Szansa na dodatkowe 3 mln zł na kolską edukację i inwestycje miejskie

Autor: kurier-kolski.pl | 04.09.2016

34797_zs1Z inicjatywy burmistrza Stanisława Maciaszka w kolskim Ratuszu doszło do spotkania z przedstawicielami Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Mniejszości Niemieckiej w Zielonej Górze. Rozmawiano o wprowadzeniu i upowszechnieniu nauki języka mniejszości narodowej niemieckiej w kolskich szkołach. W obecności i przy współudziale Wiceburmistrz Darii Skupin, p.o. Naczelnik Wydziału Oświaty Katarzyny Michalak oraz p.o. Naczelnika Wydziału Rozwoju Miasta Roberta Siwińskiego, zawiązano współpracę ze stowarzyszeniem, utworzono u nas jego oddział oraz uzgodniono formy współpracy między kolskim samorządem i naszymi sześcioma szkołami a zielonogórską organizacją, dzięki której nasze miasto może pozyskać dotację nawet do 3 mln zł na wprowadzenie nauki języka niemieckiego, wymianę młodzieżową, zakup materiałów edukacyjnych, itd. Dzięki tej współpracy jest też szansa na poprawę estetyki Koła i zrealizowanie ważnych inwestycji infrastrukturalnych na terenie naszego miasta.

Podczas spotkania ustalono, że każda z 6. kolskich szkół podlegających pod nasz samorząd miejski zorganizuje 60.osobowe grupy uczniów, które będą uczyć się języka niemieckiego w ramach programu realizowanego przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Mniejszości Niemieckiej w Zielonej Górze, w porozumieniu z Ministerstwem Edukacji. Dzięki temu nasz samorząd wzbogaci się od 2017 roku o znaczną kwotę około 3 mln zł, ponieważ za każdego ucznia biorącego udział w tym przedsięwzięciu budżet państwa przekaże dodatkowo po 150% kwoty subwencji oświatowej, co stanowi na każdego z tych uczniów kwotę 7.950 zł. poza subwencją. Objętych programem może zostać 360 uczniów kolskich szkół podstawowych i gimnazjalnych, których będzie nauczać 6 nauczycieli języka niemieckiego. Z dodatkowych pieniędzy pochodzących z rekompensaty zostanie sfinansowany nie tylko zakup podręczników, materiałów edukacyjnych i ćwiczeniowych służących do prowadzenia zajęć języka niemieckiego, wyposażenie bibliotek szkolnych w książki, gazety, czasopisma, filmy, nagrania i oprogramowanie komputerowe wydane w języku niemieckim, organizacja wycieczek szkolnych w ramach zajęć języka niemieckiego, zajęć własnej historii i kultury i zajęć geografii kraju pochodzenia,  doskonalenie nauczycieli prowadzących lekcje języka niemieckiego, organizacja zajęć pozalekcyjnych – kół zainteresowań, warsztatów, klubów filmowych itp., ale także wyposażenie sal lekcyjnych do nauki języka niemieckiego w infrastrukturę IT i inne niezbędne urządzenia.

Pozostałe pieniądze, po opłaceniu wszelkich niezbędnych działań edukacyjnych, będą mogły zostać dowolnie wykorzystane przez samorząd miejski na inne ważne cele inwestycyjne. Burmistrz Stanisław Maciaszek zamierza je przeznaczyć na poprawę estetyki naszego miasta i zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, w tym na: rozbudowę dróg i ciągów pieszo-jezdnych zaproponowanych przez radnych – od ronda Sybiraków przy ul. Słowackiego do skrzyżowania ul. Sienkiewicza ze Szkolną, oraz budowę chodnika przy ul. Kolejowej.

Źródło: UM w Kole

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
kolanka
kolanka
7 lat temu

Czytajmy w takim razie dalej: „…organizacja wycieczek szkolnych w ramach zajęć języka niemieckiego, zajęć własnej historii i kultury i zajęć geografii kraju pochodzenia…”.

rh
rh
7 lat temu

Kolanka lepiej wróc do szkoly i naucz sie czytac teksty ze zrozumieniem,bo ośmieszasz sie.

kolanka
kolanka
7 lat temu

„Rozmawiano o wprowadzeniu i upowszechnieniu nauki języka mniejszości narodowej niemieckiej w kolskich szkołach. ” To kluczowy cytat z przekazanej informacji. Języka niemieckiego będą mogły się uczyć dzieci mniejszości narodowej niemieckiej. Nie ma w tym nic złego, tyle tylko, że należy trzymać się prawdy i uzmysłowić mieszkańcom Koła dla kogo te subwencje i ta możliwość nauki.

f..c
f..c
7 lat temu

Kolejne obiecanki????

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526