Edukując walczą z „hejtem” i „mową nienawiści” w Internecie i na murach

Autor: kurier-kolski.pl | 18.12.2015

hejtDo niedawna jeszcze pojęcie „mowa nienawiści” nie istniało w polskim słownictwie. To dla nas nowość. Kiedyś również była, ale określało się ją w zupełnie inny sposób. Od dawna bowiem jedne osoby złorzeczyły innym w różny sposób i na różnych płaszczyznach. W ostatnich latach tendencja wzajemnego „opluwania się” w rzeczywistości namacalnej i wirtualnej wzmaga się niezwykle i na pewno należy z tym destrukcyjnym zjawiskiem walczyć. Temu poświęcone były warsztaty w kolskim LO zorganizowane w ramach akcji HEJTstop przez organizację społeczną KONSTELACJE Inicjatywa reprezentowaną przez Aleksandrę Ossowską.

Warsztaty dla uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole z trenerem Maciejem Sopyło to forma edukacji dla młodych ludzi . Rozmawiano o tym co to jest „mowa nienawiści”, skąd się bierze, dlaczego nie możemy jej tolerować oraz skoro już jest – to co z nią robić? Trener pokazał praktyki zwalczania „mowy nienawiści” offline i online. Jak wiemy, mamy z tym w Polsce coraz większy problem. Od kilku lat widzimy nie tylko różnego rodzaju pełne nienawiści napisy na murach, ale w jeszcze większym stopniu dzieje się to w Internecie.

IMG_0080

IMG_0083

Jeżeli chodzi o nasze niewielkie miasto Koło, w którym mieszkamy, to hejt, „mowa nienawiści”, jest tu nieproporcjonalnie wielka do jego małej powierzchni. Hejterzy, czyli ci, którzy (szczególnie w Internecie) robią różnego rodzaju wpisy i komentarze na forach dyskusyjnych i pod artykułami na portalach, nie szanują innych, często gardzą ludźmi, wyśmiewają ich i wyszydzają, wypisują plotki i nieprawdy, a pod anonimowymi podpisami typu kolanka/kolanin/mieszkaniec i innymi czują się bezkarni i wydaje im się, że mogą w zaciszu swojego domu, ze swojego komputera/telefonu, wypisywać co im się podoba. Nie jest tak jednak do końca, bo tacy ludzie stają się coraz mniej anonimowi. Coraz częściej są wychwytywani, ścigani, a nawet karani sądownie za pomówienia i zniesławienia. Konstelacje Inicjatywa oraz Projekt Polska włączają się w walkę przeciwko takiej właśnie „mowie nienawiści” i edukując starają się zmienić ten okrutny i często niesprawiedliwy świat, w jakim nam przyszło żyć.

IMG_0077

IMG_0081

139671768775
Na stronie www.hejtstop.pl można zgłaszać przypadki hejtu na murach budynków, a organizacja dotrze do właścicieli budynku lub administracji z interwencją.

– Ze swojej strony chciałabym podziękować serdecznie Projekt Polska, a szczególnie Michałowi Żakowskiemu, z którym współpracowałam, Maciejowi Sopyło i Oldze Głowackiej za pomoc w przygotowaniu oraz Iwonie Kędzierskiej z grupą cudownych młodych kobiet, które brały udział w naszych zajęciach. Mam nadzieję, że zostanie to w nas na dłużej. My jesteśmy dla was dostępni na fb oraz pod mailem – napisała na profilu facebook-owym KONSTELACJI Ola Ossowska.

Źródło: https://web.facebook.com/Konstelacje-Inicjatywa-502160019959902/?fref=ts

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526