Kolanie zwiedzali wystawę z IPN

Autor: kurier-kolski.pl | 06.06.2016

DSC09081aW 70. rocznicę egzekucji Żołnierza Niezłomnego ppor. Zygmunta Wawrzyniaka „Sępa” i zbliżającą się uroczystością pogrzebu jego szczątków na cmentarzu parafialnym przy ul. Poniatowskiego, mieszkańcy Koła mogli zwiedzić wystawę Instytutu Pamięci Narodowej „Milcząc, wołają” eksponowaną w sali Domu Parafialnego przy kolskiej farze. Zwiedzających oprowadzał po wystawie dyrektor kolskiego Muzeum Tomasz Nuszkiewicz.

Wystawa jest poświęcona poszukiwaniom szczątków ofiar systemu komunistycznego, prowadzonym przez IPN w kwaterze „Ł” Cmentarza Wojskowego na warszawskich Powązkach w latach 2012–2014. Autorem koncepcji wystawy i wszystkich współczesnych fotografii jest Piotr Życieński, natomiast jej forma plastyczna powstała dzięki talentowi artystki plastyk Jolanty Czarskiej.

DSC09101

DSC09094

DSC09104

DSC09106

Ekspozycja jest zaprojektowana w formie dwustronnej ściany obrazującej „życie” i „śmierć” – poszukiwania, ekshumacje szczątków. Oś wystawy stanowią drzwi do jednego z pomieszczeń w mokotowskim więzieniu, w którym dokonywano mordów na polskich patriotach skazywanych w zbrodniczych farsach zwanych przez komunistów sądami. Stronie dokumentującej prace poszukiwawcze i ekshumacyjne w górnej części patronują ocalałe archiwalne zdjęcia rodzinne niektórych ofiar.

DSC09117

Na drugiej stronie pokazane są cztery sylwetki spośród około dwustu poszukiwanych bohaterów, których lista z datami urodzenia i dokonanej na nich zbrodni stanowi jedną ze skrajnych części ekspozycji. Na przeciwległym skraju znajduje się plan miejsc tajnych pochówków z zaznaczonymi miejscami odnalezienia dotychczas zidentyfikowanych ofiar.

Ekspozycja swoją formą plastyczną, małą ilością opisów i podpisów skłania widza do samodzielnej refleksji i wyciągania własnych wniosków z przedstawionych fotografii i dokumentów.

DSC09118

DSC09123

DSC09126

Wystawa zorganizowana dzięki burmistrzowi Stanisławowi Maciaszkowi, proboszczowi ks. kan. Józefowi Wronkiewiczowi oraz Muzeum Technik Ceramicznych w Kole zgromadziła w ostatnią niedzielę kilkuset kolan zainteresowanych poznaniem tragicznej historii lat tuż po zakończeniu II Wojny Światowej, stanowiąc wprowadzenie do kolskich uroczystości upamiętniających ppor. Zygmunta Wawrzyniaka.

Chętni, którym nie udało się zobaczyć wystawy w niedzielę, mają na to jeszcze tylko kilka dni tego tygodnia.

Źródło: MTC w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526