Uchwała działa! Odnawiane są kolejne elewacje kamienic przy Starym Rynku

Autor: kurier-kolski.pl | 26.11.2015

20151028_135036Niedawno pisaliśmy o pierwszym remoncie elewacji kamienicy przy Starym Rynku, gdzie KTBS wspólnie z prywatnym właścicielem partycypowali w kosztach, a właściciel części prywatnej mógł skorzystać z nowej uchwały, która umożliwia zwolnienie z podatku od nieruchomości. Nowe prawo powstało z inicjatywy burmistrza Stanisława Maciaszka. Oczywiście po publikacji wylała się fala krytyki, w tym padały zarzuty, że to nie zda egzaminu, że faktycznie na remont pieniądze wyłożył KTBS. Nie minęło wiele czasu, a okazuje się, że kolejne dwa zabytkowe domy w rejonie Rynku (całkowicie prywatne!), są remontowane. Jedną elewację już ukończono,a drugi remont właśnie rozpoczęto.

Przypomnijmy. W związku z wejściem w życie uchwały Nr XI/93/2015 Rady Miejskiej w Kole z dnia 24 czerwca 2015 r. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości – w ramach pomocy de minimis – budynków lub ich części (Dz. Urz. Woj. Wlkp. poz. 4661), właściciele kolskich zabytkowych kamienic mają możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku od nieruchomości nawet do 10 lat (!!!) dla budynków lub ich części pobudowanych przed 1950 rokiem, a zlokalizowanych w obrębie kolskiej Starówki oraz przy dwóch głównych ciągach komunikacyjnych miasta, tj. ul. Toruńskiej oraz ul. Sienkiewicza. Warunkiem zwolnienia jest wykonanie remontu elewacji budynku.

Uchwała przewiduje zwolnienie od podatku od nieruchomości w wysokości uwzględniającej 100% kosztów własnych poniesionych na remont elewacji, proporcjonalnie do posiadanego udziału w wyremontowanej nieruchomości. Przy czym przyznane zwolnienie podatkowe przysługiwać może przez okres aż do 10 lat. To świetna okazja, by zrobić remont generalny swojej zabytkowej kamienicy lub jej części, której ktoś jest właścicielem. To także ogromna szansa dla Koła, by Starówka i główne ulice odzyskały swój dawny blask.

Pierwszym przykładem odnowienia elewacji jest kamienica Stary Rynek 11, z tyłu kolskiego Ratusza. W budynku funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa. Do tej pory bardzo zaniedbana elewacja po remoncie przeprowadzonym przez administratora – KTBS wygląda znakomicie!

20150821_101635

20150821_101401

Kolejna elewacja starej, pięknej kamienicy odzyskała estetyczny wygląd na ul. Toruńskiej 37 (tam, gdzie kiedyś była „Kama”). Ten budynek, jak dowiedzieliśmy się, został niedawno odzyskany dla miasta przez burmistrza Maciaszka od Kurii Biskupiej, po rozmowach z samym biskupem Meringiem. Do tej pory bowiem kamienica miała nieuregulowaną sprawę własności.

20150910_090019

Niedawno została odnowiona kolejna elewacja – najstarszego budynku w rejonie kolskiego Starego Rynku, potocznie zwanego „mleczarnią”, w którym od lat mieści się popularny w tej części miasta prywatny sklep spożywczy. Cała wyremontowana część należy do prywatnego właściciela! Tylna, mieszkalna część domu, jest własnością miasta w administracji KTBS (ale ta niestety nadal pozostaje niewyremontowana).

20151006_134802

20151112_130706

Niepozorny, parterowy budynek powstał w roku 1836, a więc blisko 180 lat temu!!! To obecnie najstarszy istniejący budynek mieszkalno-usługowy w tym rejonie i jeden ze starszych na kolskiej Starówce. Co kiedyś w nim było? Znajdowały się tam dawne jatki miejskie, czyli kramy kupców kolskich. To najstarsze istniejące miejsce handlu w naszym mieście, które istnieje i funkcjonuje do dziś. Niegdyś był to taki swoisty „supermarket”.

IMG_8826

IMG_8828

Pod spodem zdjęcia stanu obecnego części mieszkalnej budynku należącej do miasta, w zarządzie KTBS. Prezes KTBS Jarosław Tkacz zapowiada, że postara się znaleźć w przyszłości pieniądze, na remont elewacji także swojej części domu, by ujednolicić elewację.

20151112_130634

20151112_130649

IMG_8829

Jak podaje internetowa encyklopedia Wikipedia: Jatki –to  miejsce, gdzie już od średniowiecza sprzedawano mięso z uboju. Jatki powstawały od końca XII wieku wraz z wykształceniem się specjalizacji handlowej. Były to kramy rzeźnicze zwane z łaciny macellum lub mensa carnifiucium (ława rzeźnicza). Nazwę macellum stosowano także do innych kramów, stąd bywały np. jatki piekarskie, kowalskie i szewskie. Późniejsze kramy z bud przenośnych przekształciły się w rozbudowane domy kupieckie. Taki właśnie kupiecki dom handlowy został wybudowany w roku 1836 na rogu Rynku i ul. Grodzkiej. Był to ten sam budynek, w którym obecnie mieści się „mleczarnia”, choć wtedy wyglądał nieco inaczej, bo był to dach oparty na kolumnach. Nie posiadał ścian. Był to rodzaj zadaszonego targowiska, gdzie pod dachem, który chronił od słońca i deszczu, rozkładali swoje kramy kupcy. Przez blisko 180 lat jatki znacznie zmieniły swoje oblicze i zostały mocno przebudowane, ale nadal w ich murach trwa handel, bo ciągle znajduje się tu sklep spożywczy.

20151128_100202
Przedwojenne zdjęcie jatek miejskich w Kole na rogu ulic Rzeźniczej i Grodzkiej. Na lewej bocznej ścianie budynku widać wyraźnie nie istniejącą już kolumnadę (obecnie w tym miejscu jest lita ściana). Tak handlowano tu do końca lat 50-tych, a potem jatki całkowicie przebudowano zamieniając je na mieszkania komunalne oraz jeden sklep spożywczy. Zdjęcie ze zbiorów Pani Jadwigi Kulpy, opublikowane w książce „KOŁO w przeszłości”, 1998 r., autor: Mariusz Kozajda

Dwa dni temu rozpoczął się remont kolejnej elewacji jednej z prywatnych kamienic na kolskim Starym Rynku. To budynek, gdzie mieści się popularny sklep przemysłowy. Obecnie na elewacji kładzione jest ocieplenie – 10 cm styropianu.

20151126_120114

Treść uchwały Nr XI/93/2015 Rady Miejskiej w Kole z dnia 24 czerwca 2015r. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości – w ramach pomocy de minimis – budynków lub ich części zlokalizowanych w mieście Koło dzielnica Stare Miasto oraz ulice Toruńska i Sienkiewicza, w których wykonano remont elewacji /Dz. Urz. Woj. Wlkp. poz. 4661/ została zamieszczona na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Kole: www.kolo.pl (zakładka: Biznes / Lokalne podatki i opłaty / Pomoc de minimis).

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
dg
dg
8 lat temu

Pieniaczom opadły szczęki he he 🙂 Brawo Panie burmistrzu !

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

I co???/ Nie maja juz widac argumentow cwaniaczki co porzednio krzyczeli i krytykowali że to kolejny niewypal Maciaszka.

Wujek Chłodek
Wujek Chłodek
8 lat temu

Chwala inicjtorom!
Stare Miasto, to wizytowka Kola.
Ono MUSI wygladac porzadnie.
Nasze miasto swiadczy o nas.
Mnie osobiscie Starowka jest bardzo bliska.
Tam sie urodzilem i wychowalem.
Te czasy wpominam najprzyjemniej i wcale nie dlatego, ze bylem mlody i beztroski.
Po prostu bylo tam przecudnie. Tam toczylo sie cale zycie kulturalne miasta.
Obecnej przedmiejskiej czesci miasta prawie nie bylo.
Rejon obecnych ulic Broniewskiego i Wojciechowskiego to byly sady pelne dzikich drzew owocowych.
Z sentymentem wspominam kino „Mloda Gwardia”, kawiarnie „Oaza” czy smaczne mielone w restauracji „Ratuszowa”.
Pamietam kapiele w czystej Warcie, w ktorej kilkadziesiat metrow od kapiacych sie lowiono szczupaki.
Pamietam 2 (slownie: dwa) prywatne auta „na wyspie”
Prosze sobie wyobrazic chocby czystosc powietrza.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526