu pałacowo-parkowego.

1

Celem sesji, mającej charakter popularnonaukowy i otwarty, było przybliżenie burzliwych dziejów miejscowości z różnorodnych perspektyw badawczych: archeologicznej, historycznej, historyczno-artystycznej i konserwatorskiej. Osnową tematyczną spotkania była rezydencjonalna funkcja Kościelca, czytelna już od średniowiecza, oraz związane z nią zabytki kultury materialnej, ich zmieniające się role, funkcje, w tym naukowo-oświatowe i architektura.

Sesja odbyła się w budzącej zachwyt, niezwykle bogato zdobionej Sali Białej pałacu w Kościelcu, a prowadził ją Makary Górzyński z Uniwersytetu Warszawskiego, członek Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Na spotkaniu obecny był Pan Alexander van Assendelft  z małżonką (Finlandia)- spokrewniony z rodziną von Kreutz, a nad wszystkim czuwał dyrektor naszej sławnej placówki Krzysztof Pawlak.

_dsc5569

_dsc5496

Pierwszym prelegentem sesji był Krzysztof Gorczyca z Muzeum Okręgowego w Koninie-Gosławicach, a temat jego odczyt nosił tytuł:  „Z dziejów Kościelca koło Koła: w perspektywie badań archeologicznych”.

Krzysztof Gorczyca(ur. 1952 w Słupsku), archeolog, absolwent UAM w Poznaniu i podyplomowego studium muzealnego na Uniwersytecie Warszawskim. Starszy kustosz i od 1977 kierownik Działu Archeologicznego w Muzeum Okręgowym w Koninie. Kierował bądź współpracował przy badaniach wykopaliskowych ponad 160 stanowisk archeologicznych z różnych epok na terenie Wielkopolski. Muzealnik, historyk regionalista, bronioznawca. Autor wielu artykułów i książek z zakresu archeologii, historii i bronioznawstwa.

Potem głos zabrał Makary Górzyński z Uniwersytetu Warszawskiego, członek Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, który mówił na temat: „Architektura dla arystokratycznego sukcesu: projekt i kompozycja zespołu pałacowego hrabiów Belzig von Kreutz z końca XIX wieku”.

_dsc5454

Makary Górzyński(ur. 1988 w Warszawie), historyk architektury, popularyzator wiedzy o zabytkach.  W roku 2012 ukończył studia magisterskie w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, od 2013 roku doktorant w Instytucie Historii Sztuki Wydziału Historycznego UW. Związany z ruchem regionalnych badań historycznych nad architekturą na Ziemi Kaliskiej. Absolwent Collegium Invisibile. Czynny w Kaliskim Towarzystwie Przyjaciół Nauk, Stowarzyszeniu Historyków Sztuki i Society of Architectural Historianas.

Bogumiła Sawicka z Zespołu Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu Kolskim przygotowała referat na temat: „Szkoła żeńska i Ognisko Kultury Rolniczej w Kościelcu w okresie międzywojennym”.

Bogumiła Sawicka – (ur. 1959 w Wągrowcu). Studiowała historię (specjalność archiwistyka) na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W latach 1983-2011 zatrudniona jako nauczycielka w Zespole Szkół Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Kościelcu, a następne dwa lata w niepełnym wymiarze godzin. Obecnie na emeryturze. Posiada kwalifikacje egzaminatora maturalnego z historii i wiedzy o społeczeństwie, wydane przez Okręgową Komisje Egzaminacyjną w Poznaniu. Wraz z zespołem przygotowała publikacje obrazujące historię i osiągnięcia szkoły, wydane z okazji III i IV Zjazdu Absolwentów („Szkoły rolnicze w Kościelcu w latach 1920-2000” i „Szkoły rolnicze w Kościelcu w latach 1920-2010”). Jest autorkę biogramów wybitnych nauczycieli Zespołu Szkół Rolniczych w Kościelcu umieszczonych w „Słowniku biograficznym nauczycieli Wielkopolski Wschodniej” pod red. Piotra Gołdyna.

_dsc5492

Tomasz Kuls ze Studia Architektury TEKA mówił zebranym na temat „Projektu adaptacji dawnego pałacu Kreutzów na siedzibę Zespołu Szkół Plastycznych w Kole”.

Tomasz Kuls (ur. 1962), absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej (dyplom 1991), od 1992 roku prowadzi własne Studio Architektury arch. Tomasz Kuls, od 2014 pod nazwą TEKA Tomasz Kuls. Zrealizował 150 projektów budynków i wnętrz, z których ważniejsze to projekt adaptacji tzw. Pałacyku Cukrowników na siedzibę Instytutu im. A. Mickiewicza w Warszawie, projekty konserwatorskie dla Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, adaptacja dworu starościńskiego w Podzamczu Chęcińskim na ośrodek konferencyjno-szkoleniowy Świętokrzyskiego Regionalnego Centrum Naukowo-technologicznego oraz projekt konserwacji i częściowej adaptacji ruin Zamku Krzyżtopór z dostosowaniem do obsługi ruchu turystycznego i projekt adaptacji pałacu Kreutzów w Kościelcu na siedzibę Zespołu Szkół Plastycznych w Kole. Ponadto zaprojektował kilkadziesiąt domów jednorodzinnych i osiedla mieszkaniowe w Warszawie. Autor monografii zamku Krzyżtopór.

_dsc5407

_dsc5477

Krzysztof Oleksiak, magister  sztuki, koordynator i wykonawca  prac konserwatorskich we wnętrzach pałacu w Kościelcu Kolskim wygłosił prelekcje na temat: „Konserwacja i rekonstrukcja wystroju dawnego pałacu Kreutzów w Kościelcu”.

Krzysztof Oleksiak – urodził się w Tuliszkowie, wychowanek Męskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Asnyka w Kaliszu, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W latach 1972­76 pracownik macierzystej uczelni. Prowadzi firmę Architektura Renowacja Wydawnictwo ART.­O z siedzibą w Toruniu. Współpracuje z redakcją rocznika „Asnykowiec” i „Kroniki wielkopolskie”. Od 1990 roku członek National Geografic Society. Za działalność wydawniczą odznaczony złotym krzyżem zasługi RP. Liczne realizacje w konserwacji zabytków architektury w kraju i za granicą, m. in. w Toruniu, Kozłówce, Choczu, Uniejowie, Nawrze, Łodzi, Malborku i Kościelcu.

 

Źródło: ZSP w Kole z siedzibą w Kościelcu Kolskim

Autorem zdjęć jest Pan Maciej Frydrysiak

 

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Niklas
3 lat temu

Quality articles is the key to invite the visitors to visit the
web page, that’s what this site is providing.

nuadicicy
nuadicicy
3 lat temu
marek
marek
7 lat temu

Formalnie nazwa brzmi jednak Kościelec, a jej geneza wywodzi się po prostu od romańskiego kościoła istniejącego od XII w. do dnia dzisiejszego. Warto odwiedzić to miejsce i spojrzeć na zachód w kierunku Warty, by zdać sobie sprawę z tego. że początki osadnictwa na naszym terenie miały miejsce właśnie tam.

kolanka23
kolanka23
7 lat temu

a jak rozumieć to: „podkolskiej perełki architektonicznej”

Uczennica
7 lat temu

Proszę mi wytłumaczyć co to znaczy Kościelec Kolski?

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526