Powrót do dawnej tradycji Koła…

Autor: kurier-kolski.pl | 31.01.2016

park 1Na wniosek dyrektora kolskiego Muzeum Tomasza Nuszkiewicza i burmistrza Stanisława Maciaszka, kolscy radni podczas ostatniej sesji Rady podjęli uchwałę w sprawie nadania alei parkowej położonej w Parku 600-lecia (na odcinku od ul. Zielonej do ul. Sportowej) nazwy Aleja Czesława Freudenreicha.  To nie nowość, ale powrót do dawnej nazwy głównej alei parkowej, powrót do historii, tradycji oraz uhonorowanie wspaniałego obywatela naszego miasta.

O przywrócenie dawnej nazwy wnioskował do burmistrza Stanisława Maciaszka dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych Tomasz Nuszkiewicz. Przypomniał, iż w marcu 1984 r. Miejska Rada Narodowa przemianowała ówczesną ul. Parkową na Aleję Czesława Freudenreicha (od ul. Sienkiewicza do ul. Sportowej). Po wyłączeniu z ruchu kołowego fragmentu przebiegającego przez park, obecnie ulicę Czesława Freudenreicha stanowi zaledwie mały wycinek – od Ronda Sybiraków do skrzyżowania z ul. Zieloną.

Nuszkiewicz

– Proponuję, aby Pan Burmistrz pozostawiając dotychczasowy przebieg ul. Freudenreicha, dostępnej jako droga publiczna, przywrócił alei przebiegającej przez Park 600-lecia miasta Koła od ul. Zielonej do ul. Sportowej nazwę Aleja Czesława Freudenreicha – wnosił dyr. Tomasz Nuszkiewicz (na zdjęciu wyżej).

park

Podejmowanie inicjatyw, które pomogą bohaterom „naszych czasów” przetrwać w pamięci przyszłych pokoleń jest bardzo ważne. Czesław Freudenreich był ostatnim właścicielem Fabryki Fajansu i Majoliki w Kole, najbardziej zasłużonym dla życia kulturalno-społecznego miasta, wielkim polskim patriotą zamordowanym wraz z córką przez hitlerowców w 1939r, w przeddzień narodowego święta niepodległości.

Źródło: UM w Kole

 

Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
KOLANKA
KOLANKA
8 lat temu

DZIĘKUJĘ P. REDAKTORZE WIERZĘ W TO ,ŻE JEŻELI P. PODEJMIE SPRAWĘ TO ZAWSZE DOPROWADZI DO JEJ SZCZĘŚLIWEGO ZAKOŃCZENIA.

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

nazwa dana piekna i co z tego jak tam jest syf i bałagan nie ruszany od lat

Krystyna
Krystyna
8 lat temu

Brawo Panie Burmistrzu! Ma Pan nasze pełne poparcie za walke z układami i wlaśnie za wspieranie takich pięknych i cennych inicjatyw kolskich jak powrót do naszych korzeni do tradycji i historii.

Michał
Michał
8 lat temu

Ja też czekam na poprawę na poprawę nawierzchni asfaltowej nierównomierność 🙂 😉 pozdrawiam

KOLANKA
KOLANKA
8 lat temu

I JA CZEKAM KTO PODEJMIE INICJATYWĘ NAZWANIA ULICY DR. BERNARDA BUSZY, KTÓRY SŁUŻYŁ CHORYM PRZED WOJNA JAKO MŁODY LEKARZ,W CZASIE OKUPACJI NIEMIECKIEJ TEŻ BARDZO SIĘ ZASŁUŻYŁ TYM ,KTÓRYCH NIEMCY SZUKALI I JUŻ PO WYZWOLENIU WIELE LAT BYŁ DYREKTOREM KOLSKIEGO SZPITALA.Z JEGO INICJATYWY WYBUDOWANO NOWY SZPITAL ,KTÓRY DO DZIŚ SŁUŻY NASZEJ SPOŁECZNOŚCI.JAKO PIELĘGNIARCE ,KTÓRA PRZEPRACOWAŁA POD JEGO DYREKTOROWANIEM PONAD 30 LAT BARDZO TO LEŻY NA SERCU ,ZE NIE MA W NASZYM MIEŚCIE ULICY JEGO IMIENIA.BARDZO PROSZĘ SZ.P. REDAKTORA ABY PODJĄŁ TĘ SPRAWĘ .JEST KOLANKA.

werf
werf
8 lat temu

Swietna inicjatywa.Czekamy na wiecej.Brawo.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526