Dziś przeżywaliśmy 225.rocznicę uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja. Centralnym punktem miejskich i powiatowych obchodów tego święta był przemarsz ulicami Koła i uroczysta Msza św. sprawowana w farze.
Pierwszym punktem kolskich obchodów było uroczyste wciągnięcie flagi narodowej na maszt oraz złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą umieszczoną na gmachu Starostwa Powiatowego. Następnie uczestnicy, wraz z Miejską Orkiestrą Dętą oraz licznymi pocztami sztandarowymi, przeszli ulicami naszego miasta do kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego.
W świątyni farnej sprawowana była Msza św. w intencji Ojczyzny. Przewodniczył jest gospodarz fary ks. kanonik Józef Wronkiewicz, a wraz z nim kapłani z pozostałych kolskich kościołów. Oprawę muzyczną liturgii zapewnił Chór Farny „Lutnia” pod dyrekcją Jana Kordylewskiego.
W kazaniu ks. kanonik Wronkiewicz nawiązał do przeżywanego w tym dniu święta narodowego: „Dzieli nas od tych czasów 225 trudnych, polskich lat. Ciężar tych lat nie przytłumił mocy bijącej z kart tamtej konstytucji. Szczególnie w czasach niewoli była ona źródłem siły narodu”. Dalej kaznodzieja powiedział: „Jej pierwsze słowa potwierdzały, że ponad prawem stanowionym przez człowieka – często ułomnym i niedoskonałym – zawsze jest Prawo Boże”.
Kapłan powiedział także bardzo trafne słowa o naszym społeczeństwie: „Mówiąc: Ojczyzna, widzimy całą jej historię, ludzi mądrych, mocnych, uczonych i świętych. Widzimy bogactwo jej kultury – muzykę, poezję, malarstwo i bohaterów. Ale też widzimy zdrajców i sprzedawczyków. Dumny jestem, że jestem synem tej ziemi, ale czasami wstydzę się, że Polacy tak żrą jedni drugich. Czasami wstydzę się słów, które mówią Polacy do siebie i o sobie nawzajem. Piszą obrzydliwości w gazetach, kradną, piją – ale przecież to też moja Ojczyzna”.
W świątyni zgromadziło się bardzo wielu naszych mieszkańców miasta. Nie zabrakło Posła na Sejm Leszka Galemby, władz samorządowych powiatu kolskiego ze starostą Wieńczysławem Oblizajkiem, władz miasta z burmistrzem Stanisławem Maciaszkiem, przewodniczącym Rady Miejskiej Arturem Szafrańskim i radnymi, a także przedstawicieli partii politycznych, organizacji i kombatantów wojennych. Obecna była także delegacja z rejonu Straseni w Mołdawii. Wyróżniali się uczniowie lokalnych szkół – w tym uczniowie klas mundurowych – wraz ze swoimi nauczycielami.
Po Mszy św. delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod tablicą umieszczoną na północnej ścianie kościoła farnego, upamiętniającą uchwalenie Konstytucji Trzeciego Maja. Okolicznościowe słowo do zgromadzonych mieszkańców wygłosił Burmistrz miasta Koła Stanisław Maciaszek. Uroczystości zakończyły się wspólnym odśpiewanie „Roty”.
Tekst i foto: Marcin Nowacki