Kolskie obchody rocznicy Chrztu Polski

Autor: kurier-kolski.pl | 18.04.2016

DSC_0040W ostatnią sobotę, 16 kwietnia br., w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole odbyły się główne miejskie obchody 1050-lecia Chrztu Polski. Zebrani wysłuchali koncertu i uczestniczyli w uroczystej Mszy św.

 

W tym dniu w kolskiej farze odbył się koncert Chóru Kameralnego Akademii Muzycznej w Poznaniu pod dyrekcją prof. Marka Gandeckiego. W słowie powitania, wikariusz miejscowej parafii ks. Szymon Jastrzębski, przywołał słowa ks. kardynała Pietro Parolina, który jako legat papieski przewodniczył centralnym obchodom Jubileuszu w Gnieźnie i Poznaniu:  „Niech jubileusz będzie okazji do ponownego odkrycia korzeni wiary i jej umocnienia poprzez dawanie jej innym, aby być w świecie znakami miłosierdzia i świadkami zmartwychwstania Chrystusa”.

DSC_0008

Młodzi poznańscy muzycy podczas swojego godzinnego występu w kolskiej farze zaśpiewali kilka utworów, za co każdorazowo zostali nagrodzeni oklaskami od zgromadzonych w naszej świątyni słuchaczy. Wspomniany chór, chociaż powstał zaledwie cztery lata temu, już szczyci się wieloma wyróżnieniami i nagrodami zdobytymi na najważniejszych konkursach muzycznych w kraju. Ponadto, chór zapewniał oprawę piątkowej Mszy św. w archikatedrze poznańskiej podczas centralnych obchodów Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski.

DSC_0020

Po zakończeniu koncertu sprawowana była uroczysta Msza św. dziękczynna za dar Chrztu Świętego i trwanie naszego narodu w wierze katolickiej na przestrzeni wieków. Przewodniczył jej dziekan dekanatu kolskiego – ks. kanonik Władysław Waszak. W homilii za św. Pawłem powiedział: „Wszyscy, którzy otrzymaliśmy chrzest zanurzający w Jezusa Chrystusa, zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierci. Zatem przez chrzest zostaliśmy z Nim pogrzebani po to, abyśmy i my wkroczyli w nowe życie – jak Chrystus powstał z martwych” (Rz 6, 3-4). Dodał dalej: „Oto najważniejsza przemiana, która 1050 lat temu dokonała się w życiu księcia Mieszka oraz ludzi ochrzczonych na piastowskich ziemiach. To rzeczywistość, w której każdy z nas odnajduje własną historię”.

DSC_0106

DSC_0096

DSC_0090

Podczas Mszy św. uczestnicy liturgii odnowili swoje chrzcielne przyrzeczenia i zostali pokropieni wodą święconą, a po Komunii św. odśpiewano uroczyste dziękczynne „Te Deum”. Eucharystia zakończyła się śpiewem hymnu „Boże coś Polskę”. Msza św. ubogacona została przez obecności Chóru Farnego „Lutnia” dyrygowanego przez Jana Kordylewskiego. W świątyni, obok parafian i mieszkańców miasta, obecni byli także przedstawiciele władz samorządowych na czele z Arturem Szafrańskim – Przewodniczącym Rady Miejskiej.

Organizatorami wydarzenia byli: Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek, Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego oraz Państwowa Szkoła Muzyczna w Kole.

Marcin Nowacki
(kolskafara.pl)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526