Przedwojenne gazety kolskie przynoszą ciekawe odkrycia!

Autor: kurier-kolski.pl | 29.11.2015

26958_gk123„Przeglądając współczesne opracowania dotyczące dworca kolejowego w Kole znajdujemy różne daty budowy tego gmachu od 1925 do 1927, a nawet 1928 r. Żadna z tych dat nie jest jednak prawidłowa. Śledząc doniesienia prasowe na łamach „ABC Kolskiego” znalazłem artykuły dotyczące tego zabytkowego budynku naszego miasta” – opowiada kolski regionalista Piotr Śniegocki, który sprowadził do Koła przedwojenne gazety kolskie, a teraz wertuje je w poszukiwaniu ciekawostek o naszej historii.

Listopad 1927 – w tym momencie Warszawskie Towarzystwo Budowlane w Warszawie podpisało umowę z Ministerstwem Kolei dotyczącą budowy dworca kolejowego w Kole. Ustalono projekt i lokalizację nowego budynku, jak również termin ukończenia budowy. Nowy dworzec miał stanąć tuż przy istniejącym już bufecie kolejowym, na podstawie już istniejących planów budynku. Budowlańcy zobowiązali się do postawienia w stanie surowym jeszcze do końca roku, a całkowite zakończenie budowy planowane było na sierpień 1928 r. Kierownikiem budowy był p. inż. Kienig.

Nie obyło się jednak bez opóźnienia prac budowlanych, w lutowym numerze „ABC Kolskie” z 1929 r. czytamy „Dziś możemy się podzielić wiadomością, że nowy dworzec kolejowy w Kole jest już na ukończeniu i w przyszłym miesiącu zostanie oddany do użytku publicznego”.

Na dzień 5 marca zaplanowano przenosiny wszystkich biur stacyjnych i telegrafu do nowego budynku i tegoż dnia planowano też uroczyste poświęcenie dworca.

Sobota, 2 marca 1929 r. „od godziny 12-ej w południe pasażerowie korzystali już z nowego, pięknego dworca kolejowego”. A godzinę później, przy licznym udziale władz państwowych, komunalnych, miejskich, społecznych i prasy, ks. Kanonik Gniazdowski dokonał aktu poświęcenia gmachu. W dalszej części przemawiali: wspomniany ks. Kanonik Gniazdowski, naczelnik IV oddziału drogowego inż. Rytwiński i na koniec podziękowania dla budowniczych i biorących udział w poświęceniu złożył zawiadowca stacji p. Z. Chabikiewicz.

dworzec PKP w Kole
Zabytkowy budynek dworca PKP w Kole – stan obecny.

Redaktor gazety, Leszek Gadziemba-Głowiński, opisuje „Nowy dworzec przedstawia się imponująco: obszerny, widny, z wszelkimi udogodnieniami dla pasażerów, posiada centralne ogrzewanie i kanalizację wewnątrz gmachu”.

Piotr Śniegocki

Źródło: „ABC Kolskie”, rok 1927, nr 264, rok 1929 nr 43, 44, 59, 61 oraz UM w Kole

Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
Piotr Śniegocki
Piotr Śniegocki
8 lat temu

Żeby rozwiać pozostałe wątpliwości, cztery lata zajęło mi dotarcie do osoby która zgodziła się skanować i przekonać władze Biblioteki na wyrażenie zgody. Nic bym nie zrobił bez pomocy Romana Rutkowskiego który z każdej wizyty we Lwowie przywoził mi jakiś kontakt. Koszt skanów z kosztami przelewów to około 6500 zł. O taką kwotę zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta o zwiększenie subwencji celowej w dwóch równych częściach. A że mam je pierwszy, tak wyszło koordynuję kontakty między Lwowem a Kołem, to mój przywilej po czasie jaki poświęciłem na z finalizowanie tego przedsięwzięcia. I tak na koniec, każdy mógł odszukać ten zbiór, chodzić, pisać, wydzwaniać, prosić o pieniądze i przeczytać, że jest cwany bo ma pierwszy.

Piotr Śniegocki
Piotr Śniegocki
8 lat temu

Około 3000 str jest już w bibliotece, każdy chętny może korzystać i wertować. Zostało jeszcze do zeskanowania blisko 5000 str. i co miesiąc pracownik Biblioteki Uniwersyteckiej we Lwowie przesyła około 600 skanów. Po wywiązaniu się z umowy i otrzymaniu kompletu zgromadzonych w byłym Instytucie Narodowym im Ossolińskich gazet, zostaną udostępnione na stronie biblioteki dla wszystkich internautów. Proszę o wyrozumiałość i cierpliwość, w przyszłym roku każdy będzie miał je w swoim domu.

Kolanka S.
Kolanka S.
8 lat temu

Podziwiam Pana Śniegockiego, na pewno musiał dużo zapłacić żeby te gazety od kogoś odkupić?

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Jest takie powiedzenie, że każdy Polak to lekarz, polityk, prawnik i …………………. Jeśli wszyscy mieli by dostęp do tych gazet to też dokonywaliby takich „odkryć”.

Anka
Anka
8 lat temu

Pan Śniegocki dokonuje odkryć bo pierwszy wertuje te gazety.
Gdyby były udostępnione do publicznej wiadomości te same informacje odkryliby inni mieszkańcy .

Kolanka
Kolanka
8 lat temu

Ależ koszty pokrywa przecież biblioteka. ..

vffv
vffv
8 lat temu

Tylko czemu do tej pory kolska biblioteka czy muzeum nie sprowadziły do Koła tych gazet i dopiero na swój koszt robi to jeden z mieszkanców ??

Kolanin
Kolanin
8 lat temu

Jeszcze raz wielkie podziękowania za trud jaki włożył Pan Piotr Śniegocki za poszukiwania i zdobycie starych numerów gazet z naszego miasta. Tam jest kawał Naszej historii, która dzięki Panu nie zaginie.

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Brawo Ty – brawo ja !!!!!!!!!!

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526