„Wartaki” wróciły z Lubiatowa

Autor: kurier-kolski.pl | 12.08.2016

34379_1Do wyjazdu na obóz Hufca ZHP Koło kolskie „Wartaki” szykowały się cały rok. Ostatecznie ich reprezentacja liczyła 45 osób, Małych „Wartaków”, Średniaków i 9. Pokolenie. Drugą część uczestników obozu stanowiły dzieci i młodzież całego Hufca. Warto wspomnieć, że był to 30. obóz organizowany przez Hufiec Kolski w Lubiatowie, a jego niezastąpionym organizatorem jest od początku dh. hm. Leonard Jaroszewski.

 

Pierwsze dni obozowania poświęciliśmy budowie i wystrojowi placu apelowego, totemów przed namiotami, dekoracji bramy obozowej oraz montażu sprzętu muzycznego i nagłośnienia w namiocie, gdzie miały miejsce warsztatowe zajęcia muzyczne.
Potem, mimo kapryśnej pogody zaczęło się dziać! Nasze artystyczne i harcerskie propozycje kierowaliśmy do wszystkich uczestników obozu, zaczynając od nauki piosenek a przygotowanego przez Karinę Grochowską „Śpiewniczka-Lubiatowniczka”. Dwukrotnie uczestniczyliśmy w polowej Mszy świętej na kampingu, a oprawa muzyczna nabożeństwa spotkała się z autentycznym aplauzem uczestników uroczystości.

W kolejnych dniach każdą cieplejszą i bezdeszczową chwilę wykorzystywaliśmy na plażowanie i kąpiel. Rozpoczęła pracę „szkółka gitatowa” pod fachowym okiem Jacka Adamczyka, a wieczorami organizowaliśmy zabawy i gry harcerskie, wśród nich ulubione karaoke, gra „Kołomyja”, nauka pląsów i zespołowych harców, „Belgijka” i inne śmieszne tańce.

Najwięcej czasu poświęciliśmy na warsztaty muzyczne, będące przygotowaniami do koncertu z okazji 30-lecia obozów w Lubiatowie. Pierwsze próby dotyczyły opracowania dwóch premierowych piosenek: „Wracamy tu” i „Nasze małe wędrowanie”, oraz włączenie sekcji instrumentalnej grupy instrumentów dętych: trąbki, puzonu i saksofonu. Tego jeszcze w warsztatach nie było!!! A jak wyszło? Widzom zgromadzonym przed sceną bardzo się podobało, a nasze dokonania powtórzymy w Kole podczas listopadowych Jesiennych Śpiewanek nad Wartą.

Mimo fatalnej pogody udało się nam zrealizować planowane szkolenie w zakresie udzielania pierwszej pomocy (Asia – dzięki!). Najstarsze Wartaki i Rodzice pomagali zorganizować nocną grę dla małych i średnich Wartaków – „Pogoń za świetlikiem”.
Wspaniałą imprezą okazał się poprowadzony przez Hanię i Igora obozowy festiwal piosenki z aktywnym udziałem zarówno Wartaków, jak i pozostałych uczestników obozu.

Dzień później odbyły się „Neptunalia”, podczas których „szczury lądowe” poprowadzone zostały na plażę przez Neptuna (J. Perzyńska-Pluchrat) i Prozerpinę (J. Adamczyk). Próbę wszyscy dzielnie zakończyli i odebrali specjalne certyfikaty z nadanymi śmiesznymi morskimi imionami.

Ukoronowaniem obozowych dokonań był bieg harcerski sprawdzający wiedzę i umiejętności zuchów i harcerzy. Uczestnicy biegu zaliczyli go bez problemów i otrzymali za to sprawność „Lubiatowanin”. Wieczorem przy „świeczowisku” w obecności Komendanta Hufca Leonarda Jaroszewskiego i Komendantki obozu Marianny Chojnackiej obietnicę zuchową złożyły: Zosia Włodarczyk, Gabrysia Kraśna i Zuzia Czynszak, a Przyrzeczenie Harcerskie Julka Włodarczyk, Dominika Opas, Kacper Sławiński i Mikołaj Sobczak.

O północy zobowiązanie instruktorskie „od serca” złożyła Karina Grochowska.

Warto przypomnieć, że tym spektakularnym wydarzeniom towarzyszyła codzienna służba obozowa w kuchni, porządkowanie sanitariów i łazienek, sprzątanie całego placu obozowego oraz warta nocna. Sygnałem granym na trąbce budził wszystkich (podobóz też) Patryk Miłoś, a ciszę nocną ogłaszało trio instrumentów dętych: Dominika Opas – saksofon, Maksymilian Hamiga – puzon i Patryk Miłoś – trąbka. Apele: poranny i mundurowy wieczorowy prowadzone przez oboźnego Andrzeja Pietrzaka kończyły się oddaniem honoru fladze państwowej i odśpiewaniu hymnu harcerskiego. Codziennie na tablicy informacyjnej pojawiały się wyniki konkursu „Obóz na błysk”, a zastępy Wartaków zajęły 1 i 2 miejsce.

Szczególnymi atrakcjami lubiatowskiego obozu były organizowane przez jego komendantkę wycieczki do Trójmiasta i Łeby, oraz jazda konna w małej lubiatowskiej ujeżdżalni i konkurs na plakat „30 lat Lubiatowa”.

Wracaliśmy do Koła w deszczu, ale zdrowi, uśmiechnięci, z bagażem pełnym wilgotnych ciuchów i rozśpiewanych wspomnień, z nowymi sprawnościami i wyższymi stopniami harcerskimi.

W imieniu Wartaków i ich Rodziców dziękuję niezawodnej kadrze wartakowskiej z 5. pokolenia: phm. Joannie Perzyńskiej-Pluchrat, phm Andrzejowi Pietrzakowi i phm Jackowi Adamczykowi za wielkie zaangażowanie i wkład pracy podczas obozu, a Marcinowi Żylińskiemu za dźwiękową realizację koncertu.

Dziękuję wspaniałym Rodzicom, którzy połączyli swój odpoczynek z pomocą w działaniach obozowych.

Czuwaj!

Najstarszy Wartak
hm. Henryk Perzyński

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lovoo alternativen
3 lat temu

lovoo matches löschen lovoo bewertung http://lovooeinloggen.com/

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526