To kolejny niechciany zabytek. Kolska wieża ciśnień ponownie na sprzedaż!

Autor: kurier-kolski.pl | 15.12.2015

IMG_9180bBardzo niepewnie wygląda znów los zabytkowej wieży ciśnień w Kole przy ul. Składowej. Obecny prywatny właściciel, który nabył ją niegdyś od PKP, nie kontynuuje remontu, który wcześniej zaczął od wymiany dachu i zabezpieczenia obiektu. Dobrze się zapowiadało, ale wszystko potem stanęło w miejscu. Teraz 100-letni zabytek o wyjątkowej architekturze idzie ponownie „pod młotek”! Na jego elewacji zawisł wielki baner z napisem SPRZEDAM. Kto kupi tak wiekowy obiekt do generalnego remontu w obecnym kryzysie i biedzie panującej w Kole?

Kolejowa wieża w Kole wybudowana została w latach 20. XX w. Posiada dwa cylindryczne żelbetowe zbiorniki płaskodenne usytuowane koncentrycznie, o łącznej pojemności ok. 320 m3. Przez całą wysokość konstrukcji, od piwnicy, przez poszczególne kondygnacje, zbiorniki wodne i dach przeprowadzony został komin. Pozwalał on uniknąć ryzyka zamarznięcia wody w okresie silnych mrozów. Na niższych kondygnacjach wieży od zawsze mieściły się pomieszczenia mieszkalne. Były tam mieszkania służbowe pracowników kolei. Gdy obiekt był już bardzo zaniedbany, mieszkańcy zostali wykwaterowani, ale w wieży zamieszkali nielegalni lokatorzy.

IMG_9179

Na początku 2008 r. ktoś zaprószył na poddaszu ogień. Spaliła się część dachu i strop. Pojawiają się plany remontu i zaadaptowania wieży na inne cele. W końcu PKP szukała nabywcy zabytku i znalazł się taki. Zaczął remont, ale niestety jak widać wycofuje się z jego zakończenia.

To kolejny przykład zabytkowego obiektu w naszym mieście, który niszczeje i czeka na nabywcę. Nie wiadomo jednak kiedy i czy w ogóle go znajdzie.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
tutejszy
3 lat temu

Ten budynek to replika. Nie bez powodu ją postawiono. Krzesińska, ta wybitna tancerka, żona syna Cara. Jej matka zbierała pamiątki po Polanach. Jedną z nich była złota spinka przedstawiająca świętą na tle dwojga delfinów. Zabijały się o nią wywiady. Nicola Tesla i jego wieze. Eter, Boska Energia. Sama nazwa Poles. Bieguny. Początek i koniec. Alfa i Omega. Haplogrupa Polan r1a1a7. Genetyczna Arka Przymierza. Polany broniły się przed nieprzyjaznymi w owych wiezach. Twierdze Gwiazdy. Jedną z nich jest Kraków i Drezno, spalone podczas wojny, celowo. To był satanistyczny rytuał. Naziści i komuniści byli satanistami. Rod na Prawi. Bóg Polan. Rodziciel na Prawym. Bóg Noego. Syjoniści to sataniści. Kronika dzierzwy „Polany pochodzą od Jafeta, syna Noego….” Wieze katedr i kościołów były piwrwotnie spiczaste i z czerwonej cegły. Nie wszystko zniszczyli nieprzyjaźni. Polany, przodkowie. Bronili się w tej wiezy Boską Energią. Ziemia mówi. Pod tą wiezą spoczywają Sprawy Boże.

Okuni
Okuni
7 lat temu

Ja bym chciała wiedzieć jaki jest numer telefonu i za ile ta wieża jest na sprzedaż.

Anonimowo
Anonimowo
7 lat temu

Szkoda ze nie widac numeru telefonu.

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Ciekawe za ile chce gosciu to puscic

KOLANKA
KOLANKA
8 lat temu

Przykre to dla naszego miasta,że znów ten zabytek wieża ciśnień padnie,Konin i inne miasta jakoś takie zabytki zagospodarowują tylko naszemu miastu to się nie udaje jak
Śpichlech,ten ładny domek na ul.Sienkiewicza ,a szczególnie ZREMB ,który przez tyle lat tętnił pracą ludzkich rak,
Fabryka Fajansu,która tylu ludziom dawała pracę słynęły jej wyroby na cały świat i tak by mnożyć te nasze stare zabytki,które by mogły być użyteczne dla naszego miasta po dziś dzień,ale miastu zawsze brakuje dobrych włodarzy i to przykre.

mabr
mabr
8 lat temu

Wielka szkoda, że taki zabytek się marnuje, ale nowego nabywcę chyba będzie trudno znaleźć.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526