Obligacje miejskie szansą na nowe inwestycje w naszym mieście

Autor: kurier-kolski.pl | 13.06.2016

1Z inicjatywy burmistrza Stanisława Maciaszka, w Sali Obrad kolskiego Ratusza odbyło się spotkanie z radnymi w sprawie planowanej emisji obligacji miejskich, które mają umożliwić przeprowadzenie szeregu ważnych dla naszego miasta inwestycji infrastrukturalnych, jak m.in.: budowy dróg, chodników, uzbrojenia gruntów czy postawienia wielorodzinnego budynku komunalnego na Starówce, po „Goplanie”. Projekt uchwały w sprawie emisji obligacji, zgodnie z zamysłem Burmistrza, ma trafić już pod obrady czerwcowej sesji Rady Miejskiej, gdyż później radni mają przerwę wakacyjną.

W spotkaniu, oprócz włodarza uczestniczyli także pracownicy merytoryczni Urzędu Miejskiego: Skarbnik Miasta Beata Wawrzyniak oraz Asystent Burmistrza ds. Finansowych Robert Siwiński, a także wziął udział ekspert Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest  najstarszym polskim bankiem rozwoju i jako jedyny  należy w całości do Skarbu Państwa. Powołany został 92 lata temu na mocy dekretu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej do wspierania rządowych programów społeczno-gospodarczych oraz programów samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego. Powstał 1924 r. z inicjatywy ówczesnego Premiera i Ministra Skarbu, znanego nam z historii Władysława Grabskiego.

3

Asystent Burmistrza ds. Finansowych powiedział, że w związku z emisją obligacji zostanie przeprowadzona procedura konkursowa zmierzająca do wyłonienia podmiotu oferującego najkorzystniejsze warunki.

Radni mieli możliwość zapoznać się bardzo wnikliwie z wysuniętą przez Burmistrza propozycją emisji obligacji miejskich. Uczestniczący w obradach ekspert nie tylko omówił temat, ale odpowiadał na wszelkie pytania i wątpliwości obecnych. Wyjaśnił m.in., że planowana emisja obligacji nie zagraża zachowaniu płynności finansowej miasta, co potwierdziła Skarbnik Miasta.

4

Podczas dyskusji przypomniano, że miasto kilka kadencji temu już raz z dużym powodzeniem wyemitowało obligacje miejskie, za które zrealizowano wiele cennych zadań inwestycyjnych, jest to więc wyjątkowo atrakcyjna możliwość pozyskania dodatkowych środków finansowych na rozwój. Przedstawiona radnym propozycja zakłada emisję obligacji na łączną kwotę 9.300.000 zł., co jest zgodne z wcześniej przyjętą i zaaprobowaną przez radnych Wieloletnią Prognozą Finansową Miasta Koła.
– Prawie wszystkie samorządy w kraju korzystają z obligacji, bo jest to obecnie najkorzystniejsza forma finansowania inwestycji – powiedział radny Tomasz Sobolewski, Przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów Rady Miejskiej w Kole (na zdjęciu poniżej) – Jeśli z tego teraz nie skorzystamy, będziemy czekali wiele lat by poprawić infrastrukturę w naszym mieście.

IMG_7349

Obecni na Sali radni wnikliwie analizowali temat i zadawali wiele pytań. Burmistrz Stanisław Maciaszek podkreślał, że jeśli uda się obecnie, w tej kadencji samorządu, rozwiązać problem czekających od lat na realizację inwestycji drogowych i mieszkaniowych, wpłynie to bardzo korzystnie na poprawę życia mieszkańców oraz da impuls tworzący nowe miejsca pracy. W podobnym tonie wypowiadało się wielu radnych, którzy wyraźnie przychylnie podchodzili do sprawy emisji obligacji.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526