Temat budowy ulic osiedlowych zdominował drugie w tym roku spotkanie burmistrza Koła Stanisława Maciaszka z mieszkańcami. Tym razem odbyło się ono w szkole przy ul. Poniatowskiego, na Kaliskim Przedmieściu. Było spokojnie, kulturalnie i merytorycznie. Mieszkańcy wyszli z zebrania wyraźnie zadowoleni, a ich ciekawość została zaspokojona.
W spotkaniu oprócz mieszkańców i burmistrza wzięli udział: radca prawny UM Daria Skupin, nowo powołany Naczelnik Wydziału Rozwoju Miasta Grzegorz Smoleński, prezes MZUK sp. z o.o. Andrzej Pogoda oraz miejscowi radni miejscy – Teresa Brzoska (Kaliskie Przedmieście) i Ryszard Borysiewicz (Starówka).
Prym wśród tematyki dyskusji wiodła budowa dróg gruntowych. Mieszkańcy najstarszej na osiedlu ul. Miłosnej walczą o utwardzenie jej nawierzchni od bardzo, bardzo wielu lat. Niestety, całkowicie bezskutecznie. Podobny problem jest z ulicami: Bema, Jaśminową i Kasztanową oraz kilkoma innymi, które nadal są drogami gruntowymi (ziemnymi).
Tematów i pytań było wiele, a chwilami dyskusja wykraczała poza teren tej dzielnicy, na sąsiednią Starówkę, m.in. w takich tematach jak: przyszłość rozlatującej się kamienicy „po hotelu” przy Starym Rynku, zabudowa placu po wyburzonej „Goplanie” budynkiem mieszkalnym komunalnym czy też sprawa zagospodarowania terenu po dawnej fabryce „Zremb”. Mieszkańcy pytali także o możliwość zmiany źródeł ogrzewania do dofinansowaniem, o zakładanie paneli fotowoltaicznych do produkcji prądu, pytali o dodatkowe pojemniki na popiół czy opłaty za wywóz śmieci. Dyskutowano o możliwości utylizacji z dopłatami eternitu na dachach domów, o budowie Geotermii w Kole, modernizacji Stacji Uzdatniania Wody oraz Miejskiej Oczyszczalni Ścieków, o złym stanie wody pitnej na osiedlu, o czystości miasta, itp.
Burmistrz powiedział, że zdaje sobie sprawę z zaniedbań, które powstały w tej części Koła w poprzednich latach i dołoży wszelkich starań, by je nadrobić. Wspomniał, że od pewnego czasu prowadzi rozmowy z narodowym Bankiem Gospodarstwa Krajowego w Warszawie w sprawie wdrożenia w Kole Programu Budowy Dróg Lokalnych, co umożliwiłoby nadrobienie zaległości w budowach kolskich ulic.
Źródło: UM w Kole