Nowa wystawa w kolskim Muzeum [WIDEO]

Autor: kurier-kolski.pl | 19.05.2016

IMG_2236Wczoraj w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych otwarto nową ciekawą wystawę stałą „Portrety” autorstwa fotografa niezależnego Bogusława Biegowskiego. Można na niej obejrzeć zbiór portretów wykonanych na 50-letnim papierze oraz kilkadziesiąt zabytkowych aparatów fotograficznych i innych sprzętów, jak np. powiększalniki czy obiektywy z pocz. XX wieku. Organizatorami ekspozycji jest Kolski Klub Fotograficzny FAKT im. prof. dra Tadeusza Cypriana oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Wystawa czynna jest do 18 czerwca.

Prezentowane na wystawie portrety uczestników III Międzynarodowych Warsztatów Fotograficznych dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie wykonane zostały w zrekonstruowanym, prymitywnym, warsztacie wędrownego fotografa jarmarcznego.

Gorciova-Iveta-i-Kaja-DSCF6811

Uboga technologia. Kawałek papieru fotograficznego zamiast negatywu. Portrety wywoływano na miejscu w przenośnej ciemni. Po kilkunastu  minutach fotografowany otrzymywał mokry jeszcze kawałek papieru, własną podobiznę, często boleśnie niedoskonałą z wszystkimi wadami uproszczonej procedury. Bycie fotografowanym i udział w procesie powstawania wizerunku być może usprawiedliwiają niedoskonałości i braki techniczne lub nawet brak podobieństwa. Doświadczanie procesu wydaje się ważniejsze niż techniczna perfekcja. Światłoczułość a vista.

IMG_2182

IMG_2184

IMG_2204

Prymitywna technologia uproszczona do niezbędnego minimum redukuje nieistotne informację. Ukazuje tylko to co najważniejsze, uniwersalne. Pomija wartościujące i oceniające różnice, odrzuca egzotykę odmienność. Długa, kilkusekundowa, ekspozycja. Głowa zakleszczona w staroświecki imak. Bycie poza czasem. Oczekiwanie. Skupienie. Zaufanie. Prawda. Wieczność. Oto Człowiek.

IMG_2188

IMG_2185

IMG_2190

IMG_2193

IMG_2199

Dopełnieniem portretów Biegowskiego jest duży zbiór zabytkowych już sprzętów fotograficznych, aparatów, powiększalników, suszarek czy obiektywów, jakich już dziś nie spotkamy w żadnym ze sklepów. Użyczyli je na wystawę m.in.: Olga Głowacka – Prezes Kolskiego Klubu Fotograficznego FAKT (pochodzą z najstarszego istniejącego w Kole zakładu fotograficznego jej rodziców przy ul. Mickiewicza), Adam Wilk – wieloletni prezes Klubu, fotografik oraz Piotr Śniegocki – kolski kolekcjoner. Duża część eksponatów na I piętrze pochodzi z kolekcji Roberta Roszaka.

OBEJRZYJ RELACJĘ WIDEO Z OTWARCIA WYSTAWY:

IMG_2229

IMG_2213

IMG_2216

IMG_2230

IMG_2231

IMG_2232

IMG_2237

IMG_2247

IMG_2260

Warto obejrzeć to wszystko, a nawet zabrać ze sobą dzieci czy wnuki, by zobaczyły jak niegdyś wyglądało robienie i wywoływanie zdjęć na papierze, wtedy gdy jeszcze nie było cyfrówek i komputerów. To nasza historia prezentowana w kolskim Muzeum, którą można będzie podziwiać do 16 czerwca br.

Źródło: MTC w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526