Wszystko o budowie w Kole pierwszej w Polsce Elektrociepłowni Geotermalnej!

Autor: kurier-kolski.pl | 03.12.2015

GeotermiaCo dalej z kolską elektrociepłownią geotermalną? Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek organizuje 9 grudnia br. o godz. 12.00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury  spotkanie dla wszystkich chętnych mieszkańców naszego miasta, podczas którego omówiona zostanie koncepcja budowy pierwszej w Polsce Elektrociepłowni Geotermalnej w Kole. Gościem spotkania będzie Prezes Zarządu Goethermal Energy Resources Sp. z.o.o. Piotr Długosz.

Jak cały czas podkreśla burmistrz, podjęcie starań o wybudowanie w Kole elektrociepłowni geotermalnej jest ważnym krokiem w dążeniu do prężnego rozwoju naszego miasta, rozkwitu lokalnej gospodarki, promocji regionu i poprawy bytu mieszkańców. Musimy starać się nadrobić stracone szanse, bo przecież wiele lat temu miała powstać w Kole geotermia, ale z różnych względów i przez różne zaniedbania wówczas zaprzepaszczono to. Teraz mamy kolejną szansę, by zmieniać nasze miasto na lepsze.

Informowaliśmy już naszych Czytelników, że w lipcu Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek oraz Prezes Zarządu Goethermal Energy Resources Sp. z.o.o. Piotr Długosz podpisali list intencyjny w sprawie projektu budowy pierwszej w Polsce Elektrociepłowni Geotermalnej w Kole. Jak podkreślano, przeprowadzenie w naszym mieście takiej inwestycji jest szansą na rozwój sieci ciepłowniczej, ograniczenie wzrostu wydatków związanych z dostawą ciepła dla mieszkańców, wzrost atrakcyjności naszego regionu wśród turystów i inwestorów za sprawą wykorzystania wody geotermalnej do rekreacji, balneologii i szklarnictwa, pozyskanie nowych miejsc pracy i poprawę stanu środowiska naturalnego. Inwestycja, jeśli dojdzie do realizacji, będzie prowadzona przy współpracy z MZEC Sp. z o.o. Przy miejskiej pływalni powstaną zewnętrzne akweny solankowe. Przedsięwzięcie ma korzystnie wpłynąć na miejskie finanse i promocję Koła.

basen w Kole
Przy kolskiej pływalni mają powstać zewnętrzne akweny ze zdrowotną solanką.

– Jeszcze do niedawna w naszym kraju było mocno zakorzenione wykorzystywanie paliw kopalnianych będących głównym źródłem emisji gazów cieplarnianych. Dla nas i dla naszych przyszłych pokoleń chcemy wprowadzić nową rzeczywistość i podejmować działania zmierzające do osiągnięcia celu pakietu klimatyczno-energetycznego. Chcemy przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych poprzez zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych, zwiększenie efektywności energetycznej, poprawę jakości powietrza, stanu środowiska, a w konsekwencji jakości życia – mówił niedawno kolski burmistrz. – Dlatego podejmuję działania zmierzające do wykorzystania bogactw naturalnych. Cała Wielkopolska jest regionem o znaczących i możliwych do wykorzystania zasobach eksploatacyjnych wód i energii geotermalnej. W Kole mamy bardzo dobre warunki do budowy ciepłowni geotermalnych, możemy dać miastu nowe, ekologiczne źródło ciepła.

Burmistrz Stanisław Maciaszek zaprasza więc za naszym pośrednictwem wszystkich mieszkańców zainteresowanych przyszłością Koła do udziału w dyskusji na temat projektu budowy elektrociepłowni geotermalnej w Kole przy wykorzystaniu wód geotermalnych w systemie ciepłowniczym kolskiego Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej.

MZEC
Burmistrz zapewnia, że budowa Geotermii nie zagraża funkcjonowaniu MZEC-u. Nie wiąże się też z likwidacją „cieplika” ani ze zwolnieniami jego pracowników.

Jak mówi włodarz, spotkanie jest potrzebne społeczeństwu, aby omówić wszelkie aspekty przyszłej inwestycji, przekonać o jej opłacalności, a przede wszystkim zapewnić, że budowa elektrociepłowni geotermalnej nie wiąże się z likwidacją MZEC-u ani zwolnieniami pracowników, a wręcz przeciwnie – będzie prowadzona przy współpracy z kolskim „cieplikiem”.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

geoterma NIE DLA PRYWACIARZY, żal Ci że to nie Ty?

geoterma NIE DLA PRYWACIARZY
geoterma NIE DLA PRYWACIARZY
8 lat temu

nie dajmy się omamić że coś za darmo dostaniemy ,ktoś zbije na tym interes i tyle

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526