Wczoraj w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych otwarto nową ciekawą wystawę stałą „Portrety” autorstwa fotografa niezależnego Bogusława Biegowskiego. Można na niej obejrzeć zbiór portretów wykonanych na 50-letnim papierze oraz kilkadziesiąt zabytkowych aparatów fotograficznych i innych sprzętów, jak np. powiększalniki czy obiektywy z pocz. XX wieku. Organizatorami ekspozycji jest Kolski Klub Fotograficzny FAKT im. prof. dra Tadeusza Cypriana oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Wystawa czynna jest do 18 czerwca.
Prezentowane na wystawie portrety uczestników III Międzynarodowych Warsztatów Fotograficznych dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie wykonane zostały w zrekonstruowanym, prymitywnym, warsztacie wędrownego fotografa jarmarcznego.
Uboga technologia. Kawałek papieru fotograficznego zamiast negatywu. Portrety wywoływano na miejscu w przenośnej ciemni. Po kilkunastu minutach fotografowany otrzymywał mokry jeszcze kawałek papieru, własną podobiznę, często boleśnie niedoskonałą z wszystkimi wadami uproszczonej procedury. Bycie fotografowanym i udział w procesie powstawania wizerunku być może usprawiedliwiają niedoskonałości i braki techniczne lub nawet brak podobieństwa. Doświadczanie procesu wydaje się ważniejsze niż techniczna perfekcja. Światłoczułość a vista.
Prymitywna technologia uproszczona do niezbędnego minimum redukuje nieistotne informację. Ukazuje tylko to co najważniejsze, uniwersalne. Pomija wartościujące i oceniające różnice, odrzuca egzotykę odmienność. Długa, kilkusekundowa, ekspozycja. Głowa zakleszczona w staroświecki imak. Bycie poza czasem. Oczekiwanie. Skupienie. Zaufanie. Prawda. Wieczność. Oto Człowiek.
Dopełnieniem portretów Biegowskiego jest duży zbiór zabytkowych już sprzętów fotograficznych, aparatów, powiększalników, suszarek czy obiektywów, jakich już dziś nie spotkamy w żadnym ze sklepów. Użyczyli je na wystawę m.in.: Olga Głowacka – Prezes Kolskiego Klubu Fotograficznego FAKT (pochodzą z najstarszego istniejącego w Kole zakładu fotograficznego jej rodziców przy ul. Mickiewicza), Adam Wilk – wieloletni prezes Klubu, fotografik oraz Piotr Śniegocki – kolski kolekcjoner. Duża część eksponatów na I piętrze pochodzi z kolekcji Roberta Roszaka.
OBEJRZYJ RELACJĘ WIDEO Z OTWARCIA WYSTAWY:
Warto obejrzeć to wszystko, a nawet zabrać ze sobą dzieci czy wnuki, by zobaczyły jak niegdyś wyglądało robienie i wywoływanie zdjęć na papierze, wtedy gdy jeszcze nie było cyfrówek i komputerów. To nasza historia prezentowana w kolskim Muzeum, którą można będzie podziwiać do 16 czerwca br.
Źródło: MTC w Kole