Kolska oczyszczalnia wymaga ogromnej modernizacji ?!

Autor: kurier-kolski.pl | 10.12.2015

IMG_8262O kompleksowej modernizacji kolskiej oczyszczalni ścieków mówiło się od bardzo wielu lat. Jak twierdzą przedstawiciele Rady Nadzorczej MZWiK, burmistrz Koła oraz nowy Prezes Wodociągów, nie zrobiono tego na czas i obecnie obiekt nie spełnia wymogów ani technicznych, ani tym bardziej unijnych. I jest z tym wielki problem. Jak wielki? I czy uda się go rozwiązać? Na naszym portalu o problemie konieczności modernizacji oczyszczalni i braku pozyskiwania środków z UE na ten cel przez MZWiK pisaliśmy już 4 lata temu. Niestety, wtedy było to ignorowane. Obecnie problem powraca ze zdwojoną mocą!

We wtorek, 8 grudnia br., w miejscowości Gronów (woj. lubuskie), odbyło się spotkanie z udziałem Burmistrza Miasta Koła Stanisława Maciaszka, nowego Prezesa Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Kole Krzysztofa Sobczaka oraz Przewodniczącej Rady Nadzorczej MZWiK sp. z o.o. Darii Skupin z przedstawicielami firmy działającej w branży projektowania i budowy oczyszczalni ścieków. Tematem spotkania i rozmów była modernizacja kolskiej oczyszczalni.

Konieczność zorganizowania wyjazdu i spotkania była spowodowana bardzo złym stanem technicznym obecnej oczyszczalni ścieków. Zdecydowana większość urządzeń, z jakich składa się obiekt oczyszczalni jest przestarzała, ponadto większość z nich nadaje się już tylko do rozbiórki. Również zastosowana technologia oczyszczania ścieków, na skutek zmian i kombinacji, nie pozwala obecnie na usuwanie substancji zawartych w ściekach. Reasumując, istniejąca oczyszczalnia nie spełnia wymogów wynikających z prawa ochrony środowiska oraz dyrektyw unijnych.

Jak wynika z dokumentów znajdujących się w Spółce, fatalny stan techniczny oczyszczalni został stwierdzony już w 2011 r. W związku z powyższym zwracano uwagę na konieczność modernizacji obiektu. Niestety, poprzednie władze Spółki nie podejmowały zdecydowanych kroków w tym kierunku.

Przy okazji spotkania został poruszony również problem zagospodarowania osadu ściekowego, gdyż obowiązujące przepisy prawa również w tym temacie wprowadzają szczególne obostrzenia (m.in. zakaz składowania osadu).

W trakcie spotkania dokonano niezbędnych ustaleń oraz omówiono warunki współpracy w tym zakresie.

Przy okazji Burmistrz oraz członkowie organów Spółki mieli okazję obejrzenia funkcjonującej w Gronowie oczyszczalni ścieków. Na uwagę zwrócił przede wszystkim fakt zastosowania w obiekcie nowoczesnej technologii spełniającej wymogi wynikające z najlepszych dostępnych technik. Oczyszczalnia jest obiektem nowoczesnym, higienicznym, nie emitującym nieprzyjemnych zapachów czy innych emisji.

Należy jednocześnie dodać, iż modernizacja istniejącego obiektu oczyszczalni może zostać sfinansowana ze środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nawet do 80%! Jest to bardzo dobra wiadomość dla spółki MZWiK i naszego miasta.

Źródło: UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

zgadzam si z w/w komentarzem

kolo
kolo
8 lat temu

Jak widzę mamy w Kole nową Trójcę zbawiającą nasze wodociągi, są to: burmistrz Stanisław Maciaszek, prezes Krzysztof Sobczak i mecenas Daria Skupin. To oni ocenili stan MZWIK. Brawo! Do tego oczywiście dochodzi nieomylny redaktor Mariusz Kozajda. To co pan pisze jest totalną manipulacją. Przecież w MZWiK funkcjonuje akredytowane laboratorium i wg wyników tej komórki wyniki działania stacji uzdatniania wody i oczyszczalni są nienaganne. Wyniki nie kłamią. Dodatkowo ścieki są badane przez Inspektorat WiOŚ, a wodę bada „Sanepid”. Wszystko nadzoruje Wydział Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Kole. W takim razie proszę nie pisać bzdur.

blublu
blublu
8 lat temu

Widzę drugiego rzecznika urzędu po e-koło, kiedyś krytyka a dziś co by nie robił złego czy dobrego jest wszystko OK. Złego słowa nie powie. Ciekawe o co chodzi…

woda
8 lat temu

ty też jesteś żenada

dQ
dQ
8 lat temu

Narazie to są same dobre wiadomości i zero konkretów i konkretnych efektów tylko propaganda sukcesu. Sukcesem staje się nawet wyjazd służbowy do innej oczyszczalni, nawet rozstrzygnięty przetarg na tańszą energię, które to działania były już za Drożdżewskiego. Żenada.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526