Święto Niepodległości w Kole

Autor: kurier-kolski.pl | 11.11.2015

IMG_3792Przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Kole, zebrały się poczty sztandarowe, władze samorządowe powiatu i miasta, organizacje polityczne, kombatanci, Sybiracy, młodzież szkolna i mieszkańcy miasta. Okazja ku temu była szczególna – 97.rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Pod tablicą pamiątkową wmurowaną w budynek Starostwa złożono wiązanki kwiatów, po czym w zorganizowanym pochodzie zebrani przeszli na ul. Grodzką, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą pamiątkową ufundowaną przez „Solidarność”, na znak pamięci, że tutaj mieścił się komunistyczny Urząd Bezpieczeństwa, gdzie męczono, torturowano i mordowano ludzi.

IMG_3807

IMG_3808

Potem zebrani przeszli do Pomnika Powstańców 1863 roku, gdzie Orkiestra kolska odegrała Hymn Narodowy. Na cokole pomnika poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów, a wartę honorową pełnili policjanci. Dyrektor kolskiego Muzeum Tomasz Nuszkiewicz i Starosta Kolski Wieńczysław Oblizajek wygłosili krótkie przemówienia związane z dzisiejszym świętem. Oczywiście byli też obecni przedstawiciele kolskiej władzy samorządowej: Burmistrz Miasta Koła Stanisław Maciaszek i Przewodniczący Rady Miejskiej Artur Szafrański. Po tej ceremonii zebrani przemaszerowali do kolskiej fary, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji Ojczyzny.

IMG_3803

IMG_3751

IMG_3782

IMG_3804

Na czele pochodu kroczyła Miejska Orkiestra Dęta OSP pod dyrygenturą Krzysztofa Lityńskiego. Po raz kolejny w uroczystości udział wzięli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole, służb mundurowych przy Zespole Szkół Technicznych w Kole oraz Uczniowie z Technikum Rolniczego w Kościelcu. Chłopcy i dziewczęta w uniformach wojskowych prezentowali się znakomicie. Na uroczystość przybyli też nowo upieczeni posłowie PiS: Leszek Galemba i Ryszard Bartosik.Uroczystość uświetnił chór kolskiej fary „Lutnia”. Kazanie wygłosił ksiądz dziekan Władysław Waszak – proboszcz z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej . We Mszy świętej uczestniczyli też kapłani z innych kolskich kościołów.

(mc)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526