110-lecie Chóru Farnego „Lutnia”

Autor: kurier-kolski.pl | 27.09.2015

0213 i 27 września odbywały się obchody jubileuszu Chóru Farnego „Lutnia” im. Stanisława Moniuszki w Kole, którego członkowie i sympatycy w tym roku świętują 110. rocznicę powstania zespołu. Z tej okazji zorganizowane zostały wydarzenia zarówno o charakterze religijnym, jak i jubileuszowy koncert w domu kultury.

 

Pierwsza część obchodów rocznicy miała miejsce w niedzielę (13 września) w kościele farnym Podwyższenia Krzyża Świętego. Wówczas podczas uroczystej sumy odpustowej sprawowanej przez ks. biskupa Stanisława Gębickiego składano Bogu dziękczynienie za istnienie chóru. „Lutnia” dyrygowana od 1981 r. przez Jana Kordylewskiego ubogaciła Liturgię swoim śpiewem, za co z ust celebransa usłyszano wiele słów uznania.

01

Podczas wspomnianej Mszy św. proboszcz parafii ks. kanonik Józef Wronkiewicz odczytał list, który z okazji jubileuszu na jego ręce przesłał ordynariusz diecezji włocławskiej ks. biskup Wiesław Alojzy Mering. W liście czytamy: „Z okazji obchodów 110. rocznicy istnienia chóru (…) składam szczere i głębokie wyrazy uznania. Wiele razy miałem okazję słuchać Państwa z różnych okazji. Za każdym razem był poruszony i bardzo szczęśliwy”. Biskup przesłał także wszystkim chórzystom oraz sympatykom pasterskie błogosławieństwo.

03

04

Julia Ciaś - lat 4

05

Natomiast dwa tygodnie później, 27 września, w Miejskim Domu Kultury w Kole odbyła się druga część uroczystości. Na koncert „Cantate Deo et Patriae” zaproszeni byli przedstawiciele lokalnego duchowieństwa, władz samorządowych miasta i powiatu kolskiego na czele z burmistrzem Stanisławem Maciaszkiem. Wśród widowni nie zabrakło również mieszkańców, którzy z sympatią odnoszą się do pięknych tonów, które rozbrzmiewają nie tylko w prastarej Kolskiej Farze, ale i poza jej murami.

Jan Kordylewski, który od 1981 r. pełni funkcję dyrygenta farnej „Lutni” wprowadził zgromadzonych słuchaczy w historię chóru, w telegraficznym skrócie wymieniając najważniejsze osiągnięcia na przestrzeni lat. Natomiast przewodniczący Rady Miejskiej Artur Szafrański odczytał gratulacje od władz samorządowych. W uroczystości wzięli też udział m.in.: Przewodniczący Rady Powiatu Marek Tomicki, członek Zarządu Powiatu Kolskiego Czesław Marek oraz szef struktur powiatowych PiS Leszek Galemba.

06

Początki istnienia chóru kościelnego w kolskiej farze sięgają przełomu XVI i XVII wieku, czego potwierdzenie odnajdujemy w dokumencie z wizytacji kanonicznej z 1608 r. Obecnie istniejący zespół został założony w 1905 r. z inicjatywy ówczesnego wikariusza parafii ks. Józefa Mężnickiego. Pierwszymi dyrygentami byli Aleksander Pawłowski i Henryk Berczyński. Chór „Lutnia” swoim śpiewem uświetnił Msze św. sprawowane przez papieża Jana Pawła II we Włocławku (1991 r.) i Licheniu (1999 r.). Zespół aktywnie uczestniczy w wydarzeniach kulturalnych miasta, ale na swoim koncie ma także występy w wielu miastach Polski i za granicą – m.in. w Rosji, Niemczech i Litwie.

07

Obecnie Chór Farny „Lutnia” im. Stanisława Moniuszki w Kole każdej niedzieli o godzinie 10.30 i we wszystkie święta artyści, śpiewem na chwałę Bożą, ubogaca Msze św. w kolskim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

Marcin Nowacki
(kolskafara.pl)

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najnowsze.
Najstarsze. Najbardziej oceniony.
Informacje zwrotne.
Zobacz wszystkie komentarze.
DAWNA MIESZKANKA KOŁA
DAWNA MIESZKANKA KOŁA
8 lat temu

Witam Redakcję! Dobrze byłoby wspomnieć już dawno nie żyjącego śp.Jana Szczepankiewicza, który podtrzymując tradycje, prowadził chór”Jutrzenka”, nazwa „LUTNIA” była w przełomie lat 40tych i 50tych zakazana. Chór odnosił duże sukcesy, nagrywał m.in w radio Poznań.. Przecież żyją jeszcze w Kole soliści tego chóru… Im tez należy się uznanie.

vacek
8 lat temu

Sto dziesięć lat minęło , ale jakości w śpiewie ten chór z Kordylewskim nie osiągnął. Tak było z orkiestrą dętą , osiągi i sukcesy zaczęła zdobywać przy innym dyrygencie.

Telefon interwencyjny

Widziałeś(aś) coś ważnego? Chcesz się podzielić informacją?
Masz problem i nie wiesz co robić?

Zadzwoń!
Anonimowość gwarantowana!

600 152 526