Prokuratura z Poznania oskarża 17 osób związanych z grupą przestępczą z Koła

Autor: kurier-kolski.pl | 20.01.2016

1-12539530 grudnia ub.r. Wydział V d/s Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu skierował do Sądu Okręgowego w Koninie akt oskarżenia przeciwko 17 osobom związanym ze zorganizowaną grupą przestępczą, która od ponad 10 lat działała w Kole, w okolicach, a także za granicą – w Niemczech i w Danii. Grupa m.in. czerpała korzyści z nierządu i – jak podkreśla prokurator Hanna Grzeszczyk z Poznania – działała w sposób brutalny i bezwzględny. Oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

W dniu 30 grudnia 2015 roku Wydział V do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu skierował do Sądu Okręgowego w Koninie akt oskarżenia przeciwko 17 osobom, którym przedstawiono zarzuty dotyczące popełnianie przestępstw polegających na nakłanianiu innych osób, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, do uprawiania prostytucji, ułatwianiu tego procederu oraz czerpaniu korzyści majątkowej z uprawiania prostytucji przez inne osoby, stosowaniu przemocy i gróźb bezprawnych w celu wymuszania zwrotu wierzytelności i fałszowaniu dokumentów, a także doprowadzaniu instytucji bankowych do niekorzystnego rozporządzania mieniem.

– Przedmiotowe postępowanie obejmuje działanie zorganizowanej grupy przestępczej, która działała w okresie od 2003 roku do stycznia 2014 roku w Kole i okolicach, a także na terenie królestwa Danii i Republiki Federalnej Niemiec – wyjaśnia Naczelnik Wydziału ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu Hanna Grzeszczyk – Na czele grupy stało dwóch mężczyzn, którzy zajmowali się rozliczeniami finansowymi grupy. Wydawali oni polecenia pozostałym członkom grupy, decydując o werbowaniu kobiet do uprawiania prostytucji, jak i określali miejsca, gdzie kobiety te usługi miały świadczyć.

1-125394

Przypomnijmy, że Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego (CBŚ) oraz Biura Operacji Antyterrorystycznych (BOA) Komendy Głównej Policji przeprowadzili w Kole, w porozumieniu w Prokuraturą Apelacyjną w Poznaniu, skoordynowaną akcję aresztowania osób tworzących tę zorganizowaną grupę przestępczą dokładnie 2 lata temu. Wszystkie lokale, w których dokonano zatrzymań, zostały dokładnie przeszukane i w toku czynności funkcjonariusze zabezpieczyli majątek o łącznej wartości ponad 300 tysięcy złotych. Teraz Prokuratura przesłała do Sądu Okręgowego w Koninie akty oskarżenia przeciwko nim.

1-125393

Początkowo usługi seksualne były świadczone na parkingach usytuowanych w okolicach Koła, a także w pokojach w jednym z zajazdów. Kobiety na parkingi przywożone były przez poszczególnych członków grupy przestępczej, którzy sprawowali ich tzw. tak zwana „ochronę”, jak również odbierali od nich zarobione pieniądze, celem przekazania kierownictwu grupy.

– Materiał dowodowy zgromadzony w sprawie wskazuje, iż kobiety pracujące na parkingach były obowiązane oddać członkom grupy przestępczej kwotę 400 złotych z dziennego zarobku. Jeżeli kobieta nie zarobiła takiej sumy, to musiała oddać cały swój zarobek. Zaznaczyć należy, iż członkowie grupy przestępczej stosowali wobec kobiet przemoc. Jak ustalono kobiety były bite, zamykane w domach, głodzone, a także zastraszane – dodaje prokurator Grzeszczyk.

Kobiety, które zajmowały się prostytucją winne były pieniądze jednemu z szefów grupy. Ten pożyczał bowiem ludziom pieniądze na bardzo duży procent i jeżeli kobieta nie była w stanie oddać mu tych pieniędzy, nakłaniał ją do pracy w charakterze prostytutki. Innym sposobem wymuszania zwrotu tych pieniędzy była przemoc stosowana wobec dłużników oraz groźby karalne.

Nadmienić też należy, iż w chwili obecnej wszyscy oskarżeni odpowiadać będą przed Sądem z wolnej stopy. Środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania były stosowane, a następnie decyzją prokuratora zostały uchylone, i w ich miejsce zastosowano środki wolnościowe, tj. dozór Policji, poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju.

Za popełnione czyny sprawcom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Źródło: Prokuratura Apelacyjna w Poznaniu

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526