Flagi z piastowskim orłem na Muzeum jako element wystawy rocznicowej

Autor: kurier-kolski.pl | 14.04.2016

IMG_1626W związku z przypadającymi uroczystościami 1050-lecia Chrztu Polski, kolskie Muzeum przygotowało specjalną okolicznościową wystawę czasową pt.: „Narodziny Polski’ pod honorowym patronatem Posła na Sejm Leszka Galemby. Wystawę można zwiedzać do 14 maja br.

 

Wystawa w Muzeum prezentuje wydarzenia z 966 r. przez pryzmat dzieł kronikarzy oraz okoliczności, przebieg chrztu Mieszka I, zabiegi mające na celu szerzenie tradycji chrześcijańskiej na ziemiach polskich. Prace kronikarzy stanowią przyczynek do poznania kultury Polski minionych wieków. Teksty zilustrowane są kopiami kart wielowiekowych ksiąg, przepisywanych odręcznie, z charakterystycznymi dla rękopisów ozdobnikami, ale także notatkami na marginesach, znakami czasu na papierowych kartach. Wykorzystano w tym celu rękopisy z archiwum Biblioteki Narodowej w Warszawie oraz archiwum Monumenta Germaniae Historica w Monachium. Na wystawie można także zobaczyć ilustrowaną sagę Piotra Janowczyka „966 Książę Mesco” przygotowaną na zamówienie Narodowego Centrum Kultury z okazji obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski oraz reprodukcje dzieł Jana Matejki obrazujące to przełomowe w dziejach naszego Narodu wydarzenie. Dopełnieniem są eksponaty ze zbiorów kolskich zbieraczy i kolekcjonerów. Prześledzimy dzięki nim kształtowanie, umacnianie i rozwój chrześcijaństwa na Ziemi Kolskiej.

Wczoraj dyrektor MTC Tomasz Nuszkiewicz wraz z pracownicą Małgorzatą Kubiak uzupełniali już gotową wystawę o nowe elementy. Zastaliśmy ich na wywieszaniu na muzealnym balkonie dwóch ciekawych flag z orłem piastowskim. To już historyczny, obecnie niespotykany, symbol. Jak wyjaśnił nam dyrektor Nuszkiewicz, takie właśnie czerwone flagi z białym piastowskim orłem były używane za panowania króla Kazimierza Wielkiego, założyciela naszego królewskiego miasta Koła.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
IZA
IZA
8 lat temu

Jestem dumna z naszego MUZEUM. Tak trzymac!

do "lud"
do "lud"
8 lat temu

Nie wiem jakie leki bierzesz ale są za słabe.

lud
lud
8 lat temu

Niech się prostuje nieszczęść splot
I niechaj drżą moskiewskie karły.
Hańba wierzącym w Sierp i Młot,
Chwała za niepodległość zmarłym.

psik
psik
8 lat temu

Super zdjęcie, brawo Panie redaktorze

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526