Możemy być dumni z kolskiej Orkiestry

Autor: kurier-kolski.pl | 08.10.2015

Screen Shot 10-08-15 at 01.37 PMW ubiegłym tygodniu gościliśmy w Kole Chór Dziewcząt Gimnazjum im. Lajosa Kossutha z Cegledu (Węgry). Ten egzotyczny dla Polaków zespół zawitał w Kole dzięki kolskiej radnej Haliny Musiałek. Jej znajomości z węgierskimi przyjaciółmi doprowadziły do tego muzycznego spotkania. Przy wsparciu pozostałych radnych i burmistrza Stanisława Maciaszka udało się zaprosić ten jeden z lepszych w świecie chórów żeńskich. Pomysł goszczenia w Kole węgierskich artystów miał dalszy zamysł. W poniedziałek węgierski chór wziął udział w obchodach 70.lecia Teatru Muzycznego w Łodzi. Drugim wykonawcą jubileuszowego koncertu była nasza kolska Miejska Orkiestra Dęta OSP.       

W wykonaniu orkiestry uczestnicy spotkania usłyszeli dwa piękne polskie utwory – znany każdemu maturzyście polonez z filmu „Pan Tadeusz” Wojciecha Kilara i kompozycję Ludomira Różyckiego „Pan Twardowski”. Mieszkańcy Koła mieli możliwość usłyszeć te kompozycje w organizowanych od wielu lat Koncertach Noworocznych. Następne trzy dzieła mają swoje korzenie w węgierskiej muzyce ludowej. Były to: „Marche hongroise” z opery „Potępienie Fausta” Hectora Berlioza, „Hungarian Dance” niemieckiego kompozytora Johannesa Brahmsa i „Kleine Ungariche Rhapsodie” holenderskiego kompozytora i trębacza Alfreda Bosendorfera.

Screen Shot 10-08-15 at 01.38 PM 003

Zadowolenia z występu nie krył dyrygent Krzysztof  Lityński: – Nie było łatwo. To, że zespół ciężko pracował nad tak trudnym repertuarem doskonale wiedziałem, ale nie spodziewałem się tak dobrego brzmienia w obcej nam przestrzeni Teatru Muzycznego w Łodzi – powiedział po występie. Kunszt kolskich muzyków podziwiał burmistrz i grupa radnych.

Screen Shot 10-08-15 at 01.36 PM

Screen Shot 10-08-15 at 01.38 PM 001

Screen Shot 10-08-15 at 01.38 PM

Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na nowy wizerunek kolskiej orkiestry. Nowe marynarki w czerwonym kolorze, do tego czapki i granatowe spodnie ze złotymi lampasami zupełnie odmieniły zespół. Jak do tego doszło? Po wielu rozmowach i staraniach, Jerzemu Budce – prezesowi orkiestry, udało się przekonać większość radnych i burmistrza na przekazanie na ten cel funduszy z miejskiej kasy. – – Szczególne podziękowania należą się radnej Halinie Musiałek i burmistrzowi Stanisławowi Maciaszkowi. To oni pomogli pozyskać pieniądze na nowe mundury – powiedział prezes Budka.

Screen Shot 10-08-15 at 01.38 PM 002

Nowe stroje będziemy mogli podziwiać już niebawem, gdyż 25 października Miejska Orkiestra Dęta OSP wystąpi w hali MOSiR w trakcie Biegu Warciańskiego.

Marceli Uciński – sekretarz orkiestry
Zdjęcia: Marceli Uciński, Ksawery Tomczak

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526