Kolski Klub LOK na Litwie

Autor: kurier-kolski.pl | 16.06.2016

32837_img_7393W dniach 3-6 czerwca br. z wizytą integracyjną na zaproszenie Stowarzyszenia Związku Polaków na Litwie Rejonu Święciany i jego prezes Ireny Bejnar oraz Polskiego Ośrodka Kultury w Nowych Święcianach z dyrektor Ona Reguckiene przebywała delegacja Powiatowego Klubu Młodzieżowego LOK „Kolska Starówka” z Koła.

 

Okazją do spotkania z rodakami zamieszkałymi na Litwie była  uroczystość X-Lecia Zespołu Wokalnego „Marzenie” z Nowych Święcian. Warto wspomnieć, że kontakty te trwają już od 2003 r., kiedy to 14 lipca w 2003 roku  nastąpiło spotkanie w Magunach rej. Święciany  klubowiczów LOK z Kola z dyrekcją Polskiej Szkoły  Powszechnej. Podpisana została wtedy umowa – porozumienie o obustronnych kontaktach. Efektem tego porozumienia było dwukrotne zaproszenie na wakacje letnie w Polsce  dzieci z rodzin polskich  z Podbrodzia, uczestnictwo w 2004 roku młodzieży z Koła w Międzynarodowym Turnieju Tenisa Stołowego w podwileńskich Zujunach oraz występ Zespołu Ludowego „Magunianki” z Litwy na Dożynkach Powiatowych w  Kole w 2009 roku. A także dwukrotny wyjazd na Litwę w latach 2010 i 2011 z programem artystycznym Zespołu Ludowego „Grzegorzewianki” z Grzegorzewa. Obecny wyjazd pozwolił na zaplanowanie uczestnictwa młodzieży z Koła w kolejnym Międzynarodowym Turnieju w Tenisie Stołowym tym razem w Nowych Święcianach, który odbędzie się na Litwie późną jesienią 2016 r. lub wiosną 2017 roku a także występ zespołu ludowego z Litwy na wybranych uroczystościach w mieście Kole i w jego powiecie. Klub LOK  „Kolska Starówka” otrzymał od Polonii na Litwie wspaniałe podziękowanie o treści :

 „Za wieloletnie przyjazne i owocne kontakty z rodakami zamieszkującymi w Rejonie  Święciańskim na Litwie oraz za współpracę w krzewieniu rodzimej ludowej kultury na kresach wschodnich na Litwie „

Warto wspomnieć, że podczas koncertu Zespołu „Marzenie” w Nowych Święcianach przed licznie zgromadzoną publicznością, wykonaniem pięknych arii operetkowych popisała się nasza klubowa koleżanka Małgorzata Stężewska za co otrzymała gromkie brawa.

32836_img_7390

Oprócz uczestnictwa w obchodach X Lecia Zespołu „Marzenie” kolscy LOK-owcy odwiedzili w Święcianach (ul. Partyzantów 7) dom słynnego przedwojennego polskiego lotnika i instruktora lotnictwa Franciszka Żwirko.W Zułowie zapalili znicze  w miejscu gdzie urodził się nasz marszałek Józef  Piłsudski,  a także i na cmentarzu w Podbrodziu na grobie znanych w tym środowisku działaczy polonijnych.

32838_img_7401

32839_img_7402

Kolanie na Litwę zawieźli nie tylko upominki, ale również i listy gratulacyjne od Starosty Powiatu Kolskiego, Burmistrza Miasta Koła , Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kole  oraz od Społecznej Rady Kultury. LOK natomiast za pośrednictwem Klubu LOK „Kolska Starówka” w Kole uhonorowała w dziedzinie kultury kierownika  Zespołu  „Marzenie” Helenę Gryncewicz  brązowym  medalem „Za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju”.

Jednocześnie Powiatowy Klub Młodzieżowy LOK „Kolska Starówka” w Kole informuje o możliwości grupowego wyjazdu na kilkudniową wycieczkę na Litwę na trasie, m.in.: Wilno – Troki – Podbrodzie – Zułów – Święciany –  Piekieliszki – Powiewiórka na uzgodnionej trasie i w uzgodnionym  terminie.  Informacja: Ryszard Borysiewicz  tel. 691 358 576 lub Klub LOK  „Kolska Starówka”  w Kole, ul. Pułaskiego 8, po umówieniu się na telefon oraz w każdą środę w godz. 17.00 – 19.00 w Klubie.

Tekst i foto : Ryszard Borysiewicz

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526