Sesja Nadzwyczajna – radni znów odrzucili projekt uchwały burmistrza

Autor: kurier-kolski.pl | 18.04.2016

7W piątek, 15 kwietnia br., odbyła się zwołana w sposób nadzwyczajny, z inicjatywy Burmistrza Miasta Koła, sesja Rady Miejskiej. Głównym tematem, którym zajmowali się radni, była uchwała intencyjna w sprawie wyrażenia zgody złożenie przez MZWiK sp. z o.o. wniosku o pozyskanie funduszy z UE na realizację inwestycji  pn.: „Przebudowa i modernizacja oczyszczalni ścieków dla aglomeracji  Koło”, która została odrzucona przez radnych na poprzedniej sesji. Radni, mimo uzupełnienia informacji, o co prosili, i tym razem nie zgodzili się na przystąpienie przez Wodociągi do planowanej modernizacji kolskiej oczyszczalni ścieków, a tym samym na pozyskanie około 27,6 mln. zł. z funduszy UE i około 13,5 mln. zł. kredytu preferencyjnego (oprocentowanie do około 1,5% w stosunku rocznym) z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu.

 

Pomimo wcześniejszych spotkań na komisjach Rady oraz specjalnego wyjazdu na wizję lokalną na terenie oczyszczalni w przeddzień zebrania, wywiązała się bardzo długa dyskusja. Radnych nie przekonały uzupełnione materiały, o które prosili, nie przekonał ich Prezes miejskiej spółki MZWiK Krzysztof Sobczak, który podkreślał, że uchwała jest tylko intencyjna, nie przekonały ich także apele burmistrza Stanisława Maciaszka o konieczności pilnego pozyskania około 27,6 mln. zł. z UE na tę inwestycję argumentując, że stan techniczny 30-letniej oczyszczalni jest taki, iż można się spodziewać najgorszego, w tym również narzucenia w niedalekiej perspektywie dotkliwych kar, które spadną na mieszkańców.

3

– Kto weźmie za to odpowiedzialność? – pytał burmistrz – Niskie ceny wody dziś świadczą o wyeksploatowaniu majątku spółki. Wychodzę z inicjatywą pozyskiwania środków z UE. Apeluję do państwa, proszę tylko, byście wyrazili zgodę.

5

Przy tym włodarz podkreślił, że jego zamiarem nie jest żadna prywatyzacja Wodociągów, jak sugerował napis trzymany przez pewnego, osamotnionego na sali obrad mieszkańca miasta, ale ich modernizacja, w maksymalnym zakresie z funduszy unijnych i innych źródeł zewnętrznych.

Jednak radni po raz kolejny argumentowali, że mieli zbyt mało czasu i woleliby robić modernizacje „na raty”, etapami. I nie przekonało ich nawet to, że wtedy nie byłoby możliwości ubiegania się o dofinansowanie ze środków unijnych czy innych źródeł pozabudżetowych, a cały ciężar inwestycji szacowanej na ponad 43,5 mln. zł. spadłby na kolskie Wodociągi.

4

Nieufność radnych w stosunku do propozycji inwestycji była wielka. Wielu z nich wyraźnie przerażała perspektywa podwyżek wody i ścieków, jakie na przestrzeni najbliższych lat, do 2020 roku, musiałyby wejść w życie, by dokonać modernizacji, a praktycznie budowy niemal od nowa, oczyszczalni ścieków.  Radna Wanda Obiała mówiła nawet używając obrazowej przenośni:  – Wolę dalej jeździć Maluchem niż za wszelką cenę przesiąść się na Mercedesa – argumentowała to, że nie podniesie ręki „za” modernizacją oczyszczalni.

Głosowanie przyniosło rozstrzygnięcie sprawy: 11 radnych było przeciwnych podjęciu uchwały o przystąpieniu do modernizacji oczyszczalni ścieków, 6 było „za”, a 2 wstrzymało się od głosu.

Radni podczas tego spotkania zaakceptowali za to projekt uchwały w sprawie utworzenia odrębnych obwodów głosowania na terenie Miasta Koła w związku z zarządzonym na dzień 22 maja 2016 r. referendum gminnym w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Koła przed upływem kadencji.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Nie rozumiem dlaczego niektorzy radni ciagle krzyczą o konsultacje spoleczne z mieszkancami.Po to wybralismy radnych by nas reprezentowali i podejmowali decyzje.Nawet te najtrudniejsze.Skoro ja nie znam sie na geotermie nie bede sie wypowiadac przy okazji jakis tam konsultacji spolecznych bo i po co bo to najnowsze technologie i techniczne tematy.

kkk
kkk
7 lat temu

radni do wymiany! i to jak najszybciej! oby ich brak zdecydowania i asekuranctwo nie zemscilo się na nas wszystkich w przyszłości…

tfnnm
tfnnm
7 lat temu

niektórych rzeczy nie da się robić etapami !!! Po 2 lepiej zrobić raz a dobrze (czasami drożej) aniżeli tanio i za chwilę znów naprawiać czy poprawiać. Jest takie powiedzenie „TYLKO BOGATEGO STAĆ NA OSZCZĘDNOŚCI” więc albo jesteśmy Bogatym miastem i możemy sobie odpuścić dotacje unijne pokrywające ponad 50% inwestycji albo bida że aż piszczy i trzeba wykorzystać wszelką pomoc odciążającą budżet miejski oraz kieszenie mieszkańców.

tfnvn
tfnvn
7 lat temu

niektórych rzeczy nie da się robić etapami !!! Po 2 lepiej zrobić raz a dobrze (czasami drożej) aniżeli tanio i za chwilę znów naprawiać czy poprawiać. Jest takie powiedzenie „TYLKO BOGATEGO STAĆ NA OSZCZĘDNOŚCI” więc albo jesteśmy Bogatym miastem i możemy sobie odpuścić dotacje unijne pokrywające ponad 50% inwestycji albo bida że aż piszczy i trzeba wykorzystać wszelką pomoc odciążającą budżet miejski oraz kieszenie mieszkańców.

tfnvn
tfnvn
7 lat temu

To zamiast zrobić modernizację za pieniądze z unii i stopniowo wprowadzać podwyżki, bo i tak mamy tanią wodę i ścieki, porównując do dużych miast jak np. Warszawa 1m3 12zł ze ściekami. To teraz weźmiecie kredyt na modernizację i dopiero podwyżki będą mało znaczące.

max
max
7 lat temu

„Niskie ceny wody dziś…” to jakie mamy ceny wody bo ktoś tu mija się z prawdą, pisano niedawno tu, że mamy wysokie w artykule który brzmiał „Obalamy mit o taniej wodzie” jakoś tak jak pamiętam. Jak widać w powyższym artykule UM w Kole jest inaczej…

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526