Jest nowa książka Dariusza Matysiaka związana z Kołem – „Sulimczyk”

Autor: kurier-kolski.pl | 20.04.2016

31227_sulimczykUkazała się nowa książka Dariusza Matysiaka pt.: „Sulimczyk”. Oczywiście jest ona historycznie związana z naszym miastem, tym razem poprzez postać średniowiecznego starosty kolskiego, syna znanego rycerza Zawiszy Czarnego, którego gotycką płytę nagrobną możemy podziwiać w kolskiej Farze na jednej ze ścian. Określany wcześniej jako Jan z Garbowa przez regionalistę Michała Rawitę Witanowskiego, który uratował i odrestaurował ten nagrobek, Dariusz Matysiak odkrył, że poprawniej powinien być nazywany Janem z Rożnowa, bo wychowywał się w Rożnowie, a w Garbowie (gdzie urodził się Zawisza Czarny), Jan podobno nawet nigdy nie był. Jak więc widać kolska historia ciągle ma wiele tajemnic do odkrycia.

 

Przez ponad cztery stulecia wierni kościoła farnego w Kole deptali  po płycie nagrobnej rycerza Jana z Rożnowa, starosty kolskiego, syna Zawiszy Czarnego, bowiem była ona umieszczona w posadzce nawy głównej naszej starożytnej świątyni.Uratował ją od zniszczenia (zatarcia) ponad 100 lat temu, wyjął z posadzki, odrestaurował i umieścił na ścianie znany kolski regionalista Michał Rawita Witanowski, którego dziś imię nosi jedna z naszych ulic (obwodnica miasta).

Dzięki wyobraźni Dariusza Matysiaka weźmiemy udział w niezwykłej rozmowie jaka miała miejsce w obozie pod Chojnicami w noc poprzedzająca bitwę. Ten przedziwny wywiad daje Czytelnikowi niezwykłą okazję do poznania zawiłych losów Jana Zawiszyca herbu Sulima.

Publikacja jest już do nabycia w Wypożyczalni dla dorosłych i młodzieży Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, ul. Kolejowa – w cenie 25 zł.

Źródło: PiMBP w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526