Toruńska będzie znów naszą wizytówką

Autor: kurier-kolski.pl | 23.08.2016

IMG_0617Jak prawdziwe zabytkowe perełki zaczynają wyglądać stare kamienice na największej kolskiej ulicy – Toruńskiej dzięki staraniom włodarza naszego miasta. Ta do niedawna zaniedbana ulica zmienia się niezwykle szybko na lepsze i już wkrótce będzie można z dumą powiedzieć, że to reprezentacyjna arteria komunikacyjna miasta Koła. Remonty, których inwestorem jest Urząd Miejski w Kole, weszły w kolejny etap, ale są już działania w temacie przystąpienia do odnowienia elewacji kolejnych historycznych budynków,  jak zaniedbana kamienica przy Toruńskiej 62.

 

Sukcesem zakończył się remont dwóch komunalnych kamienic przy Toruńskiej 52. O rozpoczęciu remontu elewacji zdewastowanej kamienicy przy ul. Toruńskiej 40 już wcześniej też pisaliśmy. To piękna piętrowa kamienica z unikatową bramą wjazdową oraz stojąca w jej podwórku długa oficyna. Te budynki były szczególnie zaniedbane i zniszczone. Bardzo szpeciły największą ulicę naszego miasta. Teraz odzyskują swoją świetność.

Od kilku dni remont przy Toruńskiej 40 przeszedł na dalszy etap. Postawiono rusztowania i przystąpiono do uzupełniania brakujących historycznych elementów, które w ostatnich kilkudziesięciu latach zostały zniszczone, zatarte. Dlatego właśnie odtwarzana jest cała opaska wokół jednego z okien na parterze wraz z parapetem oraz boniowanie boczne ściany elewacyjnej przy bramie wjazdowej w budynku. Cały tynk i wszelkie elementy architektoniczne są naprawiane i uzupełniane. Wszystkie te prace są uzgodnione z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i dążą do przywrócenia tym pięknym zabytkom ich pierwotnego, historycznego wyglądu.

20160812_141353

20160812_141427

20160812_141436

IMG_0615

20160812_141531

Trwają już prace nad przystąpieniem do remontu elewacji kolejnej zabytkowej kamienicy miejskiej przy ul. Toruńskiej 62, która od lat bardzo szpeciła tę część naszego miasta.

Niedługo, jeszcze w tym roku, rozpoczną się też kompleksowe prace modernizacyjne, włącznie z ociepleniem i wymianą całej instalacji centralnego ogrzewania, dwóch budynków komunalnych przy ul. Energetycznej 13 i 15. Prace będą sfinansowane z projektu złożonego do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
g https://tinyurl.com/rsacwgxy

This website was… how do you say it? Relevant!! Finally I have found something
which helped me. Appreciate it!

g more
3 lat temu

What’s Happening i am new to this, I stumbled
upon this I’ve found It positively helpful and it has helped me out loads.
I hope to give a contribution & help other customers like its helped me.
Good job.

floruś
7 lat temu

To nie ważne kto mieszka, ważne że płacą czynsz. Odnawianie kamienic naszego miasta powinno być robione 10 laT TEMU.Powinniście się pytać gdzie szły nasze pieniądze? Teraz jak Burmistrz wreszcie coś dobrego robi to wytykacie czemu nie starówka? Spokojnie wszystko po kolei tylko mu nie przeszkadzajcie.

kobra
kobra
7 lat temu

a kiedy rewitalizacja kolskiej starówki bo przejeżdżając przez inne miasta i miasteczka to starówka Koła wygląda jak slamsy

kolanka23
kolanka23
7 lat temu

Ja bym się przyjrzał raczej kto ma w tych kamienicach swoje firmy lub kto tam mieszka. Wtedy pewne rzeczy byłyby jasne. Podrawiam.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526