Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Kole 14 radnych opowiedziało się za wydzierżawieniem przez miasto działki pod zrobienie pierwszego odwiertu na potrzeby kolskiej Geotermii. Tylko 4 radnych było przeciw, a 2 wstrzymało się. Choć tych kilku radnych, którzy są przeciwni, robiło i mówiło wszystko, by zablokować lub przynajmniej odwlec w czasie tę inwestycję, uchwała przeszła i jest to milowy krok ku budowie w Kole pierwszej w Polsce, innowacyjnej elektrociepłowni geotermalnej. Zachęcamy do obejrzenia wideo z dyskusji i głosowania.
Sesję Rady poprzedziło w przeddzień bardzo długie i merytoryczne spotkanie przedstawicieli inwestora z Krakowa z kolskimi radnymi. Spotkanie zorganizował burmistrz Stanisław Maciaszek. Radni mieli możliwość przez ponad 3 godziny zadawać pytania fachowcom z dziedziny geotermii i mogli rozwiać wszystkie swoje wątpliwości.
Wydawało się, że po tak długim spotkaniu i dyskusji we wtorek, podczas sesji nie będzie już potrzeby dłużej dyskutować, ale każdy kto tak myślał, mylił się. Kilku radnych po raz kolejny z uporem powtarzali te same pytania, na które przecież już wcześniej uzyskali odpowiedzi. Najbardziej „aktywna” na tym polu byli radni Wanda Obiała oraz Florian Olejniczak, którzy wielokrotnie podkreślali, że „nie są przeciwni„, że „nie chcą być hamulcowymi”, i że to mieszkańcy boją się geotermii i skutków jej powstania w Kole. W głosowaniu jednak pozostali osamotnieni, bo argumenty burmistrza i przedstawicieli inwestora przekonały większość 14 radnych, którzy zagłosowali „za” wydzierżawieniem przez miasto działki pod zrobienie pierwszego odwiertu.
nie mogę słuchac tego Olejniczaka.. oby jak najmniej takich „mundrych” radnych… nie dawajcie mu mikrofonu bo z każdym słowem kompromituje i siebie i miasto… co za…
@~Olo
Jak teraz przeczyta Twoj wpis – na pewno usunie!
@Lech W. Jak chcę wyrazić moją dezaprobatę do działań pana redaktora zawsze zaczynam od lekkiego wślizgnięcia się redaktorowi w d… i jak zauważyłem to działa. Jak do tej pory mimo, że straszył to wpisu nie usunął.
@~Olo
Napisales: „Podziwiam pana zdolnosci pisarskie….”.
Czy nie mialo to aby byc: ” Podziwiam pana zdolnosci propagandowe…”?
Dziękuję za uznanie.
Nie ma co dyskutować z ludźmi co wszystko stawiają na NIE. Ja osobiście popieram decyzję Radnych pokazali dobrą wolę dla rozwoju naszego miasta . Tym co się nie podoba ta decyzja niech się wyprowadzą do Grzegorzewa.
cena ciepła w kolskim ciepliku : 43,44/GJ, to w Pyrzycach z geotermii
taniej.
Tłumaczenie tylko w jedną stronę…
Co do geotermii, jestem za a nawet przeciw.
Uwazam, ze taka inwestycja choc ma wiele plusow ujemnych, ma jednak swoje plusy dodatnie!
Podziwiam pana zdolności pisarskie ale muszę za SJP podać definicję: ignorancja «nieznajomość czegoś lub brak wiedzy z jakiejś dziedziny» i tego się trzymajmy.
Aha, trafił nam się „ekspert”! To proszę ujawnić się i podać swoje kompetencje w sprawach geotermalnych i energii odnawialnych. Poznajmy je wszyscy! Bo pisanie anonimowe jest BARDZO wygodne. Czy Pana kompetencje są lepsze niż dra Piotra Długosza czy dra Marka Waszkowiaka? No słuchamy… Proszę.
Ja nie jestem ekspertem w sprawach energii odnawialnych, ale opieram się na opiniach ekspertów.
Panie redaktorze. Każdym swoim artykułem i wpisami pokazuje pan wybitną ignorancję w temacie geotermii. W dotychczasowej dyskusji nie wiemy jakie prawa właścicielskie będzie miało miasto, jakie będą ceny ciepła (to, że stabilne to rozumiem), kto będzie inwestował w rozwój sieci ciepłowniczej. Prąd , o którym pan mówi to moc 1 MW- przy całkowitej mocy źródła powyżej 10 MW to zaledwie 10%. Nikt, łącznie z burmistrzem i radnymi nie zna treści umowy, a głosują za wejściem firmy na teren Koła. Zapewniam pana, że nawet przy dwukrotnym wzroście cen za ciepło, URE nie kiwnie palcem. Dodam jeszcze ważną uwagę: Pan Florian Olejniczak, to jedyny radny trzeźwo patrzący na to szaleństwo.
Ignorancję pokazaliście wy – cicho siedząc, gdy miasto było przez 8 lat zadłużane w bankach komercyjnych. Gdzie wtedy byliście ze swoimi „mądrościami”?
Teraz, gdy jest w końcu szansa na rozwój, na nowe inwestycje, na nowe miejsca pracy, potraficie tylko krytykować i mądrować się, nie mając nawet wiedzy na ten temat. To nawet nie jest przykre. To po prostu jest tragiczne.
Panie redaktorze w Pana wypowiedzi (komentarzu) nie ma chociaż krzty merytorycznych argumentów. Jeszcze raz powtarzam: to inwestor będzie miał możliwość regulacji cen i będzie mógł je podwyższych gdyż właśnie takie jest prawo. Oczywiście urząd regulacji energetyki musi zatwierdzić taryfę, ale cenę można podnieść jeśli uzasadnione jest pokrycie kosztów działalności gospodarczej przedsiębiorstwa energetycznego w zakresie wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji lub obrotu ciepłem, wraz z uzasadnionym zwrotem z kapitału zaangażowanego w tę działalność. Należy też chronić klientów przed nieuzasadnionym wzrostem cen ciepła. jednak jeśli inwestor zainwestuje swój kapitał to będzie miał prawo podnieść ceny. Polecam niech Pan przeanalizuje ceny ciepła w polskich geotermiach a nie posiłkuje się frazesami. Pomogę Panu: w kolskim ciepliku cena jest netto: 27,13 za GJ, a dla przykładu w geotermii Pyrzyce jest to 39,48 netto za GJ. Widzi Pan różnicę? Prosiłbym o rzetelną analizę tego tematu. Jeszcze raz pozdrawiam
Nadal wprowadza Pan/Pani innych w błąd swoimi teoriami. To nie przekłada się na kolski grunt w żaden sposób. Tym bardziej, że w Kole ma powstać ELEKTROCIEPŁOWNIA geotermalna, pierwsza taka w Polsce, a nie CIEPŁOWNIA geotermalna, jak ta w przykładowych Pyrzycach. A to ogromna różnica! W Kole główną produkcją całoroczną ma być prąd elektryczny, a ciepło to drugorzędna produkcja, do tego sezonowa. Inwestorzy podkreślali to wielokrotnie, ale jak się nie chce, to nie słyszy się tego…
„W celu przeciwdziałania nadmiernym
wzrostom kosztów ciepła dla konsumentów
na rynkach zdominowanych przez
niewielką liczbę przedsiębiorstw taryfy
ciepłownicze kluczowych przedsiębiorstw
podlegają zatwierdzeniu przez Urząd
Regulacji Energetyki. Należy jednak
podkreślić, że regulacja dotyczy wyłącznie
koncesjonowanych przedsiębiorstw
ciepłowniczych, tj. przedsiębiorstw
o łącznej mocy zainstalowanej lub łącznej
mocy zamówionej przez odbiorców
przekraczającej 5 MW. Mali dostawcy
ciepła nie podlegają regulacji cen”… cos ciekawego znalazłem ,trzeba podpowiedzieć p.Burmistrzowi.
Dziwi mnie, ze Pan redaktor tak broni stanowiska jednej ze stron. To zostawię bez komentarza. Pragnę Panu zwrócić uwagę, że Urząd Regulacji Energetyki ma widełki i geotermia może spokojnie podnieść cenę do górnych widełek. Jeśli jest Pan obiektywny to proszę sobie porównać ceny ciepła z różnych geotermii w Polsce z ceną ciepła produkowanego w kolskim ciepliku. I wtedy proszę napisać ile Pan znalazł tańszych geotermii od kolskiego cieplika a ile droższych. Geotermia podhalańska oscyluje w pobliżu naszych cen (choć i tak ma wyższe) a jest to geotermia mocno dotowana przez Państwo. Prosiłbym trochę zgłębić temat. Pozdrawiam
To tu są jakieś strony? Jakie? Wydawało mi się, że jest jedna strona: my, mieszkańcy miasta Koła. I że chodzi o dobro miasta, a nie o jakieś „strony”…
Niczego i nikogo nie bronię. Piszę o faktach i przepisach prawa, które są non stop ignorowane i podważane przez niektóre złośliwe osoby.
Można mówić i wymyślać różne brednie, ale faktów to nie zmieni. A głównym faktem jest to, że by Koło rozwijało się, muszą być nowe inwestycje. Bez tego nadal będziemy męczyć biedę i kredyty.
Ci wszyscy, którzy głosowali „za” obudzą się za dwa-trzy lata jak ludzie dostaną rachunki za ogrzewanie.
Szanowni Państwo to nie jest tańsze ciepło. Nie ma możliwości żeby produkować tańsze ciepło w geotermii niż produkuje nasz cieplik. Geotermie upadają, np. geotermia w Stargardzie. Obudźcie się-myślicie, że będzie taniej??? Po co inwestor miałby pakować tu miliony?? To on będzie decydował o cenie ciepła i wtedy, jak cena ciepła wzrośnie, Spółdzielnia Mieszkaniowa podniesie czynsze no chyba, że pobuduje swoją ciepłownię.
Popytajcie się w Poddębicach jakie mają ceny ciepła z geotermii. Jeśli to nie będzie miasta, a nie będzie, i miasto będzie musiało kupować ciepło to współczuję Wam Wszystkim.
Proszę nie rozpowszechniać kłamstw!!! Cena ciepła w Polsce jest zatwierdzana odgórnie przez Urząd Regulacji Energetyki, jest ceną państwową. I inwestor nie ma żadnej możliwości podnieść sobie sam cen wyżej i robić co zechce. Jest kłamstwem, że on decyduje o cenie ciepła! Cena ciepła w Kole pozostanie na podobnym poziomie, nie będzie żadnych kilkukrotnych wzrostów jak straszą niektórzy. To fikcja.