221-letni budynek z roku 1795 przy ulicy Sienkiewicza rozebrany w jedną dobę!

Autor: kurier-kolski.pl | 29.02.2016

wyburzZ piątku na sobotę przestał istnieć najstarszy w naszym mieście budynek mieszkalny przy ul. Sienkiewicza 6. Wielki, mający 221 lat gmach stojący w centrum Koła, został całkowicie wygruzowany praktycznie w godzinę, a potem w ciągu niecałej doby wywieziono całą ogromną stertę gruzu i oczyszczono teren ze starych fundamentów, piwnic oraz uporządkowano plac. Na drugi dzień nie było już najmniejszego śladu, że cokolwiek tu było. Tej imponującej pracy dokonała firma KOLBET z siedzibą w Policach Średnich (Gm.Kościelec) z pomocą swojego specjalistycznego sprzętu. Przyglądający się rozbiórce kolanie z niedowierzaniem przecierali oczy! Zachęcamy do obejrzenia niezwykle ciekawych zdjęć z wyburzenia oraz krótkiego filmiku WIDEO.

 

Okazuje się, że jak się chce, to można naprawdę szybko, sprawnie i bardzo profesjonalnie dokonywać takich rozbiórek i prac budowlanych. Sami na własne oczy mogliśmy zobaczyć tego dowody w Kole przy ul. Sienkiewicza 6. Posesja w samym centrum miasta niedawno zmieniła właściciela i nowy postanowił wyburzyć bardzo stary, zniszczony i wyeksploatowany już budynek, który mimo sędziwego wieku (221 lat!) nie przestawiał obecnie żadnych walorów estetycznych czy architektonicznych i zwyczajnie nie nadał się do użytku.

Co było wcześniej w tym budynku? Z tego co udało nam się dowiedzieć, powstał około 1795 roku, a więc 221 lat temu, i na pewno był najstarszym budynkiem mieszkalnym w naszym mieście. Został wybudowany jako „dom rządowy”, czyli gmach państwowy. Wiemy, że potem jakiś czas istniał w nim lazaret wojskowy (szpital), następnie szkoła początkowa (jak byśmy to dziś określili – „podstawówka”), manufaktura gilzy, aby na końcu zostać przebudowanym i adoptowanym na mieszkania. W szczycie kamienicy przez wiele lat funkcjonował w okresie PRL-u i jeszcze na początku lat 90-tych zakład fotograficzny FOTO LUNA Czesława Tomczyka, nieżyjącego już, znanego bardzo niegdyś fotografa.

IMG_2010

IMG_2016

IMG_2018

IMG_2019

IMG_2021

IMG_2022

Rozbiórki starej kamienicy i uporządkowania całego terenu dokonała perfekcyjnie na zlecenie właściciela posesji znana firma KOLBET z siedzibą w Policach Średnich pod Kołem, która nie tylko wykonuje tego typu prace, ale także oferuje doskonały beton do różnych celów budowlanych. Nowoczesna betoniarnia KOLBET-u to bardzo charakterystyczny obiekt, który mijamy jadąc z Koła do wjazdu na autostradę.

inline

inline2

inline4

inline11

inline12

inline13

20160226_140954

20160226_141557

20160226_150734

IMG_0810

IMG_0813

IMG_0817

IMG_0811

Troszkę żal tego budynku, bo była to naprawdę niezwykła, bardzo historyczna budowla przy głównej ulicy naszego miasta, która była świadkiem bardzo wielu ważnych wydarzeń w Kole. Jednak niestety, czas nieubłaganie płynie i zamienił tę posesję w niezamieszkałą od lat ruinę, która już nawet nie nadawała się do remontu.

Jeszcze nie wiadomo co powstanie w miejscu wyburzonej kamienicy, ale cokolwiek by to nie było, na pewno zupełnie zmieni oblicze ulicy Sienkiewicza, tym bardziej, że już niedługo mają zacząć się prace nad zagospodarowaniem całego wielkiego terenu z tyłu tej posesji, między tą działką a MDK, zwanego potocznie „małpim gajem”.

IMG_0824

IMG_0831

IMG_0833

Tekst sponsorowany

Subskrybuj
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
niczniczyporuk
niczniczyporuk
8 lat temu

Pieniądz nie śmierdzi. Z Koła właśnie zniknął element historii i to jest nieodważalne. Najbardziej ubawił mnie „doskonały beton” a reszta to płacz i zgrzytanie zębów

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

kto na to pozwolil – na pohybel mu!!!

Kolanin z dziada-pradziada
Kolanin z dziada-pradziada
8 lat temu

Wracam do moich przemyśleń: wyobraźmy sobie, że na ul. Toruńskiej zamiast Netto są postawione budynki mieszkalne – takie jak np. te nowe naprzeciw WBK na Toruńskiej. Gdyby takie budynki stały od działki szkoły nr 3 do PCK i dalej do PCK i potem w prawo wzdłuż PCK mielibyśmy piękny kawałek miasta. Na dole sklepy i usługi, u góry mieszkania, a na dziedzińcu od wewnątrz parking, jakiś plac zabaw. Jak inaczej wyglądałaby ta część miasta.
Podobnie tam gdzie jest Lidl i Market – to przecież centrum miasta, mogłyby powstać kamienice, które stworzyłyby pierzeję ładnych budynków naprzeciw dawnego RDT. Byłoby pięknie…

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

mega robota na europejskim poziomie, jechalem w jedna strone okolo poludnia budynek stal, wracalem po pierwszej i budynku nie bylo…raz ,dwa, trzy i pozamiatane…szok…

KOLANKA
KOLANKA
8 lat temu

DO KOLANIN Z DZIADA PRADZIADA
PODDAJE PAN INWESTOROWI DOBRY POMYSŁ I ON NA PEWNO Z TEGO SKORZYSTA POWSTANIE MAM NADZIEJĘ OKAZAŁY BUDYNEK I BĘDZIE OZDOBĄ NASZEGO MIASTA PO TEJ SZPETNEJ RUINIE

kolanka77
kolanka77
8 lat temu

Nie wiem Panie redaktorze, czy akurat przeszkadzali mu urzędnicy bo jeśli nie był wpisany do rejestru zabytków to raczej żadnych problemów mieć nie powinien, jeśli pozwolono mu go wyburzyć. No cóż najłatwiej wyburzyć…

Kolanin z dziada-pradziada
Kolanin z dziada-pradziada
8 lat temu

Wielka i gorąca prośba do inwestora czy też do osób, które będą decydowały o zabudowie tego miejsca: błagam, by odtworzyć pierzeję, postawić piękny budynek stylizowany na kamienicę. To jest centrum miasta, więc to jest nasza wizytówka! W Kole tak wiele miejsc jest oszpeconych, byleby tylko nie powstał w tym miejscu jakiś blaszak.
Życzę powodzenia i pozdrawiam! Niech nasze miasto pięknieje!

KOLANKA
KOLANKA
8 lat temu

P.SZOK ,A CZEMU P. NIE ZAINTERESUJE SIĘ TYM WIELKIM „ZABYTKIEM’ HOTELU NA STARÓWCE,KTÓRY MOŻE LADA CHWILA RUNĄĆ I WYRZĄDZIĆ OLBRZYMIE SZKODY CO NIE DAJ BOŻE LUDZKA TRAGEDIE I POCIĄGNĄĆ ZA SOBĄ DOMY DO NIEGO PRZYLEGŁE ZASIEDLONE,A P. NAD TYM RUMOWISKIEM UBOLEWA.NA PEWNO STANIE NOWA JAKAŚ ZABUDOWA ,A STARA NIE BĘDZIE STRASZYĆ

kolanka77
kolanka77
8 lat temu

Niestety to był błąd, ze nie wpisano, go do rejestru zabytków. W żadnym innym mieście byłoby to nie do pomyślenia, aby zburzyć XVIII wieczny budynek ukazujący fragment dawnej zabudowy.

szok
szok
8 lat temu

http://www.bip.kolo.pl/?p=document&action=show&id=7945&bar_id=3072 strona 74, pozycja 141, adres się zgadza

szok
szok
8 lat temu

To ja się pytam kto na to pozwolił skoro ten budynek widnieje na liście zabytków naszego miasta….

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526