W związku z wejściem w życie uchwały Nr XI/93/2015 Rady Miejskiej w Kole z dnia 24 czerwca 2015 r. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości – w ramach pomocy de minimis – budynków lub ich części (Dz. Urz. Woj. Wlkp. poz. 4661), właściciele kolskich zabytkowych kamienic mają możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku od nieruchomości nawet do 10 lat (!!!) dla budynków lub ich części pobudowanych przed 1950 rokiem, a zlokalizowanych w obrębie kolskiej Starówki oraz przy dwóch głównych ciągach komunikacyjnych miasta, tj. ul. Toruńskiej oraz ul. Sienkiewicza. Warunkiem zwolnienia jest wykonanie remontu elewacji budynku. Warto skorzystać! Już są pierwsi, którzy korzystają, a efekty są zaskakująco dobre.
Uchwała przewiduje zwolnienie od podatku od nieruchomości w wysokości uwzględniającej 100% kosztów własnych poniesionych na remont elewacji, proporcjonalnie do posiadanego udziału w wyremontowanej nieruchomości. Przy czym przyznane zwolnienie podatkowe przysługiwać może przez okres aż do 10 lat. To świetna okazja, by zrobić remont generalny swojej zabytkowej kamienicy lub jej części, której ktoś jest właścicielem. To także ogromna szansa dla Koła, by Starówka i główne ulice odzyskały swój dawny blask.
Pierwszym przykładem odnowienia elewacji jest kamienica Stary Rynek 11, z tyłu kolskiego Ratusza. W budynku funkcjonuje wspólnota mieszkaniowa. Do tej pory bardzo zaniedbana elewacja po remoncie przeprowadzonym przez administratora – KTBS wygląda znakomicie! Szkoda jedynie, że przy okazji nie pomyślano o pokryciu dachu czerwoną blachodachówką. Niemniej jednak po tym remoncie niemal cała ta pierzeja Starego Rynku na tyłach Ratusza prezentuje się znakomicie.
Kolejna elewacja starej, pięknej kamienicy odzyskała estetyczny wygląd na ul. Toruńskiej 37 (tam, gdzie kiedyś była „Kama”). Ten budynek, jak dowiedzieliśmy się, został niedawno odzyskany dla miasta przez burmistrza Maciaszka od Kurii Biskupiej, po rozmowach z samym biskupem Meringiem. Do tej pory bowiem kamienica miała nieuregulowaną sprawę własności.
Trwają już rozmowy z kolejnymi właścicielami zabytkowych kamienic i wspólnotami mieszkaniowymi, którzy są zainteresowani tą formą dofinansowania przez miasto remontu elewacji. Jest to ogromna szansa poprawienia estetyki naszego miasta, co było problemem od wielu, wielu lat.
Jak uzyskać zwolnienie z podatku?
Kosztami kwalifikującymi się do objęciem przedmiotowym zwolnieniem od podatku od nieruchomości są koszty poniesione przez podatnika na remont elewacji, tj. koszty materiałów i usług budowlanych, bądź konserwatorskich i koszty wykonania dokumentacji z wyłączeniem kosztów związanych z wymianą stolarki okiennej oraz stolarki drzwiowej. Do kosztów remontu elewacji zalicza się udokumentowane fakturami lub rachunkami wydatki konieczne w zakresie wykonania projektu budowlanego i wszelkiej dokumentacji, w tym powykonawczej oraz w zakresie wykonywanych prac remontowych.
Zwolnienie od podatku od nieruchomości przysługuje wówczas, gdy na przeprowadzenie remontu została wydana decyzja przez właściwy organ lub przeprowadzenie prac remontowych zostało zgłoszone do właściwego organu, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane /Dz. U. z 2013r. poz. 1409 ze zm./.
Zwolnienie od podatku od nieruchomości, w myśl § 3 ust. 1 powołanej uchwały, przysługuje podatnikowi niezalegającemu z zapłatą zobowiązań wobec Gminy Miejskiej Koło.
Aby uzyskać prawo do zwolnienia od podatku od nieruchomości podatnik winien po zakończeniu remontu, złożyć wraz z wnioskiem stanowiącym załącznik Nr 1 do powołanej wyżej uchwały, dokumenty wymienione w § 5 uchwały.
Zatem podatnik będący osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej winien złożyć wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy:
a/ oświadczenie o niezaleganiu z zapłatą zobowiązań na rzecz Gminy Miejskiej Koło, na formularzu stanowiącym załącznik Nr 2 do uchwały,
b/ informację w sprawie podatku od nieruchomości na formularzu według ustalonego wzoru,
c/ zdjęcia potwierdzające wygląd elewacji po zakończeniu remontu,
d/ informację zbiorczą o wysokości poniesionych kosztów wraz z kopiami dokumentów /oryginały do wglądu/: faktur, rachunków oraz innych dokumentów świadczących o wydatkowaniu środków na remont elewacji. W przypadku wystawienia faktur lub rachunków na wspólnotę mieszkaniową w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali /Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm./, poniesione nakłady na remont elewacji rozlicza się proporcjonalnie do posiadanego przez podatnika udziału w wyremontowanej nieruchomości /wynikającego z aktu notarialnego/,
e/ kopie dokumentów potwierdzających początkowy i końcowy dzień remontu elewacji w szczególności dziennik budowy jeżeli został wydany, protokół zdawczo – odbiorczy, protokół odbioru prac konserwatorskich,
f/ kopie uzyskanych pozwoleń, uzgodnień lub zgłoszeń.
Natomiast podatnik będący przedsiębiorcą zobowiązany jest do przedłożenia wraz z wnioskiem o udzielenie pomocy w formie zwolnienia od podatku od nieruchomości:
a/ oświadczenia o niezaleganiu z zapłatą zobowiązań na rzecz Gminy Miejskiej Koło, na formularzu stanowiącym załącznik Nr 2 do niniejszej uchwały,
b/ deklaracji na podatek od nieruchomości lub informacji w sprawie podatku od nieruchomości – na formularzu według ustalonego wzoru,
c/ zdjęć potwierdzających wygląd elewacji po zakończeniu remontu,
d/ informacji zbiorczej o wysokości poniesionych kosztów wraz z kopiami dokumentów /oryginały do wglądu/: faktur, rachunków oraz innych dokumentów świadczących o wydatkowaniu środków na remont elewacji. W przypadku wystawienia faktur lub rachunków na wspólnotę mieszkaniową w rozumieniu ustawy z dnia 24 czerwca 1994r. o własności lokali /Dz. U. z 2000r. Nr 80, poz. 903 ze zm./, poniesione nakłady na remont elewacji rozlicza się proporcjonalnie do posiadanego przez podatnika udziału w wyremontowanej nieruchomości /wynikającego z aktu notarialnego/,
e/ kopii dokumentów potwierdzających początkowy i końcowy dzień remontu elewacji w szczególności dziennik budowy jeżeli został wydany, protokół zdawczo – odbiorczy, protokół odbioru prac konserwatorskich,
f/ kopii uzyskanych pozwoleń, uzgodnień lub zgłoszeń,
g/ informacji i dokumentów określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010r. w sprawie zakresu informacji przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis /Dz. U. Nr 53, poz. 311 ze zm./,
h/ wszystkich zaświadczeń o pomocy de minimis oraz o pomocy de minimis w rolnictwie i w rybołówstwie otrzymanej w tym roku oraz w ciągu 2 poprzedzających go lat, albo oświadczenia o wielkości pomocy de minimis oraz pomocy de minimis w rolnictwie i w rybołówstwie otrzymanej w tym okresie /zgodnie z załącznikiem Nr 3 do niniejszej uchwały/, albo oświadczenia o nieotrzymaniu pomocy w tym okresie /zgodnie z załącznikiem Nr 4 do niniejszej uchwały/.
Zwolnienie od podatku od nieruchomości będzie przysługiwało od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym Burmistrz Miasta Koła potwierdzi spełnienie przez podatnika warunków do uzyskania zwolnienia od podatku od nieruchomości.
Wprowadzone na podstawie powołanej uchwały Rady Miejskiej w Kole zwolnienie od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców, zgodnie z art. 20 b ustawy z dnia 12 stycznia 1991r. o podatkach i opłatach lokalnych /Dz. U. z 2014r. poz. 849 ze zm./, stanowi pomoc de minimis, która musi być udzielona zgodnie z przepisami rozporządzenia Komisji /UE/ Nr 1407/2013 w sprawie stosowania art. 107 i art. 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis /Dz. Urz. UE L 352 z 24 grudnia 2013r./.
W Kole cały czas istnieje potrzeba gruntowej modernizacji wielu zaniedbanych obiektów, w tym przede wszystkim kamienic i ich fasad położonych na obszarze Starego Miasta oraz dwóch głównych arterii komunikacyjnych tj. ul. Toruńskiej i ul. Sienkiewicza, które pozostają wizytówką naszego Miasta.
Burmistrz Miasta Koła liczy, iż proponowane nowe rozwiązania skłonią właścicieli nieruchomości, poprzez poczynione oszczędności na podatku od nieruchomości, do przyśpieszenia decyzji o przeprowadzeniu remontu budynków, a tym samym polepszenie wyglądu i walorów estetycznych wielu ulic „Kolskiej Starówki” oraz ul. Toruńskiej i ul. Sienkiewicza.
Treść uchwały Nr XI/93/2015 Rady Miejskiej w Kole z dnia 24 czerwca 2015r. w sprawie zwolnień od podatku od nieruchomości – w ramach pomocy de minimis – budynków lub ich części zlokalizowanych w mieście Koło dzielnica Stare Miasto oraz ulice Toruńska i Sienkiewicza, w których wykonano remont elewacji /Dz. Urz. Woj. Wlkp. poz. 4661/ została zamieszczona na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Kole: www.kolo.pl (zakładka: Biznes / Lokalne podatki i opłaty / Pomoc de minimis).
Źródło: UM w Kole
Opracowanie i foto: Mariusz KOZAJDA
prawda jest taka, że poza księgarnią wszystkie lokale – mieszkalne i użytkowe należą do gminy miejskiej Koło
Rzeczywiście ta dyskusja nie ma sensu.
Panie Redaktorze prosiłbym usilnie o nieprzypisywanie mi tym razem zawziętości. Jest to bardzo perioratywne określenie, którego sobie nie życzę.
Nie rozumiemy się chyba nadal.
Zacytuję fragment artykułu:
„Warunkiem zwolnienia jest wykonanie remontu elewacji budynku. Warto skorzystać! Już są pierwsi, którzy korzystają, a efekty są zaskakująco dobre”
Cały czas chodzi mi tylko o to, że Pan w artykule remont tej kamienicy wiąże z działaniem uchwały..
To, że jak Pan pisze efekty są zaskakująco dobre nie ma prawdopodobnie pokrycia w rzeczywistości, gdyż przedmiotowy remont wykonany został prawdopodobnie z pieniędzy miasta, a więc żadne zwolnienie z podatku prawdopodobnie nie nastąpi i nie ma tu zastosowania przedmiotowa uchwała.
O tym, czy efekty działania tej uchwały będą jak Pan pisze „zaskakująco dobre” dopiero się przekonamy. Na razie tych efektów nie ma.
A ja nie życzę sobie wypisywania nieprawdy. Bo prawda jest taka, że zwyczajnie Pan „czepia się” i wypisuje nieprawdę.
Jest rzeczą oczywistą, że przedmiotowa uchwała ma tu zastosowanie i zwolnienie nastąpi wtedy, gdy właściciele prywatnej części kamienicy złożą do UM stosowne dokumenty i udokumentują swoje wydatki na remont swojej części elewacji. Taka jest prawda i już mam dość tej jałowej dyskusji. Mariusz Kozajda
Szanowny panie Redaktorze.
Przede wszystkim proszę nie wmawiać mi jakiejkolwiek złośliwości. Jako czytelnik mam chyba prawo w sposób kulturalny i rzeczowy komentować artykuł. To po pierwsze.
Po drugie kto jest właścicielem ma ogromne znaczenie i z jakich pieniędzy remont został wykonany. Ma to znaczenie w kontekście Pana artykułu, gdzie przedstawia Pan zbawcze działanie uchwały o zwolnieniach podatkowych. Nie miałbym nic do rzeczy, gdyby po prostu napisał Pan, że jedna z kamienic została wyremontowana, ale przedstawianie tego remontu w kontekście funkcjonowania tej uchwały wywołuje moje wątpliwości. Bo jeśli remont został wykonany z pieniędzy miejskich obowiązywanie uchwały nie ma tu nic do rzeczy bo miasto nie zwolni samego siebie z podatku.
Jestem również jak najbardziej za remontowaniem kolskiej starówki i faktycznie jest ona bardzo zaniedbana.
Tu są potrzebne kompleksowe działania takie jak rewitalizacja, a tych działań brak. Żaden prywatny właściciel nie wyremontuje kamienicy za zwrot podatku bowiem to nie Wrocław, czy Poznań, gdzie ten podatek jest wysoki.
Cieszmy się, że jedna kamienica została wyremontowana, ale nie przedstawiajmy tego, że jest to efekt działania uchwały.
Skąd ta zawziętość u Pana? Wyraźnie pisałem, że uchwała funkcjonuje dopiero drugi miesiąc, więc trudno oczekiwać od razu jakiś spektakularnych efektów. Czy to tak trudno zrozumieć? I jak nie odczytywać tego za złośliwość, skoro nie widać tu dobrej woli…
Celem artykułu jest popularyzacja tematu i wskazanie, że radni i burmistrz wprowadzili nowe, korzystne dla właścicieli domów w pewnych rejonach Koła, uregulowania prawne umożliwiające uzyskanie wieloletnich ulg, co ma ZACHĘCIĆ ich do odnawiania elewacji zabytkowych kamienic, do dbania o nie, a tym samym polepszenie wizerunku naszego miasta.
Artykuł to informacja i równocześnie zachęta dla właścicieli domów, by korzystali z tego, bo wcześniej nie było takich możliwości. Trudno w drugim miesiącu funkcjonowania prawa pokazać np. 10 wyremontowanych kamienic.
I na zakończenie jeszcze jedna uwaga. W Kole bardzo wiele kamienic ma kilku właścicieli, wśród których jest także Gmina Miejska Koło. I co, czy Pana zdaniem takie kamienice mają się rozpaść, mają być nieremontowane? Bo z kontekstu tego co Pan napisał dokładnie tak wynika.
Też jestem za kompletną rewitalizacją kolskiej Starówki. Z niej wywodzi się moja rodzina, tam się urodziłem. Mój dziadek 30 lat był urzędnikiem miejskim i pracował w Ratuszu na stanowisku kierownika Wydziału Meldunkowego – od roku 1933 przez 30 lat. Więc tym bardziej mam związek emocjonalny z tą częścią Koła. Ale czemu Pan tak nie domagał się rewitalizacji Starówki za poprzednich władz? Nic nie słyszałem! Nie było Pana. Teraz Pan nagle się uaktywnił, gdy miasto jest szalenie zadłużone po poprzednich rządach??? Więc od razu proszę powiedzieć z czego ma być ta rewitalizacja robiona, z jakiś środków, proszę podać źródła finansowania. Bo ja tak wielkich wolnych środków w budżecie miasta nie znajduję obecnie! Pozdrawiam. Mariusz Kozajda
Dziękuję za wyjaśnienia Panie redaktorze. Tak więc właścicielem części lokali jest miasto. Czyli to miasto zrobiło remont ze swoich pieniędzy? Czy całość środków na remont pochodziła od wspólnoty mieszkaniowej? prawdopodobnie, aczkolwiek nie są to potwierdzone informacje, środki, przynajmniej większość, pochodziły od miasta, a jeśli tak to… z naszych podatków…. Prosiłbym jeśli to możliwe o odpowiedź skąd pochodziły dokładnie środki finansowe na ten remont?
Szanowny Panie, ta dyskusja jest całkowicie bezprzedmiotowa i do niczego nie prowadzi. Część zabytkowych kamienic jest w całości miejska (komunalna), w innych budynkach część lokali jest miejska, a inna część prywatna. Inne znów kamienice są całkowicie prywatne w rękach jednej osoby lub jest kilku współwłaścicieli. Przypadki są różne. I co z tego? Co to zmienia? Kompletnie NIC.
Faktem jest tylko to, że mamy najbardziej zaniedbaną Starówkę w Wielkopolsce i jedną z najgorszych w kraju, tak samo jak zabytkowe kamienice na ul. Toruńskiej i Sienkiewicza. To wstyd!!! I miasto w ostatnich latach bardzo, bardzo niewiele zrobiło, by poprawić ten stan.
Jeśli płacimy podatki, to przynajmniej w części powinny one być przeznaczane na estetykę miasta i na remonty, także elewacji budynków. Tak jest wszędzie. Jeśli jest wspólnota mieszkaniowa, w której także jest miasto, wiadomo, że wyłoży środki finansowe w takim procencie, w jakim posiada lokale. I używanie tego przeciwko radnym, burmistrzowi czy przeciwko KTBS-owi jest zwyczajnym absurdem i niepotrzebną złośliwością. Mnie, jako kolanina, niezwykle cieszy każdy kolejny wyremontowany zabytek, cieszy mnie czystość w moim mieście. Chcę bez wstydu pójść z rodziną z Polski czy ze znajomymi spoza Koła na kolską Starówkę i pochwalić się jej pięknem, a nie czerwienić się za obsypujące się tynki i farbę, za smród i bałagan. Chcę żyć w normalnym i czystym, estetycznym mieście, takim jak inne normalne miasta!
Proszę pojechać sobie do Konina, do Turku, do Słupcy, Kutna czy Łęczycy, przejść się po Rynku czy głównymi ulicami i zobaczyć jak pięknie może wyglądać stara, historyczna zabudowa. Kiedyś zamieszczałem tu na portalu zdjęcia z niektórych tych miast. Najpewniej nie widział Pan tego. Polecam wycieczkę do nich i dopiero potem krytykować. Pozdrawiam wszystkich. Mariusz Kozajda
Część lokali jak napisał redaktor należy do KTBS. Wspólnota mieszkaniowa jest. Przecież temu nikt nie przeczy. I co z tego, ze jest wspólnota? To nie znaczy, że miasto nie posiada tam mieszkan na własność
KTBS nie jest właścicielem mieszkań w tym budynku, tam jest wspólnota mieszkaniowa. Podawajcie prawdziwe informacje , a nie pożywkę dla przeciwników wszystkiego.
Nikomu nie mieszam w głowie tylko pisze to co zresztą napisał redaktor. część mieszkań jest własnością KTBS i to KTBS partycypował w tym remoncie jako właściciel.
Tak więc tak naprawdę remont zrobiła spółka miejska podległa burmistrzowi. No to rzeczywiście wielki sukces…
Myślę, że bez pieniędzy KTBS ten remont nie mógłby się odbyć bo środki wspólnoty są chyba za małe.
Ja chcę zobaczyć pierwszą w zupełności prywatną kamienicę wyremontowaną ze środków prywatnych a nie z pieniędzy spółki miejskiej.
Proszę nie powtarzać nieprawdy. Napisałem i po raz kolejny powtarzam i podkreślam, że KTBS jest TYLKO zarządcą budynków i lokali komunalnych, a nie właścicielem. Właścicielem ich jest Gmina Miejska Koło, czyli miasto. Nigdzie nie napisałem, że remont był wykonany z pieniędzy KTBS! Więc jest także nieprawdą, że „remont zrobiła spółka miejska podległa burmistrzowi”. Pozdrawiam. Mariusz Kozajda
Na ten przyklad za swoj dom płace co rok podatku do UM 600 zł czyli 600 x 10 = 6.000 zł. Pytalem znajomego co ma firme budowlana ile wezmie za remont elewacji tio mowił że jakos 10.000 zl.
Jak widac oplaci mi sie zrobic remont bo miasto pokryje mi polowe kosztow co na ulicy nie znajde i bez tego nawet nie podchodzilbymn do tematu.
Ile zaoszczędzą mieszkańcy na 10-letnim zwolnieniu z podatku? a ile wyniesie remont budynku? Odnoszę wrażenie że to zwolnienie z podatku nawet w 25% nie pokryje kosztów remontowych budynków.
Ten malkontent to napewno nie rzadna przypadkowa osoba tylko wyrachowany typek i dokładnie wie co pisze żeby bić piane.
Chce namieszać ludziom w głowach i zasiać wątpliwosci.
Może to jakiś zwolniony przez Maciaszka i teraz się mści.
Nie zdziwił bym sie/
KTBS jest spółką zo.o. i tylko zarządcą tej nieruchomości.
Nie wprowadzajcie ludzi w błąd ,że kamienica jest wyremontowana z jej środków, gdyż KTBS nie może remontować z własnych środków. Nawet radni nie mieli o tym pojęcia.
Właściciele tej kamienicy mogą i chyba na pewno będą korzystać z ulg na remont.
Zobaczymy ile prywatnych kamienic zostanie odnowionych. Ta, praktycznie wyremontowana ze środków KTBS, raczej nie jest sukcesem.
SwdedasSA nie masz racji uwazniej czytaj tekst uchwały i nie czepiaj sie prawa,ktore istnieje 2 miechy,bo to brak obiektywizmu.Chwała radnym i burmistrzowi,że pomysleli o takim czyms co pomoze zmienic oblicze zaniedbanego miasta.Pomoz w tym zamiast krytykowac.
Czyli mam rację. remont został przeprowadzony w części z publicznych pieniędzy. Dziękuję za odpowiedź.
Przepraszam napisał Pan, że już są pierwsze efekty, ale remont tej kamienicy to chyba nie efekt tej uchwały ponieważ remontu dokonał KTBS za pieniądze spółki… czyli nasze…
Prosiłbym o przykład kamienicy prywatnej, której właściciel dokonał takiego remont za zwolnienie podatkowe. Wtedy możemy powiedzieć, ze uchwała działa.
Z informacji, które uzyskałem z KTBS-u wynika, że nie jest tak. W budynku Stary Rynek 11 istnieje wspólnota mieszkaniowa, a więc tylko część lokali należy do miasta. KTBS administruje budynkiem. Na remont elewacji zrzucali się więc zarówno prywatni właściciele lokali, jak i miasto. Poza tym uchwała dopiero co weszła w życie, praktycznie 2 miesiące temu, więc od razu trudno oczekiwać wielce spektakularnych efektów. Pozdrawiam. Mariusz Kozajda