Narodowe czytanie „Quo Vadis” w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 03.09.2016

narodoweW dzisiejszą sobotę w ponad 2000. miejsc w całej Polsce oraz za granicą odbywa się Narodowe Czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Narodowe Czytanie „Quo vadis” w warszawskim Ogrodzie Saskim rozpoczął prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, pod których patronatem odbywa się cała akcja. Także w Kole czytanie odbywa się w Parku im. Moniuszki przy ul. Sienkiewicza – dodatkowo pod patronatem Burmistrza Miasta Koła i Starosty Kolskiego. Przypominamy – dziś do godziny 18.00.

 

Prezydent Andrzej Duda zaznaczył, że jest to „bardzo ludzka” powieść. – Henryk Sienkiewicz nie tylko opisał w niej wielką przygodę, trzymającą w napięciu co do losów Ligii, Winicjusza, Petroniusza, Piotra, wszystkich wielkich bohaterów tej powieści, ale przede wszystkim opisał w niej ludzką naturę. Ponieważ jest tam i miłość, i jest pożądanie, i jest wielki duch, ale jest też nienawiść, okrucieństwo – powiedział. Jednak najważniejsze w tej powieści, zdaniem prezydenta, jest zwycięstwo dobra nad złem. – To ujmuje nasze serca i to zawsze wlewa otuchę – mówił.

Prezydent przypomniał, że w „Quo vadis” zwyciężyło dobro, które nie miało siły militarnej. Miało jednak – jak zauważył – siłę ducha, siłę wiary. – Może właśnie dlatego Polacy jeszcze w tamtym okresie pod zaborami, kiedy Polski nie było, a Sienkiewicz napisał swoją powieść, tak bardzo ją pokochali – ocenił. – Bo jakże to było wtedy dla nich znajome. Nie mamy siły, ale mamy wiarę, nie mamy władzy, ale mamy ducha. Jesteśmy nawet gotowi za naszą wiarę, w Polskę, polskość, za tę naszą wiarę chrześcijańską oddać życie – powiedział.

Zwrócił również uwagę na to, że powieść Sienkiewicza jest tak uniwersalna, iż przetłumaczono ją na ponad 50 języków w 60 krajach. – Jest więc nie tylko powieścią polską, jest dziś dziełem światowej literatury – pokreślił.

Dziś w Kole do godziny 18.00, w Parku Moniuszki, czytać „Quo Vadis” będą znane w naszej społeczności lokalnej osoby. Przy okazji przewidziano wiele innych atrakcji. Zachęcamy do wzięcia udziału w akcji.

Źródło: PiMBP w Kole oraz www.prezydent.pl

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526