Umowa podpisana. Będziemy mieć w Kole długo oczekiwaną Geotermię!!! [wideo]

Autor: kurier-kolski.pl | 06.04.2016

30781_dsc07584Ten dzień przejdzie do historii naszego miasta! Mając poparcie Rady Miejskiej wyrażone uchwałą podjętą w lutym tego roku, Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek podpisał  z firmą Geothermal Energy Resources sp. z o.o. umowę dzierżawy działek pod budowę Elektrociepłowni Geotermalnej. Podpisanie tego aktu jest pierwszą i najważniejszą czynnością gwarantującą realizację inwestycji (szacowanej na 120 mln zł.) w naszym mieście. Wysokie koszty przedsięwzięcia w całości pokryje inwestor. Technologicznie to najbardziej zaawansowany projekt w Polsce i Europie. Budowa w Kole pierwszej w Polsce Elektrociepłowni Geotermalnej to kamień milowy w rozwoju miasta, rozkwicie lokalnej gospodarki, poprawie bytu mieszkańców i promocji naszego rejonu. Ta inwestycja utoruje drogę dla innych inwestorów.

Wydzierżawienie działek jest niezbędne przy realizacji kolejnych etapów projektu wykorzystania wód geotermalnych w systemie ciepłowniczym. Na tym terenie powstanie odwiert zatłaczający, rurociąg zrzutowy i budynek ze stacją filtrów oraz agregatami pompowymi. W przyszłości planowany jest również kompleks basenów geotermalnych (woda termalna może zostać dodatkowo wykorzystana do m.in. rekreacji i balneologii, co zwiększy atrakcyjność regionu dla inwestorów i turystów).

FRAGMENT UROCZYSTOŚCI PODPISANIA UMOWY GEOTERMII (WIDEO):

30759_dsc07402

30760_dsc07410

30769_dsc07472

Celem nadrzędnym jest jednak wykorzystanie naturalnych bogactw naszej ziemi i zbudowanie w Kole pierwszej w Polsce elektrociepłowni geotermalnej przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii. Korzyściami dla miasta będzie m.in.: zapewnienie mieszkańcom dostępu do lokalnego, pewnego, odnawialnego, zielonego źródła dostaw energii, wykluczenie konieczności kosztownych inwestycji związanych z eliminacją tzw. niskiej emisji, bezawaryjny system funkcjonowania, uniezależnienie od wzrostu cen surowców energetycznych, gwarancja utrzymania cen ciepła; szansa na rozwój sieci ciepłowniczej, poprawa stanu środowiska naturalnego; pozyskanie nowych miejsc pracy; wzrost atrakcyjności naszego rejonu.

30764_dsc07434

30777_dsc07554

Spotkanie z udziałem znamienitych gości – posłów i senatorów, radnych, lokalnych prezesów i dyrektorów oraz licznej reprezentacji spółki Geothermal Energy Resources, pozwoliło uczestnikom szerzej spojrzeć na liczne korzyści związane z realizacją inwestycji w naszym mieście.

– To, co było niemożliwe, stało się możliwe – powiedział burmistrz Stanisław Maciaszek Dzisiejszy dzień przejdzie do historii naszego miasta w walorach gospodarczego rozwoju. Dokładnie rok temu spotkałem się z panem Krzysztofem Domareckim, właścicielem firmy Selena i prezesem Piotrem Długoszem w temacie inwestycji w Kole. Od tego czasu spotkaliśmy się wiele razy z różnymi instytucjami, mieszkańcami, radnymi. Teraz chcę podziękować Radzie Miejskiej za ogromną pracę i poparcie mojego projektu budowy elektrociepłowni geotermalnej w Kole. To inwestycja strategiczna, milowy krok w rozwoju miasta. Jestem pewien, że jest ona początkiem kolejnych, dobrych przedsięwzięć. Co więcej, inwestycja daje naszej spółce MZEC nowe możliwości, szansę wykorzystywania nowoczesnych technologii i dalszego rozwoju.

30766_dsc07447

30767_dsc07460

Dr Piotr Długosz, prezes Zarządu Geothermal Energy Resources sp. z.o.o., przybliżył obecnym potencjał geotermii, omawiając prezentację, jaka powstała w ubiegłym roku na potrzeby konferencji klimatycznej w Paryżu. Przyznał, że poza wieloma walorami przedsięwzięcia, którego najważniejszym celem jest poprawienie jakości powietrza, zasoby geotermalne otwierają przed naszym miastem szereg innych korzyści. Mogą pomóc zmienić profil miasta, rozwinąć turystykę i rekreację, a w tym sektorze stworzyć setki miejsc pracy.

30770_dsc07488

– To wielka chwila i historyczny dzień w naszym mieście; takie innowacyjne projekty są motorem napędowym naszej gospodarki. Gratuluję – powiedział poseł Leszek Galemba.

Decyzji winszował także poseł Ryszard Bartosik: – Zaczynacie ambitne dzieło, które będzie służyło mieszkańcom i lokalnej gospodarce. Program jest ambitny, bo innowacyjny, a dzisiejszy patriotyzm to rozwój gospodarki. A to dzieje się na naszych oczach w Kole. Potrafi pan, burmistrzu, myśleć przyszłościowo i rozwojowo. Pamiętamy o Kole i pamiętać będziemy, o czym świadczy nasza obecność – powiedział poseł w odniesieniu do obecnych na spotkaniu kolegów z sejmowych ław.

30771_dsc07502

Poseł Zbigniew Dolata z kolei przyznał, że geotermia jest polskim gorącym złotem, zasobem wykorzystywanym dotąd w niewielkim stopniu. – To się zmienia, a dziś inwestowanie w energię pochodzącą z wnętrza ziemi jest właściwym kierunkiem rozwoju. Inne samorządy będą się do pana burmistrza zwracać o informacje, mam nadzieję, że z Koła wyjdzie impuls do zwiększenia w Polsce bezpieczeństwa energetycznego.

Pan Alfred Budner reprezentujący senator Margaretę Budner również pogratulował początku realizacji wspaniałego pomysłu i zadeklarował wsparcie w działaniach. Reprezentujący posłankę Paulinę Henning Kloskę pan Robert Gajda podkreślił duże zaangażowanie burmistrza i Rady Miejskiej w drodze do sukcesu i zapewnił o zainteresowaniu posłanki rozwojem naszego miasta.

Dr Marek Waszkowiak pochwalił dynamikę działań burmistrza i wspomniał o zaletach inwestycji. – W Polskę właśnie wysłaliśmy dwa sygnały: że Koło jest innowacyjne oraz, że istnieje samorząd, który nie boi się prywatnego inwestora – analizował rozmówca.

– Dziękuję raz jeszcze Radzie Miejskiej za poparcie projektu – zakończył uroczystość burmistrz miasta. – Podkreślam, budowa pierwszej w Polsce elektrociepłowni geotermalnej to milowy krok dla rozwoju Koła. Ta inwestycja przyniesie kolejne. Podejmowane przez nas wyzwania są trudne, ale nie można się ich bać. Razem budujmy Koło. 

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
tfnvn
tfnvn
8 lat temu

Po 1 PRIORYTETEM firmy będzie Produkcja PRĄDU a energetyka musi go odkupić i od któregoś roku rosną stawki za odkupiony prąd. Myślicie, że dlaczego stawiają tyle wiatraków na hurra. to są inwestycje długo terminowe. Nawet co bogatszy inwestuje w pompy ciepła, fotowoltaikę czy solary.
Po 2 zamiast lekko schłodzoną wodę zatłaczać pod ziemię, po produkcji prądu, zostanie znacznie schłodzona przez wymienniki do celów grzewczych, a następnie po rozrzedzeniu stężenia soli można używać w basenach i tężniach. a potem dopiero zatłoczyć pod ziemię w celu ogrzania.
Jak budowali nowe bloki na kolejowej to nikomu nie przeszkadzała lokalizacja koło cieplika i hałas i zakurzenie ze składowiska węgla i pyłów z komina, a ta inwestycja jest bezemisyjna !!!, pomieszczenia pompowni bo pewnie ludzie się boją o hałas mogą zostać wygłuszone dostępną technologią. Mieszkańcy powinni zablokować ul. Opałki i domagać się od GDDKiA budowy obwodnicy północnej miasta łączącej krajową drogę z/na Warszawę z droga z/na Włocławek do Zakładów mięsnych!!!! a nie blokować kolejną inwestycję zmieniającą na lepsze nasze miasto. Już radni z regionu ulic Energetycznej zablokowali budowę fermy drobiu przez Wipasz, ciekawe kto na tym zyskał bo na pewno nie miasto!!!! Niektórzy są idiotami bo myślą tylko o sobie.

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Bo już wchodzą kary za emisje z węgla.Dlatego geoterma jest lepszym rozwiązaniem niż węgiel.To XXI wiek.

gość
gość
8 lat temu

A od kwietnia ciepło idzie do góry i to bez geotermii i co wy na to

Zuza
Zuza
8 lat temu

Brawo Peter, ktoś wreszcie wytłumaczył tym, którzy piszą po to, aby ośmieszyć burmistrza . Brawo Burmistrzu !

Peter
Peter
8 lat temu

Kolanka77 nie wciskaj kitu,bo aż z nosa Ci się dymi jak to piszesz. Najpierw powiedz ludziom jak ogromne kary narzucone przez UE wchodzą od przyszłego roku za palenie w takich firmach jak kolski MZEC węglem i miałem oraz kto poniesie koszty tych kar. Poniosą je mieszkańcy bloków i MZEC byłby zmuszony wrzucić to wszystko w koszty ogrzewania i obciązyć głownie lokatorów bloków. A geotermia to energia ekologiczna i nie bedzie obciążona żadnymi karami.Za chwile to bedzie dużo tańsza energia niż miał i węgiel. Straszenie ludzi geotermią to zwykła manipulacja.

kolanka77
kolanka77
8 lat temu

Ludzie zastanówcie się. W Polsce z żadnej z geotermii nie ma tańszego ciepła niż daje kolski MZEC. Czy myślicie, że ceny ciepła będą niższe??? Firmie musi się inwestycja zwrócić. Powtarzam: ceny we wszystkich geotermiach są wyższe niż obecnie w ciepliku. szczególnie Wy w blokach będziecie jeszcze płakać żewnymi łzami bo pieca sonie w mieszkaniu nie zbudujecie. Pozdrawiam

ziuta
ziuta
8 lat temu

Wspaniala wiadomość!A ciagle mowią,ze burmistrz Maciaszek nic nie robi dla Koła.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526