Z piątku na sobotę przestał istnieć najstarszy w naszym mieście budynek mieszkalny przy ul. Sienkiewicza 6. Wielki, mający 221 lat gmach stojący w centrum Koła, został całkowicie wygruzowany praktycznie w godzinę, a potem w ciągu niecałej doby wywieziono całą ogromną stertę gruzu i oczyszczono teren ze starych fundamentów, piwnic oraz uporządkowano plac. Na drugi dzień nie było już najmniejszego śladu, że cokolwiek tu było. Tej imponującej pracy dokonała firma KOLBET z siedzibą w Policach Średnich (Gm.Kościelec) z pomocą swojego specjalistycznego sprzętu. Przyglądający się rozbiórce kolanie z niedowierzaniem przecierali oczy! Zachęcamy do obejrzenia niezwykle ciekawych zdjęć z wyburzenia oraz krótkiego filmiku WIDEO.
Okazuje się, że jak się chce, to można naprawdę szybko, sprawnie i bardzo profesjonalnie dokonywać takich rozbiórek i prac budowlanych. Sami na własne oczy mogliśmy zobaczyć tego dowody w Kole przy ul. Sienkiewicza 6. Posesja w samym centrum miasta niedawno zmieniła właściciela i nowy postanowił wyburzyć bardzo stary, zniszczony i wyeksploatowany już budynek, który mimo sędziwego wieku (221 lat!) nie przestawiał obecnie żadnych walorów estetycznych czy architektonicznych i zwyczajnie nie nadał się do użytku.
Co było wcześniej w tym budynku? Z tego co udało nam się dowiedzieć, powstał około 1795 roku, a więc 221 lat temu, i na pewno był najstarszym budynkiem mieszkalnym w naszym mieście. Został wybudowany jako „dom rządowy”, czyli gmach państwowy. Wiemy, że potem jakiś czas istniał w nim lazaret wojskowy (szpital), następnie szkoła początkowa (jak byśmy to dziś określili – „podstawówka”), manufaktura gilzy, aby na końcu zostać przebudowanym i adoptowanym na mieszkania. W szczycie kamienicy przez wiele lat funkcjonował w okresie PRL-u i jeszcze na początku lat 90-tych zakład fotograficzny FOTO LUNA Czesława Tomczyka, nieżyjącego już, znanego bardzo niegdyś fotografa.
Rozbiórki starej kamienicy i uporządkowania całego terenu dokonała perfekcyjnie na zlecenie właściciela posesji znana firma KOLBET z siedzibą w Policach Średnich pod Kołem, która nie tylko wykonuje tego typu prace, ale także oferuje doskonały beton do różnych celów budowlanych. Nowoczesna betoniarnia KOLBET-u to bardzo charakterystyczny obiekt, który mijamy jadąc z Koła do wjazdu na autostradę.
Troszkę żal tego budynku, bo była to naprawdę niezwykła, bardzo historyczna budowla przy głównej ulicy naszego miasta, która była świadkiem bardzo wielu ważnych wydarzeń w Kole. Jednak niestety, czas nieubłaganie płynie i zamienił tę posesję w niezamieszkałą od lat ruinę, która już nawet nie nadawała się do remontu.
Jeszcze nie wiadomo co powstanie w miejscu wyburzonej kamienicy, ale cokolwiek by to nie było, na pewno zupełnie zmieni oblicze ulicy Sienkiewicza, tym bardziej, że już niedługo mają zacząć się prace nad zagospodarowaniem całego wielkiego terenu z tyłu tej posesji, między tą działką a MDK, zwanego potocznie „małpim gajem”.
Tekst sponsorowany
Pieniądz nie śmierdzi. Z Koła właśnie zniknął element historii i to jest nieodważalne. Najbardziej ubawił mnie „doskonały beton” a reszta to płacz i zgrzytanie zębów
kto na to pozwolil – na pohybel mu!!!
Wracam do moich przemyśleń: wyobraźmy sobie, że na ul. Toruńskiej zamiast Netto są postawione budynki mieszkalne – takie jak np. te nowe naprzeciw WBK na Toruńskiej. Gdyby takie budynki stały od działki szkoły nr 3 do PCK i dalej do PCK i potem w prawo wzdłuż PCK mielibyśmy piękny kawałek miasta. Na dole sklepy i usługi, u góry mieszkania, a na dziedzińcu od wewnątrz parking, jakiś plac zabaw. Jak inaczej wyglądałaby ta część miasta.
Podobnie tam gdzie jest Lidl i Market – to przecież centrum miasta, mogłyby powstać kamienice, które stworzyłyby pierzeję ładnych budynków naprzeciw dawnego RDT. Byłoby pięknie…
mega robota na europejskim poziomie, jechalem w jedna strone okolo poludnia budynek stal, wracalem po pierwszej i budynku nie bylo…raz ,dwa, trzy i pozamiatane…szok…
DO KOLANIN Z DZIADA PRADZIADA
PODDAJE PAN INWESTOROWI DOBRY POMYSŁ I ON NA PEWNO Z TEGO SKORZYSTA POWSTANIE MAM NADZIEJĘ OKAZAŁY BUDYNEK I BĘDZIE OZDOBĄ NASZEGO MIASTA PO TEJ SZPETNEJ RUINIE
Nie wiem Panie redaktorze, czy akurat przeszkadzali mu urzędnicy bo jeśli nie był wpisany do rejestru zabytków to raczej żadnych problemów mieć nie powinien, jeśli pozwolono mu go wyburzyć. No cóż najłatwiej wyburzyć…
Do Rejestru Zabytków nie był wpisany budynek przy ul. Sienkiewicza 6, a nie ten na Rynku. Spalona kamienica po hotelu była wpisana do Rejestru. Uprzejmie proszę o uważne czytanie.
Tu nie tyle chodziło o budynek, co o granice działek.
Wielka i gorąca prośba do inwestora czy też do osób, które będą decydowały o zabudowie tego miejsca: błagam, by odtworzyć pierzeję, postawić piękny budynek stylizowany na kamienicę. To jest centrum miasta, więc to jest nasza wizytówka! W Kole tak wiele miejsc jest oszpeconych, byleby tylko nie powstał w tym miejscu jakiś blaszak.
Życzę powodzenia i pozdrawiam! Niech nasze miasto pięknieje!
P.SZOK ,A CZEMU P. NIE ZAINTERESUJE SIĘ TYM WIELKIM „ZABYTKIEM’ HOTELU NA STARÓWCE,KTÓRY MOŻE LADA CHWILA RUNĄĆ I WYRZĄDZIĆ OLBRZYMIE SZKODY CO NIE DAJ BOŻE LUDZKA TRAGEDIE I POCIĄGNĄĆ ZA SOBĄ DOMY DO NIEGO PRZYLEGŁE ZASIEDLONE,A P. NAD TYM RUMOWISKIEM UBOLEWA.NA PEWNO STANIE NOWA JAKAŚ ZABUDOWA ,A STARA NIE BĘDZIE STRASZYĆ
’
Wielokrotnie było o kamienicy po hotelu u nas pisane. To prywatna własność. Jeśli coś w tym temacie się zmieni, na pewno będzie informacja. Możliwe, że w tym roku coś się tam zmieni na lepsze, ale niemniej budynek prawdopodobnie już także nadaje się tylko do rozbiórki.
Niestety to był błąd, ze nie wpisano, go do rejestru zabytków. W żadnym innym mieście byłoby to nie do pomyślenia, aby zburzyć XVIII wieczny budynek ukazujący fragment dawnej zabudowy.
Pewno był błąd, ale takich błędów w Kole i nie tylko popełniono wiele. Największym błędem było, że przez ostatnie kilkanaście lat budynek ten popadł w straszliwą ruinę i już obecnie nie nadawał się do użytkowania. Czemu? Z winy urzędników, bo poprzedni właściciel chciał go pięknie odrestaurować, ale wiele lat walczył o pozwolenia. Potem już zniechęcił się kosztami i nie miał takich mozliwości, by zagospodarować odpowiednio ten gmach.
http://www.bip.kolo.pl/?p=document&action=show&id=7945&bar_id=3072 strona 74, pozycja 141, adres się zgadza
To ja się pytam kto na to pozwolił skoro ten budynek widnieje na liście zabytków naszego miasta….
To nie był zabytek wpisany do Rejestru Zabytków, a więc nie należał do tych najcenniejszych i najbardziej chronionych. Jest Rejestr Zabytków, Spis Zabytków oraz strefy ochrony konserwatorskiej: A (np. kolski Stary Rynek) oraz B (pozostałe obiekty w mieście). Ten budynek był już potwornie zniszczony i zniekształcony).