Podają się wzajemnie do Prokuratury i Sądów. Kto ma rację, a kto kłamie? [video]

Autor: kurier-kolski.pl | 06.09.2015

ktbs-w-kolePodczas ostatniej sesji Rady Miejskiej poświęconej miejskim spółkom komunalnym wydawało się, że najburzliwszy będzie punkt poświęcony kolskim Wodociągom, gdzie trwa protest załogi, ale okazało się, że wcale nie! Najbardziej zaskakujące okazało się sprawozdanie szefa KTBS-u,  administratora lokali komunalnych. Ogrom zarzutów pokontrolnych w stosunku do poprzednich prezesów i urzędników spadł na nich niczym grom z jasnego nieba! Nie wiadomo czy nie przyczyniło się to do późniejszego zwolnienia z pracy w UM jednego z najbardziej prominentnych urzędników miejskich.  Z zarzucanymi nieprawidłowościami nie zgadzają się byli prezesi oraz część radnych. Zarzuty zostały skierowane do Prokuratury przez Burmistrza oraz osobno przez KTBS. Za to poprzednia prezes KTBS chce podać do Sądu włodarza, którego już wcześniej podał do Prokuratury prezes Wodociągów. Organa ścigania mają więc pełne ręce roboty, ale czy to poprawi złą sytuację finansową naszego miasta i jego spółek?

 

Ta sesja była jedną z najdłuższych w tej kadencji i jedną z bardziej kontrowersyjnych. Skończyła się po godzinie 21.00 gdy było już zupełnie ciemno.

IMG_7719

Na pierwszy ogień poszła kolska Komunalka, czyli Kolskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp. z o.o. (KTBS). Spółka ma ogromne długi oraz zablokowaną możliwość rozwoju i budowy nowych mieszkań komunalnych dla mieszkańców z powodu zastawienia wszystkich swoich gruntów pod kredyty na budowę wcześniejszych trzech bloków komunalnych. Do tego dochodzą kilkusettysięczne nieściągnięte od lokatorów zaległości czynszowe, które – jak twierdzi nowy od niedawna prezes KTBS Jarosław Tkacz – nie były w poprzednich latach w żaden sposób odzyskiwane, przez co duża część z nich uległa przedawnieniu i jest już po prostu nie do odzyskania.

IMG_7738

Całą długą listę nieprawidłowości z finansach spółki, w księgowości i windykacji odczytała dokładnie radnym i obecnym na sesji p.o. księgowa KTBS, która podała wyniki szczegółowego audytu, kontroli przeprowadzonej przez biegłego rewidenta.

Z zarzucanym przez szefa Komunalki brakiem windykacji zaległości czynszowych we wcześniejszym okresie nie zgadza się część kolskich radnych, szczególnie tych, którzy są dłużej niż jedną kadencję. Radni twierdzą, że zawsze wcześniej byli informowani, że zaległości są ściągane, i nigdy nie było sygnałów, by w KTBS-ie działo się aż tak bardzo źle. Przeprowadzane co 2 lata obowiązkowe audyty nigdy wcześniej nie wykazywały takich nieprawidłowości, jakie zarzuca ostatnia kontrola.

IMG_7357

Dyskusja w tym temacie była długa i bardzo emocjonalna, dlatego polecamy obejrzeć filmik pod spodem. Niemniej jako podsumowanie podano informację, że KTBS podał na podstawie audytu sprawę do Prokuratury Okręgowej, a osobno do Prokuratury skierował sprawę Burmistrz Stanisław Maciaszek w innym aspekcie zarzutów.

Pytany przez radnych o możliwość budowy nowych budynków komunalnych prezes KTBS Jarosław Tkacz odpowiedział, że nie widzi takiej możliwości w obecnej sytuacji spółki. Jego wypowiedź uzupełnił Burmistrz Maciaszek, który zadeklarował, że na kolejną sesję Rady Miejskiej przedstawi radnym swój pomysł i projekt uchwały umożliwiający KTBS-owi budowę nowych mieszkań dla oczekujących latami mieszkańców. Jednak nie zdradził żadnych szczegółów…

Z kolei pismo do Rady Miejskiej skierowała była prezes KTBS Danuta Bagińska, w którym pisze, że nie zgadza się ze stawianymi zarzutami, że jest bezpodstawnie pomawiana przez Burmistrza i kieruje sprawę do Sądu. Gdy doda się do tego niedawne podanie włodarza do Prokuratury przez prezesa kolskich Wodociągów, to wyłania się przykry obraz walki na Prokuraturę i Sądy, które będą miały teraz pełne ręce roboty. Ale czy ta walka wpłynie korzystnie za rozwój naszego miasta?

Tekst, foto i wideo:
Mariusz KOZAJDA

Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
zenek
zenek
8 lat temu

do xxx dodaj ”i prezesa cieplika”

xxx
xxx
8 lat temu

31 lipca kancelaria adwokacka reprezentujaca MZWiK czyli także prezesa wodociągów złożyła w prokuraturze zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez burmistrza Maciaszka.

Anonimowo
Anonimowo
8 lat temu

Zenek w gazetach pisali że podał.

zenek
zenek
8 lat temu

Prezes wodociągów nie podał włodarza do prokuratury.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526