Odpust i wizytacja biskupia w Kolskiej Farze

Autor: kurier-kolski.pl | 14.09.2015

18aW niedzielę (13 września) biskup pomocniczy diecezji włocławskiej Stanisław Gębicki przeprowadził wizytację kanoniczną parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, udzielił sakramentu bierzmowania oraz włączył się w jubileusz 110-lecia Chóru Farnego „Lutnia”. Wizytacja biskupia połączona była z odpustem parafialnym.

 

Uroczystości wizytacyjne rozpoczęły się Mszą świętą sprawowaną w kościele farnym o godzinie 9.00. W progach świątyni proboszcz parafii – ks. kanonik Józef Wronkiewicz, symbolicznie przekazał Księdzu Biskupowi klucze oraz podał do ucałowania relikwie Krzyża Świętego. Zamiast homilii ks. Wronkiewicz odczytał sprawozdanie z ostatnich 5. lat funkcjonowania miejscowej parafii. Wspomniał nie tylko o licznych kosztownych remontach inwestycjach przeprowadzonych w latach 2010-2015, ale również o rozwoju życia religijnego parafian, działalności grup duszpasterskich i dynamicznie rozwijającym się kulcie Krzyża Chrystusowego.

15

Na zakończenie tej Eucharystii Ksiądz Biskup dokonał pobłogosławienia tornistrów i przyborów szkolnych dzieciom rozpoczynającym w tym roku swoją edukację. Poświęcił także ornat z motywem wielkanocnym – ufundowany przez uczestników pieszej pielgrzymki do Lichenia.

W południe celebrowana była uroczysta suma odpustowa ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Mszy św. przewodniczył ks. biskup Stanisław Gębicki, a wraz z nim koncelebrowali ks. kanonik Władysław Waszak – dziekan dekanatu kolskiego oraz o. Oswald Jasielski OFM – gwardian klasztoru bernardynów. Po kazaniu przystąpiono do udzielenia sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej, do którego przystąpiło ponad 130. uczniów, w przeważającej większości z rocznika 1999 i 2000. W ramach wdzięczności, młodzież i ich rodzice sfinansowali kosztowną renowację bardzo starego zabytkowego relikwiarza (z XVI wieku), w którym przechowywane są fragmenty Drzewa Krzyża Świętego.

05

19

18a

03

Uroczystości odpustowe zostały połączone także z 110. rocznicą założenia Chóru Farnego „Lutnia” im. Stanisława Moniuszki. Artyści, dyrygowani przez Jana Kordylewskiego, ubogacili Mszę św. swoim przepięknym śpiewem, a w ramach podziękowań za obecność Księdza Biskupa wręczyli mu bukiet kwiatów. Biskup dokonał także poświęcenia nowych mebli w zakrystii.

23

Na zakończenie Mszy św. odbyła się tradycyjna procesja eucharystyczna z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła farnego, którą poprowadził dziekan kolski ks. kan. Władysław Waszak, a błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem udzielił ks. bp Stanisław Gębicki. W Mszy św. uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych – burmistrz Stanisław Maciaszek z małżonką oraz przewodniczący Rady Miejskiej Artur Szafrański.

34

Wizytacje kanoniczne przeprowadzane przez biskupów diecezjalnych odbywają w każdej parafii co 5 lat. W naszym mieście podobne wydarzenie miało miejsce w tym roku – 11 czerwca w parafii Matki Bożej Częstochowskiej, a na niedzielę 27 września planowane jest w parafii Świętego Bogumiła na Płaszczyźnie.

Marcin Nowacki
(kolskafara.pl)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526