„Narodziny Polski” – najnowsza wystawa kolskiego Muzeum [wideo]

Autor: kurier-kolski.pl | 19.04.2016

IMG_1748Obchodzimy jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski. Sięgamy pamięcią do początków państwa polskiego, które rodziło się właśnie tu, na wielkopolskiej ziemi. Z tej okazji Muzeum Technik Ceramicznych przygotowało okolicznościową wystawę pod tytułem „Narodziny Polski”, której wernisaż odbył się w poniedziałek, 18 kwietnia br. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Poseł na Sejm RP Leszek Galemba. Wystawa potrwa do 14 maja.

 

Na wystawie można zobaczyć wydarzenia z 966 r. przez pryzmat dzieł kronikarzy – Galla Anonima, Jana Długosza, Wincentego Kadłubka, Kosmasa, Thietmara czy Ibrahima ibn Jakuba. Prezentowane są okoliczności, przebieg chrztu Mieszka I oraz zabiegi mające na celu szerzenie tradycji chrześcijańskiej na ziemiach polskich. Szczególną uwagę odbiorców wystawy zwróci forma omówienia wydarzeń sprzed 1050 lat. Prace kronikarzy – ich język, sposób przedstawiania postaci, stanowią przyczynek do poznania kultury Polski minionych wieków. Czytając dawne kroniki poddajemy się ich czarowi, niezwykłemu nastrojowi pracowni pisarzy sprzed stuleci. Bohaterami ekspozycji są bowiem, prócz wydarzeń historycznych, same kroniki i kronikarze. Teksty kronikarskie zilustrowane zostały kopiami kart wielowiekowych ksiąg, przepisywanych odręcznie, z charakterystycznymi dla rękopisów ozdobnikami, ale także notatkami na marginesach, znakami czasu na papierowych kartach. Wykorzystano w tym celu rękopisy z Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz archiwum Monumenta Germaniae Historica w Monachium. To czyni ekspozycję interesującą w sferze grafiki.

NIE BYŁO CIĘ TAM??? OBEJRZYJ RELACJĘ WIDEO Z OTWARCIA WYSTAWY:

IMG_1746

IMG_1747

IMG_1763

IMG_1769

IMG_1779

IMG_1777

Na wystawie można także zobaczyć ilustrowaną sagę Piotra Janowczyka – „966 Książę Mesco” przygotowaną na zamówienie Narodowego Centrum Kultury z okazji obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Ta propozycja powinna zainteresować  zwłaszcza młodszych odbiorców, ponieważ twórca zaprezentował w niej historyczne fakty w formie sugestywnych grafik opisanych krótkimi, jednozdaniowymi opisami nawiązującymi do dzieł średniowiecznych kronikarzy. Nie mogło także zabraknąć reprodukcji dzieł Jana Matejki obrazujących  przełomowe w dziejach naszego narodu wydarzenie.

IMG_1781

IMG_1782

IMG_1783

IMG_1784

IMG_1786

IMG_1794

IMG_1800

Istotną część wystawy stanowią eksponaty ze zbiorów kolskich zbieraczy i kolekcjonerów. Wśród nich zobaczymy i takie unikalne sięgające okresu początków chrześcijaństwa na naszej ziemi znalezione w Kole i jego okolicach. Prześledzimy dzięki nim kształtowanie, umacnianie i rozwój chrześcijaństwa. Swoistym dopełnieniem ekspozycji są ludowe rzeźby Kazimierza Wysockiego nawiązujące tematyką do czasów Mieszka I. W kuluarach wystawy zobaczymy natomiast cykl akwarel Tadeusza Osińskiego ukazujących piękno świątyń Ziemi Kolskiej. W związku z ustanowieniem przez Sejm RP roku 2016 Rokiem Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski ekspozycję w kolskim muzeum objął patronatem honorowym poseł Leszek Galemba.

IMG_1804

IMG_1876

IMG_1788

IMG_1877

Szczególne podziękowania należą się osobom, które udostępniły ze swoich prywatnych zbiorów eksponaty na tę jubileuszową wystawę: Piotrowi Śniegockiemu, Markowi Kowalskiemu, Janowi Żylińskiemu, Marianowi Kwarcianemu, Dawidowi Poznańskiemu, Czesławowi Markowi, Mariuszowi Kozajdzie, Ryszardowi Borysiewiczowi i Jerzemu Szymczakowi. Bez ich ofiarności nie byłoby możliwe tak szerokie zaprezentowanie różnorodnej tematyki związanej z Chrztem Polski i jego następstwami.

IMG_1812

IMG_1806

Na zakończenie wernisażu poseł Leszek Galemba zaprosił wszystkich uczestników na ufundowany przez siebie słodki poczęstunek. Okazały tort, dzieło lokalnej cukierni, przybrany w symbole i barwy narodowe, z napisem jubileuszowym 1050-lecia Chrztu Polski, osobiście pokroił kolski parlamentarzysta, a rozpoczął od tradycyjnego znaku krzyża wykonanego na spożywanym pokarmie.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526