Większość kolskich radnych za budową Elektrociepłowni Geotermalnej w Kole!

Autor: kurier-kolski.pl | 25.02.2016

IMG_0733Podczas wczorajszej sesji Rady Miejskiej w Kole 14 radnych opowiedziało się za wydzierżawieniem przez miasto działki pod zrobienie pierwszego odwiertu na potrzeby kolskiej Geotermii. Tylko 4 radnych było przeciw, a 2 wstrzymało się. Choć tych kilku radnych, którzy są przeciwni, robiło i mówiło wszystko, by zablokować lub przynajmniej odwlec w czasie tę inwestycję, uchwała przeszła i jest to milowy krok ku budowie w Kole pierwszej w Polsce, innowacyjnej elektrociepłowni geotermalnej. Zachęcamy do obejrzenia wideo z dyskusji i głosowania.

 

Sesję Rady poprzedziło w przeddzień bardzo długie i merytoryczne spotkanie przedstawicieli inwestora z Krakowa z kolskimi radnymi. Spotkanie zorganizował burmistrz Stanisław Maciaszek. Radni mieli możliwość przez ponad 3 godziny zadawać pytania fachowcom z dziedziny geotermii i mogli rozwiać wszystkie swoje wątpliwości.

Wydawało się, że po tak długim spotkaniu i dyskusji we wtorek, podczas sesji nie będzie już potrzeby dłużej dyskutować, ale każdy kto tak myślał, mylił się. Kilku radnych po raz kolejny z uporem powtarzali te same pytania, na które przecież już wcześniej uzyskali odpowiedzi. Najbardziej „aktywna” na tym polu byli radni Wanda Obiała oraz Florian Olejniczak, którzy wielokrotnie podkreślali, że „nie są przeciwni„, że „nie chcą być hamulcowymi”, i że to mieszkańcy boją się geotermii i skutków jej powstania w Kole. W głosowaniu jednak pozostali osamotnieni, bo argumenty burmistrza i przedstawicieli inwestora przekonały większość 14 radnych, którzy zagłosowali „za” wydzierżawieniem przez miasto działki pod zrobienie pierwszego odwiertu.

ciasjulia2

Subskrybuj
Powiadom o
guest
20 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
kao
kao
8 lat temu

nie mogę słuchac tego Olejniczaka.. oby jak najmniej takich „mundrych” radnych… nie dawajcie mu mikrofonu bo z każdym słowem kompromituje i siebie i miasto… co za…

Lech W.
Lech W.
8 lat temu

@~Olo
Jak teraz przeczyta Twoj wpis – na pewno usunie!

olo
olo
8 lat temu

@Lech W. Jak chcę wyrazić moją dezaprobatę do działań pana redaktora zawsze zaczynam od lekkiego wślizgnięcia się redaktorowi w d… i jak zauważyłem to działa. Jak do tej pory mimo, że straszył to wpisu nie usunął.

Lech W.
Lech W.
8 lat temu

@~Olo
Napisales: „Podziwiam pana zdolnosci pisarskie….”.
Czy nie mialo to aby byc: ” Podziwiam pana zdolnosci propagandowe…”?

vacek
8 lat temu

Nie ma co dyskutować z ludźmi co wszystko stawiają na NIE. Ja osobiście popieram decyzję Radnych pokazali dobrą wolę dla rozwoju naszego miasta . Tym co się nie podoba ta decyzja niech się wyprowadzą do Grzegorzewa.

adi
adi
8 lat temu

cena ciepła w kolskim ciepliku : 43,44/GJ, to w Pyrzycach z geotermii
taniej.

blabla
blabla
8 lat temu

Tłumaczenie tylko w jedną stronę…

Lech W.
Lech W.
8 lat temu

Co do geotermii, jestem za a nawet przeciw.
Uwazam, ze taka inwestycja choc ma wiele plusow ujemnych, ma jednak swoje plusy dodatnie!

olo
olo
8 lat temu

Podziwiam pana zdolności pisarskie ale muszę za SJP podać definicję: ignorancja «nieznajomość czegoś lub brak wiedzy z jakiejś dziedziny» i tego się trzymajmy.

olo
olo
8 lat temu

Panie redaktorze. Każdym swoim artykułem i wpisami pokazuje pan wybitną ignorancję w temacie geotermii. W dotychczasowej dyskusji nie wiemy jakie prawa właścicielskie będzie miało miasto, jakie będą ceny ciepła (to, że stabilne to rozumiem), kto będzie inwestował w rozwój sieci ciepłowniczej. Prąd , o którym pan mówi to moc 1 MW- przy całkowitej mocy źródła powyżej 10 MW to zaledwie 10%. Nikt, łącznie z burmistrzem i radnymi nie zna treści umowy, a głosują za wejściem firmy na teren Koła. Zapewniam pana, że nawet przy dwukrotnym wzroście cen za ciepło, URE nie kiwnie palcem. Dodam jeszcze ważną uwagę: Pan Florian Olejniczak, to jedyny radny trzeźwo patrzący na to szaleństwo.

wdaccdfa
wdaccdfa
8 lat temu

Panie redaktorze w Pana wypowiedzi (komentarzu) nie ma chociaż krzty merytorycznych argumentów. Jeszcze raz powtarzam: to inwestor będzie miał możliwość regulacji cen i będzie mógł je podwyższych gdyż właśnie takie jest prawo. Oczywiście urząd regulacji energetyki musi zatwierdzić taryfę, ale cenę można podnieść jeśli uzasadnione jest pokrycie kosztów działalności gospodarczej przedsiębiorstwa energetycznego w zakresie wytwarzania, przetwarzania, przesyłania, dystrybucji lub obrotu ciepłem, wraz z uzasadnionym zwrotem z kapitału zaangażowanego w tę działalność. Należy też chronić klientów przed nieuzasadnionym wzrostem cen ciepła. jednak jeśli inwestor zainwestuje swój kapitał to będzie miał prawo podnieść ceny. Polecam niech Pan przeanalizuje ceny ciepła w polskich geotermiach a nie posiłkuje się frazesami. Pomogę Panu: w kolskim ciepliku cena jest netto: 27,13 za GJ, a dla przykładu w geotermii Pyrzyce jest to 39,48 netto za GJ. Widzi Pan różnicę? Prosiłbym o rzetelną analizę tego tematu. Jeszcze raz pozdrawiam

Kolanin
8 lat temu

„W celu przeciwdziałania nadmiernym
wzrostom kosztów ciepła dla konsumentów
na rynkach zdominowanych przez
niewielką liczbę przedsiębiorstw taryfy
ciepłownicze kluczowych przedsiębiorstw
podlegają zatwierdzeniu przez Urząd
Regulacji Energetyki. Należy jednak
podkreślić, że regulacja dotyczy wyłącznie
koncesjonowanych przedsiębiorstw
ciepłowniczych, tj. przedsiębiorstw
o łącznej mocy zainstalowanej lub łącznej
mocy zamówionej przez odbiorców
przekraczającej 5 MW. Mali dostawcy
ciepła nie podlegają regulacji cen”… cos ciekawego znalazłem ,trzeba podpowiedzieć p.Burmistrzowi.

wdaccdfa
wdaccdfa
8 lat temu

Dziwi mnie, ze Pan redaktor tak broni stanowiska jednej ze stron. To zostawię bez komentarza. Pragnę Panu zwrócić uwagę, że Urząd Regulacji Energetyki ma widełki i geotermia może spokojnie podnieść cenę do górnych widełek. Jeśli jest Pan obiektywny to proszę sobie porównać ceny ciepła z różnych geotermii w Polsce z ceną ciepła produkowanego w kolskim ciepliku. I wtedy proszę napisać ile Pan znalazł tańszych geotermii od kolskiego cieplika a ile droższych. Geotermia podhalańska oscyluje w pobliżu naszych cen (choć i tak ma wyższe) a jest to geotermia mocno dotowana przez Państwo. Prosiłbym trochę zgłębić temat. Pozdrawiam

wdaccdfa
wdaccdfa
8 lat temu

Ci wszyscy, którzy głosowali „za” obudzą się za dwa-trzy lata jak ludzie dostaną rachunki za ogrzewanie.
Szanowni Państwo to nie jest tańsze ciepło. Nie ma możliwości żeby produkować tańsze ciepło w geotermii niż produkuje nasz cieplik. Geotermie upadają, np. geotermia w Stargardzie. Obudźcie się-myślicie, że będzie taniej??? Po co inwestor miałby pakować tu miliony?? To on będzie decydował o cenie ciepła i wtedy, jak cena ciepła wzrośnie, Spółdzielnia Mieszkaniowa podniesie czynsze no chyba, że pobuduje swoją ciepłownię.
Popytajcie się w Poddębicach jakie mają ceny ciepła z geotermii. Jeśli to nie będzie miasta, a nie będzie, i miasto będzie musiało kupować ciepło to współczuję Wam Wszystkim.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526