Powiatowe obchody Święta Policji w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 26.07.2016

IMG_0280W piątek, 22 lipca br., odbyły się w Kole powiatowe obchody Święta Policji. Podczas uroczystości wręczono policjantom medale, odznaczenia i akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Ten dzień był również okazją do odsłonięcia na kościele farnym tablicy upamiętniającej tragiczną śmierć w 1928 roku policjanta Policji Państwowej posterunkowego Jana Daneckiego, który pełnił służbę w powiecie kolskim. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Miasta Koła: Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek, Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Szafrański oraz Wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej Alicja Wapińska.

 

Powiatowe obchody Święta Policji w Kole zainaugurowano Mszą świętą w kościele farnym. Podczas homilii policjanci i ich rodziny, zaproszeni goście oraz mieszkańcy Koła wspólnie z kapelanem Komendy Powiatowej Policji w Kole ks. kanonikiem Józefem Wronkiewiczem modlili się o łaski Boże dla policjantów i pracowników Policji.

IMG_0229

IMG_0240

IMG_0246

IMG_0245

IMG_0247

IMG_0249

Przed rozpoczęciem nabożeństwa uczczono pamięć tragicznie zmarłego 14 lutego 1928 roku posterunkowego Policji Państwowej Jana Daneckiego, który pełnił służbę na terenie powiatu kolskiego w latach 1919 – 1928. Ku czci zmarłego na naszym kościele farnym, w wyniku starań Komendanta Powiatowego Policji w Kole, została odsłonięta tablica upamiętniająca tragiczną śmierć policjanta Policji Państwowej. W uroczystości uczestniczyła rodzina tragicznie zmarłego, władze samorządowe powiatu kolskiego, policjanci i pracownicy kolskiej komendy oraz mieszkańcy.

IMG_0255

IMG_0258

IMG_0260

IMG_0262

IMG_0268

IMG_0271

IMG_0273

IMG_0275

IMG_0280

IMG_0281

IMG_0282

IMG_0285

IMG_0288

IMG_0290

IMG_0291

IMG_0292

IMG_0293

IMG_0294

IMG_0295

IMG_0297

IMG_0300

Warto w tym miejscu nadmienić, że oryginalną przedwojenną tablicę nagrobkową z grobu policjanta odnalazła zakopaną w Lasku Miejskim przy ul. Poniatowskiego mieszkanka Kaliskiego Przedmieścia i radna tej dzielnicy Teresa Brzoska. Znalezisko przekazała Komendantowi Powiatowemu Policji w Kole, który następnie oddał tablicę do Izby Pamięci Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Dzięki temu zrodził się pomysł ponownego uczczenia posterunkowego Daneckiego tablicą na murach kolskiej świątyni.

IMG_0304

IMG_0310

IMG_0312

IMG_0315

IMG_0316

IMG_0320

IMG_0321

IMG_0324

IMG_0325

IMG_0329

IMG_0331

IMG_0335

IMG_0338

Następnym etapem obchodów była uroczysta akademia, która odbyła się w budynku Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego przy ul. Blizna. Wśród gości, którzy uświetnili swoją osobą kolskie obchody 97-lecia powstania Policji znaleźli się, m.in. przedstawiciele władz samorządowych naszego powiatu na czele z Starostą Kolskim Wieńczysławem Oblizajkiem i Burmistrzem Miasta Koła Stanisławem Maciaszkiem oraz przedstawiciele mediów, Niezależnych Związków Zawodowych Policjantów, a także instytucji i organizacji współpracujących na co dzień z kolską komendą.

Przybyłych na uroczystość gości serdecznie powitał gospodarz uroczystości Komendant kolskiej jednostki insp. Wiesław Grzegorczyk, który podziękował wszystkim za obecność w tak ważnym dla policjantów dniu. Dziękował przedstawicielom samorządów, instytucji i służb współpracujących z Policją za współpracę i wsparcie. Komendant gorące słowa podziękowania skierował także dla wszystkich policjantów i pracowników kolskiej jednostki za ciężką i sumienną pracę na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców powiatu oraz ich rodzin za wsparcie jakim obdarzają pełniących służbę funkcjonariuszy.
Kolejnym punktem uroczystej gali było wręczenie awansów i odznaczeń. W bieżącym roku nominacje na wyższe stopnie służbowe otrzymało 51 funkcjonariuszy kolskiej komendy.

I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Kole podinsp. Artur Foryński, w dniu 20 lipca 2016 roku brał udział w wojewódzkich obchodach Święta Policji w Poznaniu, gdzie podczas uroczystej akademii odebrał z rąk Komendanta Głównego Policji akt nominacyjny na stopień młodszego inspektora Policji oraz srebrny medal za długoletnią służbę. W obchodach tych udział wzięli asp. szt. w stanie spoczynku Józef Trzmielewski, który otrzymał srebrny medal za długoletnią służbę oraz asp. szt. Tomasz Bartczak, który został odznaczony Medalem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów woj. wielkopolskiego.

Rozkazami Personalnymi Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu, mianowani na wyższe stanowiska służbowe zostali:

  • na stopień aspiranta sztabowego Policji: Stanisław Chmielarz, Piotr Kwiatkowski, Paweł Miszczak, Andrzej Pietrzak.
  • na stopień starszego aspiranta Policji: Piotr Stawicki i Ewelina Urbaniak
  • na stopień aspiranta Policji: Marek Chałupniczak, Piotr Kowalski, Adam Marciniak, Tomasz Stawicki, Konrad Torzewicz i Rafał Zieliński.
  • na stopień młodszego aspiranta Policji: Łukasz Frankowski, Mariusz Fraszczyk, Krzysztof Jóźwiak, Marcin Kokot, Dawid Lizik, Aneta Mazurek, Michał Ruszkowski, Tomasz Szymankiewicz, Tomasz Szymański, Przemysław Wojciechowski, Marcin Woszczyński i Arkadiusz Zając.
  • na stopień sierżanta sztabowego Policji: Beata Biernat, Robert Boła, Adam Burski, Piotr Gajewski, Grzegorz Kokociński, Piotr Matuszak, Paweł Pyrzyński, Piotr Sołohub i Konrad Zawadzki .
  • na stopień starszego sierżanta Policji: Marta Andrzejczak, Zbigniew Brzeziński, Krzysztof Cieślak, Małgorzata Kubajka, Kamil Lusztyk, Karol Modelski, Zbigniew Nowicki, Szymon Predecki, Marek Rembelski, Kamil Wawrzyniak, Robert Wiktorski, Łukasz Wypychowski.
  • na stopień sierżanta Policji: Artur Bernacki, Jarosław Stańczak, Marcin Zborowski i Mariusz Ostrowski.

Rozkazem Personalnym Komendanta Powiatowego Policji w Kole – insp. Wiesława Grzegorczyka na stopień starszego posterunkowego Policji mianowany został: Michał Wolski.

Za aktywność na rzecz NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego i środowiska policyjnego, srebrnym medalem wyróżniony został: asp. szt. Andrzej Górecki.

Brązowym medalem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów województwa wielkopolskiego odznaczeni zostali: mł. asp. Sebastian Bagiński, asp. szt. Paweł Czerwiński, asp. szt. w stanie spoczynku Przemysław Jadczak, asp. szt. w stanie spoczynku Dariusz Karasiak, mł. asp. Ireneusz Kołodziejski, asp. szt. Tomasz Kurtyka, asp. szt. Józef Sędziak, asp. szt. Tomasz Szajek, mł. asp. Dariusz Szmajdziński, asp. szt. Dariusz Śmigielski, mł. asp. Andrzej Zborowski i mł. asp. Rafał Zieliński.

Ponadto Pochwałami Komendanta Powiatowego Policji w Kole zostali wyróżnieni pracownicy kolskiej Policji: Joanna Polaszewska, Dominika Lisowska, Lucyna Trafna i Ryszard But.

Źródło: KPP w Kole i UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
lovoo lädt nicht
3 lat temu

lovoo abo störungen lovoo http://lovooeinloggen.com/

Mirka
7 lat temu

A czy zdjęcie tej płyty co znalazła pani Brzoska to można gdzieś zobaczyć?

J-23
7 lat temu

Nie było bliższych bohaterów w Policji ? trzeba było sięgać aż do roku 1928-go? Liche te uroczystości-tylko w kościele? Dlatego mieszkańcy tak mało wiedzą na czym policjanci siedzą i jaką dysponują wiedzą.
Zamiast zrobić na stadionie w Kole pokaz – musztrę z orkiestrą to by mieszkańcy mogli by ocenić i dowartościować policję, a tak to co lipa.
Już święto mleka jest ciekawsze ….

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526