Po renowacji grobowiec Czesława Freudenreicha i jego córki odsłonięty

Autor: kurier-kolski.pl | 11.11.2015

IMG_8899Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w przeddzień Święta Niepodległości, czyli 10 listopada br., nastąpiło na cmentarzu parafialnym w Kole uroczyste odsłonięcie odnowionego staraniem SPMK grobowca zasłużonej dla naszego miasta rodziny Freudenreichów, w którym jest pochowany wielki patriota, filantrop i społecznik, właściciel Fabryki Fajansu Czesław Freudenreich i jego córka Krystyna, oboje zamordowani przez gestapo w 1939 roku za działalność patriotyczną. W odsłonięciu wzięło udział bardzo wiele pocztów sztandarowych i młodzieży z kolskich szkół, a oprawę muzyczną zapewniła kolska Orkiestra. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z uroczystości oraz obszernej, ciekawej relacji wideo.

OBEJRZYJ POD SPODEM FILMIK Z UROCZYSTOŚCI NA CMENTARZU:

Czesław Freudenreich był ostatnim przedwojennym właścicielem fabryki fajansu w Kole, człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach, zaangażowanym w kolskie życie społeczne, wybitnym działaczem kulturalno-oświatowym, a przede wszystkim zagorzałym patriotą. Wystąpił z inicjatywą utworzenia muzeum w Kole. To wielka postać w historii naszego miasta. Jego osobę intensywnie “promuje” Dariusz Matysiak, Honorowy Obywatel Miasta Koła, pomysłodawca i reżyser m.in. spektaklu „Warthbrücken”.

Odnowienie grobowca było inicjatywą Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą, które na ten cel przeznaczyło środki z corocznych kwest na renowację zabytków kolskich nekropolii. Projekt wsparł nasz honorowy obywatel Dariusz Matysiak, który wystawił m.in. dwie sztuki teatralne „Warthbrücken” oraz „Miasto bez kantów” przeznaczając zebrane dzięki spektaklom środki na tę szczytną inicjatywę. W zaprojektowanie i renowację grobowca zaangażował się również nasz lokalny społecznik Piotr Śniegocki. Pomnik odwołuje się do symboliki patriotycznej.

– Podjąłem się tej pracy, gdyż chciałem uhonorować mojego idola, człowieka, którego podziwiam od lat, który chciał rozsławić nasze miasto na świecie, szukam materiałów dotyczących całej jego rodziny – powiedział Piotr Śniegocki.

Dariusz Matysiak, prowadząc uroczystość, powiedział: – Mam nadzieję, że ten dzień zapadnie nam wszystkim w sercach, Czesław Freudenreich to człowiek, który zrobił dla Koła tak wiele, jak mało kto, powinniśmy pamiętać o przodkach, którzy za polskość oddali swoje życie, dlatego dzisiejsza obecność tu jest przejawem patriotyzmu, był to niezwykły człowiek działający na tylu polach, że współcześni chyba nie byliby w stanie temu podołać, nie szczędził trudu i czasu, by zrobić coś dla innych, niech będzie wzorcem jak postępować, by być pamiętanym.

W uroczystości udział wzięło wielu gości, samorządowcy, radni, organizacje, instytucje, przedstawiciele szkół, poczty sztandarowe, warta honorowa wystawiona przez kadetów Liceum Ogólnokształcącego z klasy II o profilu bezpieczeństwo wewnętrzne. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP w Kole.

FOTOREPORTAŻ:
IMG_8906

IMG_8909

IMG_8907

IMG_8911

IMG_8917

IMG_8915

IMG_8918

IMG_8919

IMG_8922

IMG_8926

IMG_8927

IMG_8925

IMG_8928

IMG_8929

IMG_8930

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526