Pani Kazimiera Pawlak z Koła odznaczona Medalem PRO PATRIA

Autor: kurier-kolski.pl | 16.09.2016

OLYMPUS DIGITAL CAMERAW dniu 14 września 2016 roku 91-letnia mieszkanka naszego miasta Koła Kazimiera Pawlak została odznaczona medalem PRO PATRIA, przyznanym przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Pani Kazimiera od 65 lat ofiarnie opiekowała się grobem zamordowanego przez UB-eków żołnierza niezłomnego na kolskim cmentarzu.

 

medal_pro_patria_awersmedal_pro_patria_rewersOdznaczenie wręczył Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek wraz z Zastępcą Burmistrza Darią Skupin. Pani Kazimiera Pawlak została uhonorowana za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Jest osobą, która przez 65 lat opiekowała się miejscem spoczynku i pielęgnowała pamięć po żołnierzu niezłomnym Zygmuncie Wawrzyniaku, który 20 czerwca 2016 roku w Kole, pośmiertnie został mianowany decyzją Ministra Obrony Narodowej na stopień porucznika Wojska Polskiego.

Burmistrz odznaczając Panią Kazimierę oprócz życzeń zdrowia podziękował za patriotyczną postawę w trudnym okresie reżimu komunistycznego.

Medal „Pro Patria” został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku. Uhonorowane mogą być nim osoby i instytucje „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

Serdecznie gratulujemy naszej wspaniałej Seniorce tego zaszczytnego wyróżnienia oraz dziękujemy za jej poświęcenie i kultywowanie historii oraz nadwyraz patriotyczną postawę, która powinna być wzorem dla współczesnej młodzieży.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526